Nefrolog Nasıl Olunur?

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.


Nefroloji, böbreklerin işlevi ve hastalıkları ile ilgilenen bir iç hastalığın bir dalıdır. Nefrolog, böbrek hastalıklarının tanı ve tedavisinden sorumlu eğitimli bir doktordur. Diğer tüm tıbbi disiplinlerde olduğu gibi nefroloji de ilginç ve çok tatmin edici bir kariyer yoludur. Nefrolog olmakla ilgilendiyseniz okumaya devam edin.

İnsan vücudu ve anatomi hakkında bilginizi genişletin. Üriner sisteme odaklanarak vücuttaki sistemler hakkında bilgi edinin. Ayrıca nefroloji alanında gerçekten ilgilenip ilgilenmediğinizi görmek için böbreklerle ilgili her şeyi okumaya çalışın. Lisede biyolojiye odaklanmak. Eğer okulunuz biyolojide AP dersleri veriyorsa, herhangi bir ilaç dalını düşünüyorsanız bunları almak iyi bir şey olacaktır. Biyoloji öğretmeni ile böbrekler hakkında konuşmayı düşünün. Mümkün olduğu kadar yüksek notlar alın. En iyi tıp fakülteleri yüksek dereceli notlar aldıkça, iyi bir tıp fakültesine girmeyi düşünüyorsanız, iyi bir ortalama tutmanın yararı olacaktır. Bir nefrologla tanışın. Nefrolojiye gösterdiğiniz ilgiden çok önce, profesyonel bir nefrologla konuşun. Onlara her zamanki günlerinin nasıl olduğunu sorun ve fikrin sizi ilgilendirip ilgilenmediğini görün. İyi bir ön medikal programa gir. Bu bir tıp fakültesine girmek için zorunlu olmamasına rağmen, bir ön-program, tıp fakültesi için mükemmel bir temeldir. Ayrıca, çoğu tıp fakültesi, ön-tıbbi geçmişi olan öğrencileri tercih eder.

Üniversitede Excel. Yüksek notlar almak, iyi tıp okullarına kabul edilmek için büyük bir temeldir.”, Tıp Okulu Kabul Testini (MCAT) alın. ABD’de yaşıyorsanız, MCAT almak akredite bir tıp fakültesine girmek zorundadır. Tıp fakültesine git. Tıp fakültesi genellikle dört yıldır. Üçüncü yılınızda, farklı spesiyalleri denerken, nefrolojiye odaklanmaya çalışın. Burada nefrolojinin gerçekten uzmanlaşmak istediğiniz tıp disiplini olup olmadığını veya sizi daha fazla cezbeden başka bir medikal disiplinin olup olmadığını anlayacaksınız. İkamet sürenizi dahili tıpta girin. Bu genellikle 2-4 yıl sürer. Nefroloji bir iç tıbbın bir dalı olduğundan, önce iç hastalığınız için ikametinizi yapmak zorundasınız. İkamet süreniz boyunca bir hastanede çalışacaksınız. Hastalardan siz sorumlusunuz ve kıdemli doktorların yanı sıra profesyonel doktorlar tarafından denetleneceksiniz. Bu süre içinde adil bir maaş ödersiniz. İkamet sürenizde diğer nefrologlarla temas kurmaya çalışın. Nefroloji ve üroloji alanında iyi ilişkilere sahip olmak, ikamet yerinizde ve nefroloji uzmanı olduğunuzdan eminseniz çok iyi bir adımdır.

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.