Bar Yöneticisi Nasıl Olunur?


Bir bar yönetmek için canlı ve eğlenceli bir iş olabilir. Bununla birlikte, başka herhangi bir iş gibi, bunu başarmak için bir barı etkin bir şekilde yönetmeniz gerekecektir. İş fonksiyonlarını, personel rollerini ve liderlik becerilerini iyi anlamak, etkili bir bar yöneticisi olmanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

İşi anlayın. Etkili bir bar yöneticisi olmanın bir parçası, işi tam olarak anlamaktır. Bir bara başarılı olmak için ne gerektiğini bilmek, personelinizi, menünüzü, bar işlevinizi en iyi şekilde yönlendirmenize yardımcı olur ve çabalarınızı genel olarak odaklar. Teknik olarak bir yönetici olsanız bile, bar işindeki her şeyin nasıl bir araya geldiğini anlamaya hazır olmalısınız. Çalışanlarınızın oynadığı her rolü anlayın.
Geç veya uzun saatler çalışmaya hazır olun.
Çubuğun teması veya yönü hakkında daha fazla bilgi edinmek yardımcı olabilir.
Herhangi bir menünün oluşturulmasında ve sürdürülmesinde aktif bir eliniz var.
Müşterilerinizin ne istediğini öğrenin ve bu ihtiyaçları karşılamaya çalışın.
Sipariş, envanter, yazarkasa işlemleri, defter tutma ve pazarlama gibi iş fonksiyonlarını bilmek, bir yönetici olarak başarınız için vazgeçilmez olacaktır.
Pazarınızı bilin. Potansiyel müşterilerinizi anlamıyorsanız, barınızı asla ziyaret etmeyecekleri için iyi bir şans vardır. Ayrıca, yerel rekabetiniz ve başka yerlerde başka bir yere gidecek olan müşterileri en iyi şekilde nasıl çekeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekecektir. Müşteri sayısını artırmak ve ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek için yerel pazarınız hakkında daha fazla şey öğrenmek için biraz zaman ayırın. Ne yaptığını görmek için bölgedeki diğer barları ziyaret et. Yapmadıkları şeyleri sunmaya çalışın.
Kamuoyunun hangi kısmının da bulunduğunu anlayın. Bu demografinin ihtiyaçlarını karşılamak için barınızı dekore edin ve fiyatlandırın.
Her zaman, barınızı müşterileriniz için öne çıkaracak şeyleri düşünün. Bütçede kalın. Barın doğrudan sahibi olmasanız da, yaptığınız gibi koşmak benimsenmesi gereken iyi bir tutum. Size verilmiş olan herhangi bir bütçe içinde kalmanız, mümkün olduğunda işletme maliyetlerini düşürmeniz ve hatta kendiniz bile bir bütçe oluşturmanız gerekir. İşletme maliyetlerini azaltmak için atıkları azaltmaya çalışın.
Barmenlerin aşırı yağmayı önlemek için standart ölçüm araçlarını kullanabilirsiniz.
Herhangi bir bütçenin size açık hale getirilmesini ve tamamen açıklanmasını isteyin. Yerel yasalara ve yönetmeliklere uyun. Barlara alkolle ilgili yasal kısıtlamalar nedeniyle birçok yasa ve yönetmeliğe uyulması gerekmektedir. Bir bara ait yönetici olarak, barınızın her zaman bu yasal şartlar altında faaliyet göstermesine dikkat ederek, yerel yasa ve yönetmeliklerin tamamen farkında olmanız gerekir. Bu yasalara uyulmaması para cezalarına, kayıp karlara, yasal işlemlere ve hatta bar kapanmasına neden olabilir. Yasalar yerler arasında değişecektir.
Reşit olmayan herkese alkol servisi ciddi yasal sonuçlara yol açacaktır.
Bazı eyaletlerde, çubuğunuzun ne zaman ve ne kadar alkol kullanabileceğini belirten yasalar olacaktır. Yenilikçi olun. Her şey yolunda gitse bile, müşterileriniz için ilginç ve taze hissettiren şeyleri muhafaza etmenizin önemi büyüktür. Hareket halindeki şeyleri korumak, siz ve personelinizin çok fazla şikayet etmesini engelleyebilir, bu da hizmetinizin ve standartlarınızın zaman içinde kaliteye düşmesine neden olabilir. Bir yönetici olarak, çubuğunuzu geliştirmek veya geliştirmek için her zaman çaba göstermelisiniz. Çubuğunuzu tanıtmanın yeni yollarını düşünün.
İmza veya temalı içeceklerle gelin.
Günlük özel ürünler sunmayı düşünün. Teknolojiye ayak uydurun. İşletmeler bugünlerde yeni teknolojiden büyük yararlanıyorlar. Bir bilgisayarı kullanarak kendinize güvenebiliyor olsanız da, bazı teknolojiler daha fazla uzmanlık bilgisi gerektirebilir. Bugüne kadar kalmak, zaman ve maliyet tasarrufu teknolojisini yapmadan önce rakiplerinize göre avantaj elde etmenize yardımcı olabilir. Elektronik tablolar gibi bilgisayar yazılımı hakkında genel bilgi sahibi olmalısınız.
Yeni servis noktası veya SEKME sistemleri, onlarla nasıl çalışacağınızı anlamanızı gerektirir.
Güvenlik ekipmanlarının nasıl çalıştığını bilmeniz gerekebilir. İyi bir lider ol. Doğru iletişim ve liderlik becerileri olmadan, teknik bilgiye sahip olsanız bile bir barı etkin bir şekilde yönetemeyeceksiniz. Etkili bir lider olmak hem çalışanlarınız hem de halkınız ile daha verimli çalışmanıza yardımcı olacaktır. İletişim becerileriniz düşünüldüğünde aşağıdaki noktalardan bazılarını aklınızda bulundurun: İş arkadaşlarınızla takım çalışması duygusunu teşvik edin.
Çalışanlarınızın kişilik tiplerini yönetin ve dengeleyin.
Çatışmaların etkin bir şekilde nasıl yönetileceğini bilir.
Toplantılarınızı net ve yardımsever yapın. Kurallarla dengeyi bul. Bir yönetici olarak, hem sizin hem de çalışanlarınızın birlikte çalışması için belirli kurallar ve politikalar geliştirmeniz ve uygulamanız gerekecektir. Çok fazla kurallara sahip olmak, personelinizin etkisiz kalmasına veya moral kaybına neden olabilir. Yeterli kurallara sahip değilseniz, barınınız kolayca kontrolden çıkabilir. Politikadaki sıkı bir uygulayıcı olmak ve barınınızda bir miktar özgürlüğe izin vermek arasında bir denge kurmak. Her personel üyesinin neyin gerekli olduğu konusunda çok açık ve net olun.
Uygulamak istediğiniz her türlü sorumluluğu veya kuralı yazın.
Çalışanlarınızın size getirdiği şikayetleri dinleyin ve ciddi bir şekilde düşünün.
Çalışanlarınızın takdir edildiğini bilmelerini sağlayın. Çalışanlarınızın rollerini anlayın. Bir barın yöneticisi olabilseniz bile, yine de birçok ek rol üstlenmeniz beklenir. Kendinizi rahat hissetmeli ya da en azından barda başka herhangi bir pozisyonla ilgili olanları anlamanız gerekir. Bardaki her pozisyonun ne olduğunu bilmek, hem personelinizi daha iyi yönetmenize hem de acil bir durum söz konusu olduğunda doldurmanıza yardımcı olabilir. Mesela, gerekirse barmeniniz için devreye girebilmelisiniz.
Kendinizi kısa kadrolu bulursanız masalarda beklemeniz gerekebilir. Herhangi bir madde sorununu izleyin. Alkol servis etmek için bir çubuğun ana işlevi olmasına rağmen, bu işlevin bir sorun yarattığı bir zaman gelebilir. Bir personel ya da müşteri olsun, alkol bağımlılığı veya aşırı tüketim konusunda zorluk yaşayan herkes için uyanık olmalısınız. Yardıma ihtiyaç duyan insanlara göz kulak olmak, sıkıntılardan kaçınmanıza ve doğru olanı yapmanıza izin verebilir. Alkol bağımlılığı konusunda yardım almak için bir çalışanla çalışmanız gerekebilir.
İçecek çalabilirlerse veya içki içmeleri profesyonel performanslarını etkiliyorsa, ateş etme personeliyle karşılaşabilirsiniz.
Bir müşterinin halihazırda büyük miktarda sahip olması veya uygunsuz davranması durumunda bir müşterinin daha fazla alkol almasını önlemek iyi bir fikir olabilir. ”

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.