Nöroşirürji Nasıl Olunur?

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.


Bir beyin cerrahı olma yolunun sıkı çalışması gerekiyor ama büyük ödüller var. Nöroşirürjiyenlerin sadece hastalarının hayatlarını iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda ilk yıllarında bir beyin cerrahı için çok iyi bir yaşama maaşı yapmaları, üst düzey cerrahların 900.000 dolardan fazla para aldığı 350.000 dolar civarındadır. Eğer bir beyin cerrahı olmakla ilgileniyorsanız, bazı beceri setleri geliştirmeniz, tıp fakültesine hazırlanmanız ve ona katılmanız, artı bir beyin cerrahı olarak çalışmak için altı ila sekiz yıllık ikamet etmeniz gerekecektir.

Erken yaşta sabır, anlayış ve empati geliştirmeye çalışın. Bunlar, nöroşirürjiyerin sıkıntı veya acı çeken hastalarla iletişim kurmasını, teşhis etmesini ve tedavi etmesini sağlayan niteliklerdir. Etkin bir şekilde iletişim kuramayan veya özel ihtiyaçları olan kişilerle çalışabilirler.
Meydan okuma önyargıları. İnsan grupları hakkında sıklıkla önyargılı görüşlerimiz vardır. Sizi bölenleri değil, bireylerle paylaştığınız şeylere odaklanın.
İnsanları dinle. Başka bir kişinin duygusal durumuna ve ihtiyaçlarına odaklanma yeteneği, bir beyin cerrahının sahip olması gereken önemli bir beceridir. İnsanların aktif bir dinleyici olduğunuzu ve ne söylediklerini anladığınızı göstermek için söylediklerinizi açıklayın.
Başka bir dil öğrenmeyi düşünün. Bu son derece değerli bir beceridir. Sık sık farklı bir dil konuşan insanlarla karşılaşacaksınız. Başka bir (veya birden fazla) dili konuşmak, bu hastalarla kolayca iletişim kurmanıza yardımcı olabilir ve tıp fakültesine başvururken dikkat çekmenize yardımcı olabilir.
“Profesyonellikle çalışın. Bir takım içinde iyi çalışmayı ve liderlik rollerini üstlenmeyi öğrenin. Hekimler etik ilkeleri ve ahlaki akıl yürütmeyi anlarlar. Hasta bakımı hakkında kararlar vermeli ve tedavi planlarını uygulamaya koymalılar.” Kritik düşünme ve problem çözme becerilerini düzenli olarak kullan. Çözümler bulmak için bilgi ve araştırma sorunlarının nasıl toplanacağını öğrenin Yeni bilgi edinmek için bilmediğiniz alanları keşfedin ve güvenilir bilgi kaynaklarını kullanın.

3D modeller oluşturun ve bulmacaları bir araya getirin.” Nöroşirürjiyenler beynin içinde ve çevresinde çalışırlar, böylece mekansal ilişkileri anlayabilmeleri ve ellerini beceri ile kullanabilmeleri gerekir. İşlerin nasıl bir araya geldiğini görselleştirin. Karmaşık modelleri ellerinizle bir araya getirin. Çözümleri bulmak için bilgi ve araştırma sorunlarının nasıl toplanacağını öğrenin. Lisede ileri bilim, biyoloji, anatomi ve fizik dersleri alır. Kolejler zorlu ve titiz kurslarda başarılı olabilecek öğrencilere bakar. Bu sınıflar ayrıca tıp fakültesine girmek için gereken zorlu kolej kurslarında başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. Hastaneler, klinikler ve bakımevlerinde olabildiğince erken gönüllü olun. Doktorların ve personelin nasıl etkileşim kurduğu gibi sağlık hizmetleri ayarlarının nasıl yapıldığını öğrenin. Hastaların nasıl tedavi edildiğini ve doktorların ne yaptığını izleyin. İsterseniz bir doktor, tercihen bir nörolog veya beyin cerrahı yapın. Akredite bir üniversiteye git ve lisans derecesini kazan. Tıp öncesi okul gereksinimlerini karşılayan kurslar aldığınızdan emin olun. Biyolojide önemli birçok başarılı tıp öğrencisi, ancak tıp fakültesine kabul edilmek şart değildir. Bunlar sunulduğunda nörobiyoloji veya nörobilim alanında bir majör düşünün. Dereceniz, kimya, organik kimya, biyoloji, matematik ve fizik derslerini içeren bir çekirdek müfredat içermelidir.
Biyokimya, mikrobiyoloji ve insan anatomisi dersleri almak tıp fakültesine girme ve orada iyi iş yapma şansınızı arttıracaktır.
Birkaç tıp fakültesi altı veya yedi yıl süren birleşik lisans ve tıp okulu programları sunmaktadır. Bu sizi ilgilendirirse, bu programlara bakın. İyi notlar al ve çalış. Tıp fakültesi çok rekabetçi. 3.5 ya da daha üstü olsa da en az 3.0 GPA için çalışıyoruz.
Sınıfta kapsanan materyalleri incelemek için hafta boyunca zaman harcayın. Bir çalışma grubuna katılın ve arkadaşlarınızla önemli bilgileri gözden geçirin. Ders incelemeleri ve sınavlar satın alın, ödünç alın veya kiralayın. Yardıma ihtiyacınız varsa, üniversitenizden bir öğretmen alın ya da bağımsız bir eğitmen işe alın.
Notlarınız ne kadar yüksek olursa, kabul komitelerine ne kadar iyi bakarsınız. Bu size istediğiniz üniversiteye girme şansı verecektir. GPA, üniversite için ödeyecek burslara hak kazanmak için de önemlidir. Lisans araştırması yapın. Bu, kendinizi diğer adaylardan ayırmanın başka bir yoludur. Lisans araştırmasına katılmak meraklı ve çalışkan olduğunuzu gösterir ve danışmanlarınızdan ek öneriler ve savunucular almanıza yardımcı olabilir. Profesörlere, katkıda bulunabileceğin araştırma projelerinde çalışıyorlarsa veya çalışabileceğin meslektaşları varsa sorun. Ayrıca, tıp kliniğinde (Cleveland Kliniği gibi) lisans öğrencileri için araştırma fırsatlarını araştırın.

Tavsiyelerde bulunun. Size ve işinize aşina olan profesörlerden veya işverenlerden tıp fakültesine girmek için tavsiye mektubu göndermeniz gerekecek. Araştırma veya öğretim görevlisi pozisyonunda bulunun ve bu fırsatı öğretim üyeleriyle ilişki kurmak için kullanın. .

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.