Açıkça Otistik Nasıl Olunur


Halkta otistik olmak büyük bir karar olabilir. Başkalarını onaylamıyor olsa bile, kendinizi kucaklamayı ve aynı zamanda mutlu ve otistik olabilmenin mümkün olduğunu göstererek, kendinizi özgün hissetmeyi seçiyorsunuz.

Kendini kabul et. Otistik olmak konusunda bir sakıncası yoksa, açık bir şekilde otistik olmaya hazır hissetmeyebilirsiniz. Kendinizle rahat olun ve farklı olmanıza izin verin. Gerekirse küçük adımlar atın ve destek için ulaşın. Halka açık olmanın yararlarını tanımak. Otizminizi açıklamak, insanların sizi daha iyi anlamasına ve otistik olmayan görünmenin yanı sıra şeylere odaklanmanıza izin verecektir. Dikkate alınması gereken bazı şeyler:

Geçme” hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak.

Otistik olmayan bir şekilde geçmek çok fazla zihinsel ve duygusal enerji tüketebilir. Herkese açık olarak, mutlu ve üretken olmak için daha fazla enerji boşaltın.
Başkalarının anlayışını arttıracak – siz ve otizminiz. İnsanlar neden biraz farklı olduğunuzu ve daha hoşgörülü olabilecekleri bir isme sahip olacaklar. Otizm hakkında olumsuz stereotipleri de kırıyorsunuz, çünkü insanlar düzenli ve güzel bir insan olduğunuzu kabul ediyor.
İnsanlar daha rahat olabilirler. Nerede çalıştığınızı ve nasıl yardımcı olabileceğini açıklarsanız, çoğu insan, özellikle engelli gibi iyi bir nedeniniz varsa, yardım etmekten mutluluk duyacaktır.
Matematik ve bilgisayar bilimlerinde iyi olmak gibi bazı pozitif otizm kalıpları var. İlgili bir alanda çalışmak istiyorsanız, bu iyi bir şey olabilir.
Kendiniz hakkında daha iyi ve kendinden emin hissedebilirsiniz. Otistik olduğunuzu bilerek diğer kişilerin dezavantajlarını tanımlayın. İdeal bir dünyada, insanlar kendileri üzerinde bir karışıklık yapmadan kendileri olabilirler. Bu ideal bir dünya değil. Bazı insanlar düşmanca veya düpedüz kaba olabilir. Otizminiz veya otistik özellikleriniz nedeniyle daha yüksek risk altındasınız.
Cahil insanlar sizi klişe edebilir veya dışlayabilir. Bu senin suçun değil, ama hala acıyor.
Otizmin ne olduğunu ve gülünç stereotiplerin nasıl doğru olmadığını açıklamanız gerekebilir. Tekrar tekrar yapmak eski olabilir. Kararınızın ne kadar kalıcı olduğunu düşünün. Şu an hissettiğiniz yol, 15 yıl içinde hissettiğiniz yoldan farklı olabilir. Genç iseniz, gelecekte işverenlerin bilmesini istemediğinize karar vermeniz durumunda, kendinizi medyada otistik bir kişi olarak tanımlamaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. İnternette bir şey olduğunda, sonsuza kadar internette. Otizm hakkında kapsamlı bir şekilde yazmak istiyorsanız, bir ekran adı kullanmayı düşünün.
Örneğin, gelecekteki işvereniniz üniversitede sevimli bir otizm gömleği giyip giymediğinizi bilmeyecektir. Otizm hakkında bir makale yayınladıysanız ya da bir otizm kabul etkinliğindeki bir gazeteyle görüştüyseniz, onlar bileceklerdir. Bunun sizin için uygun olup olmadığı. Bunun siyah-beyaz olmadığını kabul edin. Otistik olduğunuzu düşünen insanlara göre biraz daha nüanslı. Devre dışı bırakıldığınızı veya otistik olduğunuzu söylemeden farklı ihtiyaçlarınızın olduğunu açıklayabilirsiniz. Seçtiğiniz şey size ve konfor bölgenize bağlıdır.

Biraz tuhafım ve sıra dışı ihtiyaçlarım var.

“_____.

“Bir gelişimsel engelim var.

“Ben otistikim.”
Her zaman küçük başlayabilir ve bunu yaparken daha rahat hissederseniz daha fazla bilgi alabilirsiniz. Otizminizi açıklamak için birkaç yazı hazırlayın. Otizm oldukça damgalanmış bir sakatlıktır, bu yüzden ayrıntıları açıklamanın yanı sıra mitler ve yanlışlıkları bastırmaya hazır olun. Komut dosyası ve yanıtlarınızı uygulamak daha kolay hale getirebilir.

Otizm yaygın fakat yanlış anlaşılan bir sosyal sakatlıktır. İnsanları bazen, hassas kulakları ve sıradışı vücut dilini anlamakta güçlük çekiyorum. Parlak tarafta, kodda gerçekten iyiyim.”
“Bu bir efsane. İnsanlar hala çok nazik ve şefkatli olmakla birlikte zihin okuma ya da empati ile mücadele edebilir.”
“Hollywood stereotipleri otizm ve inekler gibi stereotipler kadar. Otizm konuşmaları da doğru olduğu için bilinmemektedir. Çok fazla yanlışlık var, bu yüzden otizm hakkında duymuş olabileceğiniz şeylerin iyi bir yanı yanlış olabilir.

Otizm hakkında konuşurken dostça ve önemli bir ton kullanın. Başkalarının otizminizi nasıl gördüğünün tonunu belirlemenize yardımcı olabilirsiniz. Kendinden emin ve bununla ilgili bir ses duyarsanız, muhtemelen onlar da iyi hissedecektir. Açık beden dili kullanın: onlara bakın, arkadaşça bir ifade takın ve müthiş bir erkek kardeşe veya mühendislik dalında bir dereceye sahip olduğunuzu açıklıyorsanız benzer bir ton kullanın. Otistik özelliklerini kamuya gizlemeyin. Eğer uyarmak istiyorsan, uyar. Bir sakatlık aksanıyla bazen konuşursanız, konuşmanızı engellemesine izin vermeyin. Kendin ol. Kamusal alanda engelli olmakta yanlış bir şey yok. Size uygun vücut dilini kullanın. Tam olarak oturmak zorunda değilsiniz ya da size doğal gelmiyorsa göz teması kurmanız gerekmez.
Açıkçası, tüm stentler kamuya uygun değildir. Birisinin kişisel alanını işgal eden (örneğin izinsiz saçıyla oynama) stim kullanmayın ve insanların odaklandığı zaman dikkat dağıtıcı olmayan engelleri seçin. Farklılıklarınızı gizlemek yerine açıklayın. Bazı insanlar otistik vücut diline alışmazlar – bu yüzden bunu hızlı bir açıklama yaparak düzeltin.

Göz teması beni rahatsız ediyor ve rahatsız ediyor. Genelde insanların ağızlarına ya da gömleklerine bakıyorum, böylece odaklanabilirim.

“Dinle bedenim dili diğerlerinden biraz farklı görünüyor

. Eğer etrafa bakıp, ya da koltuklarımda kıpır kıpırsam, dikkatimi çekerim.

“Otistik ve ellerimi çırpmak, mutluluğu ifade etmemin yollarından biri.

Otizmle ilgili bir mesajla gömlek veya kıyafet giymeyi deneyin.

Bu, dünyaya otistik olduğunuzu söylemenin kolay bir yoludur ve kim olduğunu bilemezsiniz. Otizm veya nörolojik çeşitlilik hakkında bir mesaj veya beğendiğiniz bir organizasyonun logosunu seçebilirsin. Gökkuşağı takı da bir seçenektir. Nörolojik çeşitlilik sembolü (bir gökkuşağı sonsuzluk işareti) ve genel olarak gökkuşakları giyilecek şeylerin örnekleridir.
Bulmaca parçası
Satışın bir kısmı bağışlanırsa, yardım kuruluşunun yararlı ve zararlı olmadığından emin olun. Bazı hayır kurumları savaşmak yerine damgalamakta.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.