Bir Artistik Patenci Nasıl Olunur?


Artistik patinaj, mükemmel fiziksel ve zihinsel güç gerektiren muhteşem, zarif bir spordur. Birinci sınıf bir buz patenci olmak için, karşılaştırma yapmanın ötesinde hatasız bir kararlılık ve esnekliğe sahip olmalısınız. Bunun ötesinde, haftada birçok kez uygulama yapmak için disiplini ve başarısızlık, rekabet ve yenilgi karşısında yeniden ayağa kalkma esnekliğine sahip olmanız gerekir. Yine de cesaretin kırılmasın: Eğer en kısa zamanda başlamaya hazırsanız, vücudunuzu eğitin ve yardımla pratik yapın ve siz olmadan mükemmel bir şekilde paten yoluna çıkabilirsiniz.

Başlamak için karar verin. Anaokulundan beri buz hokeyi oynuyor muydun yoksa hiç pistte ayak basmadın mı? Mevcut beceri seviyeniz ne olursa olsun, geliştirebilirsiniz, bu nedenle yeni başlıyorsanız kendinizi yere düşürmeyin. Hemen şimdi başla! En profesyonel figür patenciler, talimatları anlamaya yetecek kadar kararlı ve sözlü olur olmaz, dört yaşında derslere başladılar.
Daha önce hiç kayma yapmadıysanız, grup dersleri öğrenmek için eğlenceli ve düşük basınçlı bir yoldur. Buz pateni vermeyi deneyebilir ve devam etmek istediğiniz bir şey olup olmadığına karar verebilirsiniz.
Biraz daha tecrübeli iseniz, özel derslere geçmeden önce düzenli bir şekilde hayatınızın bir parçası haline getirmeye çalışın. Haftada iki ya da daha fazla kez pistlere gidebilecek kadar kararlıysanız, bu harika bir işaret.
Uygun giyinmek. Sadece ekipmana bakmak için değil, mümkün olduğunca iyi performans gösterebilmek için doğru ekipmana ihtiyacınız olacak. Pratik yapmak için uygun kıyafet giyin. Buz seni üşütür ve egzersiz yapar. Tek bir uygulama seansı boyunca bir dizi sıcaklık hissedeceksiniz, bu yüzden doğal olarak katmanları giymek iyidir. Sıkı kıyafetler pratik yapmak için en iyisidir, böylece serbestçe hareket edebilirsiniz. Buz pateni alırken alışveriş yapın. Doğru hisseden bir çift bulana kadar birkaç farklı şirketten modelleri denediğinizden emin olun.
Pateniniz rahatsız olursa, onlara alışana kadar bir süre daha fazla çorap giyin. Birçok paten ilk birkaç seanstan rahatsızlık duyacak, ama yakında kırılacaklar.
Patenleriniz iyi uyuyorsa ancak kırma işlemi size kabarcıklar veriyorsa, sizi rahatsız eden lekeler üzerinde bandaj veya mendil yamaları kullanabilirsiniz.
Ayrıca, patenlerin hasar görmesini (veya başka yüzeylere zarar vermesini) ve bıçaklarınızın paslanmaya karşı korunmasına yardımcı olan süngerleri de korumanız gerekir.
Patenleri kırmak için evin etrafına takılmayın. Yürümek ve kayma hareketleri aynı değildir, bu yüzden patenlere zarar verir.
Bazı mağazalar, skintone’unuza uyması gereken özel artistik patinaj taytları satıyor. Yarışmaya başlayana kadar bunlara gerçekten ihtiyacın yok.
Pratik yapmak için kot pantolon veya uzun etek giymeyin! Hareketinizi engelleyebilirler. Genel olarak, dar kıyafetler, sinsi olanlardan daha güvenlidir.
Uzun saçların varsa, koy. Bir topuz en iyisidir ama at kuyruğu da iyidir. Pratik yapmak için bazı fikirler: İnme (bir adım gibi temel bir adım) ileriye ve geriye doğru. İkisi arasında akıcı olana kadar yön değiştirmeyi deneyin.
Bir ayağı, sonra diğer ayağınızı ileri doğru kaydırın. Bir bacağın dengesini diğerinden daha kolay bulursunuz – eşit derecede kuvvetli oluncaya kadar egzersiz yapmaya devam edin.
Hız kazanmak için ayaklarınızı birbirinizin üzerinden geçtiğiniz geçit yapmaya başlayın. Bir uygulama programı oluşturun. Ne zaman ve ne kadar sıklıkla pistlere gitmek istediğinizi beyin fırtınası yapın. Bu, ne sıklıkla ders aldığınız, pistlere ne sıklıkta gelebileceğinizi ve hafta boyunca sahip olduğunuz diğer taahhütler de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olacaktır. Haftada en az iki kez egzersiz yapın. Ne sıklıkla egzersiz yapmak istediğinize dair bir fikriniz olduğunda, ebeveyniniz, vasiniz ve / veya sizi uygulamaya iten kişi ile görüşün. İyi ve uygulanabilir bir plan oluşturmak için onlarla birlikte çalışabilirsiniz.
Siz ve velileriniz veya velileriniz ne sıklıkla egzersiz yapacağınıza dair tavsiyeye ihtiyacınız varsa, koçunuza veya öğretmeninize sorun.

Gibi bir şey söyleyeyim bir devlet yarışmasında rekabet etmek için geliştirmeye çalışıyorum – nelere odaklanmalıyım ve ne sıklıkla pratik yapmalıyım?

Güvenle düş. Düşeceksin. Herkes, Olimpiyat madalyası bile yapar, bu yüzden şimdi bu fikre alışmanız gerekir. Üzülmek yerine, kalkmaya odaklanın. Düşmek genellikle yeni bir şey denemek veya risk almak anlamına gelir – her ikisi de harika şeyler. Eğer düşeceğini söylersen, biraz öne eğil, sonra bir dizine düş. Bunu yaptıysanız, sonbaharınızı ellerinizle yavaşça yavaşlatmaya çalışabilirsiniz.
Düşüşe şaşırırsanız, sadece mümkün olduğunca yumuşak bir şekilde yapmaya çalışın. Kardiyo ve kuvvet egzersizlerini birleştirin. Pateninizi uygulamak önemlidir, ancak diğer eğitim türleri size daha fazla güç ve dayanıklılık sağlayacaktır. Beden sınıfından nefret etseniz bile, size yardımcı olabilecek başka egzersizler de vardır. Koşu, akciğer kapasitesini artıracak ve eklemlerinizi güçlendirecektir. Çok çalışırsanız, çok fazla gerdiğinizden emin olun.
Pilates ve yoga, çekirdeğinizi güçlendirir ve esnekliğinize yardımcı olur.
İyi bir antrenörden tavsiye alırsanız, ağırlık antrenmanı da sizi güçlendirebilir. Dengeleme egzersizleri yapın. Bunlar çekirdeğinizin gücünü artıracak ve alt bedeninizi de güçlendirecektir. Hepsinden iyisi, onları evde hiç ekipman olmadan yapabilirsiniz. Spor ayakkabı, çorap veya yalınayakla başlayın. Ayaklarınızla kalça mesafesinin ve omuzlarınızın karesi arasında durun, ardından şu adımları izleyin: Kalça boyuna gelene kadar bir diz kaldırın.
Şimdi ayağınızı geri getirin ve üst bedeninizi üstünüzde bir arabeskte veya T şeklinde bir pozisyonda, bir bacağı dikti ve bir ayağınız arkanızda kaldı.
Yükseltilmiş ayağınızı diz üstü pozisyona tekrar gelene kadar öne getirin.
10 kez tekrarlayın, ardından diğer ayağa geçin. Yeterince güçlü hissederseniz, bu egzersizi günde birkaç kez yapabilirsiniz. Denge veya Bosu topu deneyin. Bu, sert plastik bir tabana sahip büyük, yumuşak bir yarım küre şeklindedir. Üst kısım sabit bir yüzey olmadığından, dengenizi mükemmelleştirmek için harika bir araçtır. Patenciler de dahil olmak üzere profesyonel sporcular, denge topları her türlü şekilde kullanırlar. 8-12 kez tekrarlayın, ardından diğer tarafa geçin.
Bir hamle pozisyonunda başlayın, sonra ayaklarınızı yan yana durana kadar arka bacağınızı öne getirin. Dengelerinize yardım ederse, yumruklarınızı kalçalarınıza geri getirmek isteyebilirsiniz. Bacağını tekrar başlat, böylece başlangıç ​​pozisyonunda ol ve tekrar et. Stretch. Esneklik, mukavemet kadar önemlidir, bu yüzden her egzersizden önce ve sonra ve her ne zaman kendinize birkaç dakikanız varsa, uzatın. TV reklamları sırasında bile uzayabilirsiniz.
Kuadrisepsinizi (bacaklarınızın ön kısımlarını) uzatmak için, tek ayak üzerinde durun, sonra ayağını tuttuğunuz için öbür tarafı geriye doğru bükün. Dengeleme konusunda sorun yaşıyorsanız, çekirdeğinizi sıkın.
Kollarını ve omuzlarını uzatmak için ellerini arkana yasla. Ardından, avuç içlerinizi yere bakacak şekilde düzleştirin ve dirseklerinizi düzeltin.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.