Bir Adam Olarak Feminist Nasıl Olunur?


Feminist hareket, cinsiyetlerin ve diğer cinsiyet kimliklerinin eşitliğini sağlamak için eyleme ihtiyaç duyulmasına odaklanır.

Feminizmin iki ana tanımını anlayın. Feminizm, hangi düşünce okuluna başvurduğunuza bağlı olarak birkaç olası tanımlamaya sahiptir. Bununla birlikte, feminizmin iki ana tanımı şöyledir: Feminizm kadınlar tarafından kadınlar için bir harekettir. Bu, feministlerin, diğer kadınların hayatlarını iyileştirmek için çalışan kadınlar oldukları anlamına gelir. Toplumdaki farklı kadın gruplarını temsil eden farklı feminizm türleri olabilir, Afrikalı Amerikalı kadınlardan trans kadınlara, ama hareketin temeli kadınlara ve kadınlar içindir. Erkekler kadına karşı müttefik olarak hareket edebilir ve kadınları harekete desteklerini göstermek için çalışırlar, ancak hareketin baskın bir gücü değildirler.
Feminizm, cinsiyet adaleti hakkında bir harekettir. Bu demektir ki feminizm, içinde yaşadığımız ve diğer ikili olmayan bireyleri (ya da düz erkek olmayan bireyleri) de etkileyen kadına yönelik baskı sistemine karşı çalışır. Feminizme yönelik bu yaklaşımda, şu anda içinde bulunduğumuz baskı sistemini ortadan kaldırmak için çalışmaya istekli oldukları sürece, tüm cinsiyetlerin insanları feminist olabilirler.
Ataerkilliğin toplumumuzdaki rolünün farkında olun. Feminist olmanın büyük bir kısmı, bireyler olarak ataerkil bir toplumda yaşadığımızı anlamaktır. Bu, toplumun heteroseksüel erkekler için heteroseksüel erkekler tarafından yaratılan bir gümrük ve kural sistemine dayanması anlamına gelir. Ataerkil sistemin bir sonucu olarak, heteroseksüel olmayan kadınlar (kadınlar dahil) ayrımcılığa maruz kalmakta ya da adil muamele yapılmamaktadır. Örneğin, belki de feminist olarak tanımlayan bir kadınla konuşursunuz. Kadınların, heteroseksüel erkeklerle tanışmak, konuşmak ve takılmak için güvenli alanlara ihtiyaç duyduğuna dair bir yorum yapabilir. Kadınlar için ayrılmış alanların başkalarına özel hissettireceğini hissedebilirsiniz. Onun bakış açısına saldırmaktan ziyade, onun yorumuyla ilgili düşünceli sorular sor ve onu aktif olarak dinlediğini göster.
Bu, onunla göz teması yapmak, başını sallarken başını sallamak ve aktif bir şekilde yanıt vermek anlamına gelir. Örneğin, “Söylemiş olduğum şey, kadınlar için güvenli alanların ataerkil toplumumuzda önemli olduğudur.” Diyebilirsiniz. Cevabınıza evet yanıt verirse, argümanınızı sunabilirsiniz. Ancak, daima ayrıcalığınızı kontrol edin ve durumu erkek bakış açısından incelediğinizi onaylayın. Bu tartışmayı proaktif ve dürüst tutacaktır.
Bu tartışmalarda, doğru olmanıza veya kadın feministine karşı argümanı kazanmanıza gerek olmadığını tanımak önemlidir. Bunun yerine, bu fikir, erkekler ve kadınlar arasındaki tartışmayı ve iletişimi güvenli ve açık bir şekilde teşvik etmektir. Erkek ayrıcalığınız, otomatik olarak doğru olduğunuz ya da doğru fikre sahip olduğunuz anlamına gelmez ve bunu kadınlarla yaptığınız görüşmeler sırasında tanımanız önemlidir. Feminist bir kavramı kadına

mansplain” etmeyin. “Mansplaining”, bir erkeğin böyle bir feminizmi, konuyu zaten bilen ve anladığı bir kadına açıkladığı bir konu olduğu zaman. Mansplaining, kadınların üreme haklarını tartışırken genellikle erkek politikacılar tarafından yapılır. Ama aynı zamanda, bir erkek konuşmacının feminist bir kavramını bir kadına ya da odada bir grup kadına “mansplains” olarak adlandırdığı ortak konuşmalarda da ortaya çıkabilir. Bunu yapmaktan kaçının, çünkü feminist hareketi desteklemediğinizi ve bunun yerine erkeklerin önündeki kadın ayrıcalığını öne çıkarmaya çalıştığınızı gösterir. Bu aynı zamanda kürtajı ve hamileliği sonlandırır. Siz ve eşinizin plansız bir hamileliği varsa, seçenekler hakkında onunla bir tartışma yapabilirsiniz. Fakat eğer kürtaj yaptırmaya karar verirse, feminist olarak, kararını desteklemeniz önemlidir. Nihayetinde, onun bedeni ve vücudunun nasıl kullanıldığına karar verme hakkı var.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.