Müzik Terapisti Nasıl Olunur?

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.


Müzik terapisinde bir kariyere başlamak, müzik tutkunuzu insanların hayatlarını iyileştirme isteğinizle karıştırmanın harika bir yolu olabilir. Her türlü insana, kendi problemleriyle başa çıkmalarına yardımcı olurken müzik çalmayı ve oluşturmayı öğreteceksiniz. Bir müzik terapisti olmak büyük bir eğitim gerektirir, ancak son derece faydalı olabilir.

Müzikte yetkin olsun. Not değerlerini, zaman işaretlerini ve ölçekleri öğrenin. Akor şekillerini ve desenlerini ezberleyin, böylece öğretebileceğiniz şarkılarda bunları kolayca tanıyabilirsiniz. Müzikleri hızlı bir şekilde nasıl okuyacağınızı ve yazacağınızı öğrenin, böylece seanslarınız sırasında şarkıları anlamaya çalışmak için zaman kaybetmeyin. Gitar, piyano, davul ve ukulele gibi enstrümanlar için ders alın. Her enstrümanı, her gün rahatça oynayabileceğinize kadar pratik yapın. Sesinizi nasıl kullanacağınızı öğrenmek için bir vokal koçu ile de antrenman yapmalısınız. Büyük ritim geliştirmek için daima bir metronom ile pratik yapın.
Gitar gibi yaylı çalgılar, onları rahatça oynayabilmeniz için parmak gücü oluşturmanızı gerektirecektir.
Müzik stilleri çeşitli çalmayı öğrenin. Öğrenciler ülke, caz, rock veya başka tür müzikler oynamak isteyebilirler.
Okula git. Bir müzik terapisti olmak için, AMTA (Amerikan Müzik Terapisi Derneği) tarafından akredite edilmiş bir üniversiteden müzik terapisinde bir dereceye ihtiyacınız olacak. Müzik teorisi, davranış bilimleri, engelleyici koşullar ve genel çalışmalar gibi konularda ders almanız gerekecektir. İhtiyacınıza göre birkaç farklı derece planı var. Bir lisans programı lise mezunlarına açıktır ve tamamlanması en az dört yıl sürmektedir. Müzik temeli, terapi, insan gelişimi ve matematik ve İngilizce gibi genel eğitim konularında dersler alacaksınız. Üç farklı popülasyonla saha çalışması yapmak ve staj yapmak zorundasınız. Derecenizi kazandıktan sonra, bir müzik terapisti olmak için ulusal sertifikasyon sınavına girmeye hak kazanacaksınız ve bir tedavi ekibinde bağımsız olarak çalışabileceksiniz.
Eşdeğerlik programı genellikle iki yıl sürer ve ilgili konularda lisans derecesine sahip kişilere açıktır. İlk derecenizi alırken öğrendiğiniz genel çalışmaları atlar ve sadece müzik terapisinde yer alan konulara odaklanırsınız. Üç popülasyon ile saha çalışması yapmalısınız ve stajınızı tamamlayın. Mezun olduktan sonra sertifikasyon sınavına girebilir ve bir tedavi ekibinde çalışabilir, ancak bağımsız olarak çalışamazsınız.
Yüksek lisans programları, müzik terapisinde lisans derecesi olan herkese açıktır. Müzik terapisi bilginizi genişletecek ve becerilerinizi geliştireceksiniz. Yönetim gibi belli bir müzik terapi alanında bir efendiniz olabilir. Yüksek lisans derecesi ile müşterileri ile bağımsız çalışabileceksiniz. Ayrıca uzmanlığınızı akademik bir ortamda öğretebilir veya müzik terapi uygulamasında denetleyici bir konuma yükselebilirsiniz.
Doktora programları, müzik terapisinde yüksek lisans derecesi olan herkese açıktır. Doktora derecenizin sonunda, kendi çalışma alanınızla ilgili bir tez yazmanız gerekir. Konu hakkında bir profesör olmak ya da klinik araştırma yapmak istiyorsanız, müzik terapisinde doktora isteyebilirsiniz. Bir doktora derecesi de bir müzik terapi uygulamasında denetleyici bir konuma yükselmeyi kolaylaştırır. Deneyim kazanın. Lisanslı bir müzik terapisti olmaya hak kazanmak için altı ila dokuz aylık bir staj tamamlamanız gerekir. Stajınız sırasında, sağlık veya eğitim ile ilgili bir ortamda on iki yüz saatlik denetlenen saha çalışmasını tamamlamanız gerekir. Stajınızı, derecenizin son iki yılında tamamlamalısınız. Müzik terapisi stajlarını arayabileceğiniz bazı yerler hastaneler, okullar ve rehabilitasyon merkezleridir.
Stajınızın AMTA tarafından onaylandığından emin olun. Sertifika sınavınız için çalışma. CBMT (Müzik Terapistleri Sertifikasyon Kurulu) sertifikasyon sınavı için herhangi bir özel çalışma kılavuzu sunmaz, ancak bir öz değerlendirme pratiği sınavı sunar. Malzemeyi ne kadar iyi bildiğine dair bir fikir edinmek için pratik testi yapın. Dergi makalelerini, derecenizdeki materyalleri ve güncel müzik terapi uygulamalarını yansıtan yayınları da okumalısınız. CBMT’nin web sitesinde, başlamanıza yardımcı olacak bazı okuma materyallerinin yararlı bir listesi bulunan bir okuma listesi var. Sınavınız için bilmek isteyebileceğiniz diğer şeyler şunlardır: etik terapisi kodu
müzik terapi yöntemleri ve uygulama kapsamı
müzik terapi terminolojisi
müzik Teorisi
müzik tipleri
gitar akorları ve yapıları Sertifika sınavına gir. Stajınızı tamamladıktan hemen sonra sınava girmeniz faydalı olabilir, bu nedenle materyallerin çoğu hala aklınızdaki yerindedir. Terapötik Rekreasyon Sertifikasyon Ulusal Konseyi testi yönetecektir. Geçtiğinizde, lisanslı bir MT-BC (Müzik Terapisti-Board Sertifikalı) olarak kabul edileceksiniz. Sınava girme ile ilgili bilgileri, sitenin nctrc.org adresindeki web sitesinde bulabilirsiniz.
Sertifikasyonunuzu her beş yılda bir yenilemeniz gerekir. Örneğin: Okulların çok fazla fonları vardır, bu yüzden genellikle iyi para ödeyebilirler, ancak hastanelerin her zaman müzik terapistlerine ihtiyaçları vardır, böylece güvenilir iş güvenliği sunarlar. Müzik terapistleri işe alan bazı yerler şunlardır: tıbbi hastaneler
psikiyatri hastaneleri
okullar
rehabilitasyon tesisleri
ruh sağlığı tesisleri
üst düzey merkezler Bir metropol alanına git. Müzik terapisi daha geniş eğlence terapisi kategorisine girer. Birleşik Devletler’deki en kalabalık bölgelerdeki hükümetler rekreasyon terapisinin yararlarını tanımlarken, bazı devlet yönetimleri yoktur. Eyaletiniz müzik terapisini desteklemek için finansman sunmuyorsa, iş bulmak için New York veya California gibi daha büyük bir pazara geçmeniz gerekebilir. Kendi uygulamanızı başlatın. Kendi patronun olmak istiyorsan, bağımsız bir müzik terapisi uygulaması yaratabilirsiniz. Müzik terapistlerinin çoğundan daha fazla para kazanabilirsiniz, çünkü kendi oranlarınızı belirleyebilirsiniz. Adil bir fiyat üzerinde karar verirken, işinizi yürütmekle ilgili tüm masrafları dikkate alın. Aşağıdakiler gibi maliyetler için faktör: oda kiralama
ısıtma ve aydınlatma
tazminat sigortası
araç bakımı
seyahat İnsanlara ilgi gösterin. İnsanların yaşamlarını iyileştirmek için gerçek bir isteğiniz varsa, müzik terapisinde bir kariyer çok tatmin edici olabilir. Çoğu insanın istedikleri türde bir müziği vardır ve müzikal zevklerinden bir kişi hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Çeşitli psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkları olan insanlarla çalışacaksınız. Hastalarınızı tanıyın, böylece sorunlarına yardımcı olacak doğru müzik türlerini bulmak için yönlendirileceksiniz. Müzik kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir.
Müzik beynin daha az kortizol salmasına neden olur (stres hormonu).
Müzik, beynin size hoşgörü ve mutluluk hissi veren endorfin salgılamasına neden olur.
Hızlı müziğin daha hızlı beyin dalgalarını uyardığı, yavaş müziğin de beyin dalgalarını rahatlattığı gösterilmiştir.

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.