Adli Patolog Nasıl Olunur?


Yaygın olarak

ölüm dedektifleri

olarak bilinen adli patologlar, kişinin nasıl öldüğünü veya yaralanmaları ve yaralarının iddia edilen ölüm nedenleriyle tutarlı olup olmadığını belirlemek için anatomi bilgisini kullanan doktorlardır. Koroner ve tıbbi muayene uzmanları olarak, genellikle morgda veya laboratuarda genellikle otopsi yaparlar ve ayrıca yaşayan hastaları fiziksel veya cinsel taciz belirtileri açısından incelerler. İlaç konusunda tutkuluysanız ve araştırmaya ilgi duyuyorsanız, adli bir patolog olmak isteyebilirsiniz.

Adli patolojinin sizin için doğru yol olup olmadığını düşünün. Uzman bir eğitim almadan önce, mesleğin durumunu araştırmalısınız. Şu anda hem ABD’de hem de diğer birçok ülkede adli tıp uzmanı sıkıntısı var. Bu iş için talep yüksektir, ancak ücret, iç hastalıkları konusunda uzmanlaşmış diğer doktorlara kıyasla da düşüktür.
Bölgenizdeki adli patologların maaşlarını araştırmalısınız – devlet memurlarının maaşları ve araştırma görevlilerinin kamuya açık olması gerekir. Tıp fakültesinin yüksek maliyeti göz önüne alındığında, öğrenci kredilerinizi bu maaşla ödeyip ödeyemeyeceğinizi dikkate almalısınız.
Lisede tıp kariyeriniz için hazırlanın. Doktor olarak ne yapmak isteyebileceğinizi düşünmek için asla erken değildir. Lisede, biyoloji, kimya, fizik ve psikoloji alanında mümkün olduğunca çok ders alın. Bu kurslardan hoşlanıyorsanız ve iyi bir şekilde yapabilirsiniz, o zaman üniversitede bir ön-medikal programa devam edebilirsiniz. Üniversiteye ön tıbbi odaklanın. Katılmak için kolejleri araştırırken, güçlü bir ön programa sahip bir okula gitmeyi düşünün. Kolej’i ziyaret ettiğinizde, kabul ekibinin üyelerinden mezunlarının kaçının tıp fakültesine kabul edildiğini sorun. Gereksinimler farklı tıp okulları arasında değişse de, aşağıdaki dersleri kolejde almayı düşünmelisiniz: Laboratuarlarla en az bir tam biyoloji yılı. Tıp fakültesi için rekabetçi bir aday olmak için muhtemelen iki yıl (dört yarıyıl) biyoloji almak isteyeceksiniz.
İnorganik (genel) kimya ve organik kimya.
Bir fizik dersinin iki dönemi.
Bir matematik dersi ve bir istatistik kursu.
İngiliz edebiyatı ve kompozisyonu.
Davranış bilimlerinde (psikoloji ya da sosyoloji gibi) MCAT’ın Davranış bölümüne hazırlanacak bir ders.
Adli tıp, ceza adaleti veya diğer adli patoloji alanlarında seçmeli ders alın. Destekleyici bir danışman bulun. Üniversiteniz adli patolojiye odaklanıyorsa, bu alana odaklanan bir profesörle çalışmayı düşünün. Staj bulmanızda size yardımcı olacak, araştırma projelerine liderlik edecek ve tıp fakültesi için tavsiye mektubu yazabileceklerdir.

Klinik deneyim kazanın. Potansiyel tıp okulunuzu adli tıp uzmanı olarak çalışmak konusunda ciddi olduğunuzu göstermek isteyeceksiniz. Morgda bir staj bulmayı veya bir doktor olarak çalışan bir doktora tefekkür etmeyi düşünün. Biyolojik ve Biyokimyasal Temeller Yaşam Sistemleri (59 soru)
Biyolojik Sistemlerin Kimyasal ve Fiziksel Temelleri (59 soru)
Davranışın Psikolojik, Sosyal ve Biyolojik Temelleri (59 soru)
Kritik Analiz ve Akıl Yürütme Becerileri (53 soru)
MCAT, bir gecede cram yapabileceğin bir şey değil. Ders çalışmalarınızda okuduğunuz materyalin çoğunu sentezlemenizi gerektirecektir. Amerikan Tıp Kolejleri Birliği (AAMC), incelemek için kullanmanız gereken bir çevrimiçi test sunmaktadır.
Kaplan gibi test hazırlık şirketleri de uygulama kursları sunuyor, ancak 1800 – 2200 $ arasında değişiyor.
Birçok ön-medik program da MCAT için çalışma kursları ve rehberleri sunacak. Ayrıca, sınava hazırlanmak için sınıf arkadaşlarınız ve arkadaşlarınızla bir çalışma grubu oluşturmalısınız.
Tıp fakültesine kabul edilen çoğu test katılımcılarının ortalama puanı 31.4 ve toplamda 3.69 olduğu görülmüştür. Puanınız bundan önemli ölçüde daha düşükse, danışmanınızı tekrar test etme planınızı tartışmak isteyebilirsiniz. Çoğu yeniden katılımcılar sadece orijinal puanlarının 1-3 puanı arasında puan alır.
Tıp fakültesinde ikinci yıl. İkinci yılın ders çalışma ve klinik deneyimin bir karışımı olacaktır. Burada, bir hastanede karşılaşacağınız veya özel pratikte çalışırken karşılaşacağınız birçok hastalık hakkında bilgi edineceksiniz. Bu kalp krizi, kan pıhtıları, konjestif kalp yetmezliği, vb.
Tıp fakültesinde üçüncü yıl. Bu yıl, iç hastalıkları ve doğum-jinekoloji gibi çeşitli tıbbi uzmanlık alanlarında çalışacağınız klinik rotasyonlardan oluşur. Programınızın adli patolojide klinik rotasyon ayarlamanıza yardımcı olacağından emin olmalısınız.
Tıp Fakültesi Dördüncü Yıl. Bu yıl içinde, uzmanlaşmak istediğiniz alana genişletilmiş bir rotasyon yapabilirsiniz. Bu bir morgda ya da bir eyalet doktorunun muayenehanesinde geçirebileceğin yıl olacak. Burada, bir adli patoloğun günlük hayatını ve uzun vadede takip etmek istediğiniz bir şey olup olmadığını anlamış olursunuz. Adli patolojide staj alın. Genel olarak, tıp fakültesinden mezun olduktan sonra alacağı ilk pozisyon staj olacaktır. Yeni tıp denetçileri için yapılan stajların çoğu, morglarda, ilçe muayenehanesinde veya başka bir kamu tarafından finanse edilen ofiste bulunacaktır. Bazı özel hastaneler de personel üzerinde adli patologlar var. Bu tür bir ortamda bir pozisyon bulmak için tıp okulundaki dördüncü yıllık rotasyonlarınızdan bağlantılarınızı kullanın. Eğitimli bir adli patolog tarafından denetlenmeniz gerekecek.
Adli tıp uzmanlarının sıkıntısı olduğu için, bu yıl boyunca çok uzun saatler çalışmak ve yüzlerce otopsi yapmakla karşı karşıya kalabilirsiniz. ”,“ Adli bir patolog olarak dört yıllık bir uzlaşmayı takip edin. Bir staj yapmak genellikle stajlarını bitirdikten sonra doktorlar için bir sonraki adımdır. Yerleşiminizde bir stajyerden biraz daha karmaşık veya ileri bir iş yapabilirsiniz. Örneğin, toksikoloji raporlarını analiz etmek veya ölüm soruşturması sırasında ihtiyaç duyulan evrakları hazırlamaktan sorumlu olabilirsiniz. ”, Adli bir patolog olarak bir burs edin, aynı zamanda genel olarak bir yıllık bir bursu tamamlamanız gerekir. Alanında uzmanlaşmak için onaylanmış adli soruşturma tesisi.Alışverişinizi tamamladığınız tesisin onaylandığından emin olmak için Amerikan Patoloji Kurulu’nun yerel bölümüyle görüşün.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.