AKP ve MHP, bir İstanbul semtinde anlatımları yavaşlatmayı hedefliyor: Muhalefet CHP

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) sözcüsü Faik Öztrak Cuma günü yaptığı açıklamada, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve çok haklı müttefiki Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) kasıtlı olarak yavaşlamaya çalıştığını iddia etti. İstanbul'un Maltepe ilçesinde oyların anlatılması.

CHP'nin iddiaları, Maltepe ilçesindeki yeniden anlatım sürecinde bir olay sonrasında geldi.

Eski bir CHP milletvekili ve gazeteci olan Baris Yarkadas'a göre, bir grup AKP ve MHP üyesi yeniden sayımın yapıldığı salona girdiler ve bölge seçim kurulunun sayıyı artırmaya karar vermesiyle süreci durdurmaya çalıştı sayım yapan ekipler, süreci hızlandırmak amacıyla.

Yarkadas, grubun recounting ekibine başkanlık eden yargıçları açıkça tehdit ettiğini iddia etti. Sosyal medya hesabında Yarkadaş, “Neden AKP ve MHP oyların sayılmasını istemiyor? Söylemenin amacı nedir – Oyları saymak için takım sayısının artacağını bilmiyorduk – medya bile bunu biliyordu ”.

Her iki muhalif grup arasında çıkan tartışma bir çatışmaya dönüştüğü için polis müdahalesinden sonra sayım durduruldu. Yetkili hakimler olayı resmi bir tutanakla kaydetti.

Sayım süreci, bu kez iki yerine yirmi ekiple Cumartesi sabahı tekrar erken başladı.

İstanbul’da yapılan 31 Mart anketinin resmi olmayan sonuçlarına göre, CHP’nin belediye başkanı olan Ekrem İmamoğlu, büyükşehir belediye başkanlığı çalışmalarını kazandı.

AKP, İstanbul'daki seçim sonuçlarını temyiz ederek tüm oyların anlatılmasını istedi. Ancak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) AKP'nin toplam bir açıklama talebini reddetti ve bunun yerine Salı günü kısmi bir açıklama yaptı.

Daha sonra AKP, İstanbul belediye başkanlığı seçimlerinin tekrar başlatılması için çağrıda bulunan YSK önünde olağanüstü bir itiraz sürecine başvurdu. Yeniden yapılanmayı mümkün kılmak amacıyla AKP, İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinde yaygın seçmen dolandırıcılığı kanıtlamaya çalışıyor.

YSK henüz Büyükçekmece'ye karar vermedi.

Hürriyet gazetesinin Perşembe günü verdiği habere göre, YSK'nın ikinci kez AKP'nin Büyükçekmece'deki seçimleri iptal etmek konusundaki çok sayıda temyiz konusundaki kararını gözden geçirme ve açıklamayı geciktirdiği bildirildi. Çarşamba günkü toplantıda konsey, Büyükçekmece kararını bölge seçim kurulu tarafından İstanbul Maltepe semtinde devam eden oyların kesinleşmesine kadar erteleme kararı aldı.

CHP sözcüsü Öztrak, YSK'nın süreci sürekli erteleme tutumunu şüpheli bulduğunu söyledi. Tutumun AKP'nin İstanbul'daki seçimin tamamen iptal edilmesi yönünde baskı yapmasına yol açacağına inanıyor. YSK'yı Maltepe'deki yeniden anlatım sürecini derhal sonuçlandırmaya çağırdı.

İstasyonlardan gelen son haberlere göre, AKP'den Binali Yıldırım, rakibi CHP İmamoğlu'nun 13.000'den fazla oy kullandı.

Oy verme usulsüzlükleri nedeniyle soruşturulması gereken sanık memurları

AKP sonrası MHP, bir İstanbul bölgesinde anlatmayı yavaşlatmayı hedefliyor: Muhalefet CHP , IPA HABERLERİNDE ilk sırada yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.