Arabanızın Beygir Gücü Nasıl Artırılır?

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.Otomobil üreticileri genellikle gaz kilometresini iyileştirmek ve bakım maliyetlerini en üst düzeye çıkarmaktan daha az tutmak için daha isteklidir, ancak aracınızın iç sıcak çubuğunu çıkarmak isterseniz, beygir gücünü artırabilmek, performansı ve hızı en üst düzeye çıkarmanız için birkaç yol vardır.

Aracın ağırlığını azaltın. Beygir gücünü artırmak için şu anda yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri, aracınızı olabildiğince hafif hale getirerek aracınızın daha iyi hızlanmasını sağlar. Gereksiz dağınıklığı aracınızdan çıkarın ve optimum performans için mümkün olduğunca aşağı doğru çevirin. Serbest akışlı bir egzoz sistemine geçin. Yüksek performanslı bir egzoz sistemine yükseltme, bazı doğal aspirasyon araçlarında beygir gücünüzü beş ila 10 derece arasında artırabilirken, ek bir süper şarjlı araç daha fazla alabilir. Aşırı büyük boruların geri dönüş basıncını olumsuz etkilediği ve düşük tork ve güç kaybına yol açtığı yaygın bir yanlış anlamadır. Gerçekte, çoğu motor, giriş, başlık ve egzoz açısından en serbest akışlı sistemi tercih eder. Test borularını kullanın. Araştırma

” cat-back

” satın alma sistemleri, aynı zamanda bazen

” test boruları

olarak da adlandırılır.” Bu sistemler katalitik konvertörünüzden egzoz borularının sonuna kadar, beygir gücünü artırır. Kurulum kiti genellikle birkaç yüz dolar, ancak fiyattan alışveriş yaparak ve kendiniz yaparak tasarruf edebilirsiniz. Katalitik konvertörünüzden çıkan borunun çapını ölçün ve daha büyük egzoz boruları ile değiştirin. Bunu dükkanda yaptırmak için ödeyebilirsiniz ya da eski egzoz borularını keserek ve kaynak yapmak için birkaç inç bırakarak kendiniz yapabilirsiniz. Bunu yaparsanız, yeni sistemi yerine yerleştirin ve kesmiş olduğunuz yere kaynak yapın veya kelepçeleyin. Çıkardığınız askıları tekrar takın. Serbest akışlı bir hava sonrası hava filtresine geçin. Aracınıza uyan ve HP’nizi hafifçe artırmak için bir serbest akışlı hava filtresi satın almak da iyi bir fikirdir. Bu büyük bir değişiklik değil, ancak aracınızın mümkün olan en yüksek seviyede performans göstermesini sağlamanın iyi bir yolu. Başlığı açın, hava filtresi muhafazasını bulun ve çıkarın. Filtre mahfazasına herhangi bir kirletici bulaşmamasına özen göstererek kelepçeleri veya vidaları sökün. Eski hava filtresini çıkarın ve atın. Kutunun içini nemli bir bezle temizleyin ve yeni, serbest akış filtresini takın.

Satış sonrası birçok hava filtresinin motorun ve yağ filtrelerinin geçmesine izin vermesi, özellikle de yanlış bir şekilde bakım yapıldıysa ve ayrıca içeriye yağın püskürtülmesini sağlayacaktır. Filtreden gelen yağ, bu şekilde donatılmış araçlarda kütle hava akışı (MAF) sensörüne zarar verebilir veya yok edebilir. Zorunlu indüksiyon motorlarında, bir aftermarket filtreyle artan hava akışının marjinal faydası, kullanılan filtreden bağımsız olarak turbo’nun istenen havayı tedarik etmesi ve girişte yağ ve kuma sahip olmaması nedeniyle güvenilirliğin büyük ölçüde artması ile genel olarak ağır basmaktadır. MAF üzerinde. Araştırma turboşarj ve süper şarj seçenekleri. Büyük bir blok motorda veya daha küçük bir blokta bir turboşarjöre süper şarjör takılması, temel olarak motorunuzu tamamen yeniden inşa etmeyi ve motorun stres taşıyan bileşenlerini yükseltmeyi gerektirecektir, ki bu da binlerce dolar değerinde olacaktır. Bu muazzam bir projedir, ancak aracınızın beygir gücünü arttırmanın en etkili yoludur. Arabanıza bir süper şarj cihazı takmaya karar verdiyseniz, aşağıdaki çeşitleri inceleyebilirsiniz: Kök superchargerlar genellikle en ucuzlar arasında olan ve yarış araçları arasında oldukça popüler olan en eski supercharger sistemidir. Emiş manifoldu boyunca çok büyük miktarda hava geçirerek çalışarak, hızlı enerji patlamaları sağlarlar.

İkiz vidalı süper şarj cihazları, rotor mahfazasında sıkışıp kalan ve koni şeklindeki bir sivri uçlu cihazda sıkıştırılan loblar boyunca havayı çeker. Tüm eyaletlerde yasal olmayan bu süper şarjlar aşırı derecede yüksek olma eğilimindedir.

Santrifüjlü süper şarjlılar, yüksek basınçlı havayı bir kompresöre çekmek için, 60.000 RPM’yi yukarı doğru kolayca taşıyarak, aracınız için en verimli süper şarj cihazını üretiyorlar. Bir programlayıcı ile turboşarjlı motoru geliştirin. Bu cihazlar, daha fazla beygir gücü, tork ve bazen daha iyi yakıt tasarrufu sağlamak için aracınızın bilgisayarındaki programlamayı

” geri tepme

olarak değiştirir. Doğal olarak emişli bir motorda, beygir gücü artışı oldukça küçük olacaktır, ancak bir süper şarj cihazı ile HP’de büyük kazançlar görebilirsiniz. Bazı otomobil mağazaları, yanıp sönen seçenekleri tanıtacak ve bu sayede size çok fazla para kazandıracak. Pratik anlamda, insanların genellikle kendileri yaptığı bir şey değildir, bu yüzden ilgilenirseniz, güveneceğiniz bir tamirci ile konuşabilirsiniz. Supercharged motorun bilgisayarını bir güç modülü ile geliştirin. Satış sonrası güç modülleri benzer bir şekilde kullanılabilir, bazen uygun kurulumla 30’a kadar ekstra HP sunar. Takmak için, otomobilin bilgisayarına nasıl erişileceğini görmek için sürücü el kitabına, Chilton’a veya Haynes kılavuzuna bakın, sonra negatif pil kablosunu çıkarın ve kablo demetini bilgisayardan çıkarın.

Bir satış sonrası güç modülünü takın. Kablo demeti ve bilgisayar arasına yerleştirin. Negatif pil kablosunu tekrar bağlayın. Artıları ve eksileri tartın. Tersine, bilgisayarı arabanızda yeniden yanıp sönerek, beygir gücünü yükseltmek için harika ve etkili bir yol olabilir, bu da size güçlü bir sürüş sağlar. Dezavantajı, zaten bir süper şarjlı motoru – pahalı bir süreç gerektirir pahalı bir süreçtir. Bir motorda yapılan birçok performans değişikliği, yakıt tasarrufunu da azaltabilir ve geri tepme, genellikle satın aldığınız bir taşıt üzerindeki garantiyi geçersiz kılar. Süreci tamamlamayı seçerseniz, bu sizin üzerinizde olduğunu bilin.

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.