Bir cerrah nasıl olunur?Birçok insan, bir cerrah olarak hayatlarını kurtarmayı veya iyileştirmeyi hayal eder. Bu rüyayı başarmak için, ilk eğitiminiz boyunca ve daha özel bir eğitime ilerleyerek birkaç yıl okula gitmelisiniz. Diğer cerrahlarda ve profesörlerinizde de danışman bulunmalısınız. İsterseniz bir cerrahi uzmanlık seçin ve o bölgede yayınlayın. Ayrıca, uygulamadan önce alanınızın tüm lisans gereksinimlerini karşıladığınızdan ve çalışma belgelerinizi güncel tuttuğunuzdan emin olun.

Doğru özelliklere sahip olup olmadığına karar verin. Liseye girerken, tıp mesleğine girmek için doğru kişiliğe sahip olup olmadığınızı düşünmeye başlayın. Baskı altında büyümek ve krizlerin yönetiminden zevk almanız gerekecektir. Uzun süre konsantre olma ve büyük miktarlarda bilgi verebilme yeteneğine ihtiyacınız olacaktır.

Deneyimli cerrahlarla konuşun. Lise seviyesinde bile, okulunuzun sizi bir cerrahla bir gün veya daha uzun süre bir araya getirebilecek bir mentorluk programı sunup sunmadığını deneyin. Bir cerrahın çalışma ortamına gölgelenmesi, onların eşsiz konumlarının yararlarını ve negatiflerini anlamanıza yardımcı olabilir. Bazı liseler de belirli profesyonel hedeflere uygun yaz kampları sunmaktadır. AP’de veya ileri düzeyde daha fazla ders almak, kolejde daha fazla esneklik sağlayacağından, her zaman iyi bir fikirdir.

Nihai puanlarınız, hangi üniversite programına katılacağınızı belirlemenize yardımcı olacağından, tüm sınıflarınızda elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Ayrıca, aldığınız mali yardımın derecesini de etkileyebilir.

Liseyi geleneksel programda tamamlayamazsanız, bunun yerine GED (Genel Eğitim Gelişimi) sınavına girebilirsiniz. Lisans diploması edinin. Tıp okulları, başvurmak için genellikle belirli bir üniversite anaokuluna ihtiyaç duymaz. Ancak, üniversitede iken temel önkoşulları kapsamak isteyeceksiniz. En azından bir yıllık biyoloji, fizik, İngilizce ve iki yıllık bir kimyaya ihtiyacınız olacak. Bu da birçok uluslararası program için geçerli. Erken yandığınızdan kaçınmak için zor matematik ve fen derslerini dört yıllık bir süre boyunca çözmeye çalışın. Bununla birlikte, tıp fakültesine Kabul Sınavı (MCAT) veya diğer kabul sınavlarına tam olarak hazırlanmak için büyük gereksinimlerinizi kıdemli yıla tamamlamış olmak isteyeceksiniz.

Lisans öğrencileriyle ilgili beklentilerin mekana göre değişebileceğini unutmayın. Birleşik Krallık’ta, bir öğrenci lisans eğitimini tamamladıktan sonra bir tıp diploması alır. MCAT (Tıp Fakültesi Kabul Testi) ‘yi al. ABD’deki kolejinizin kıdemli yılı boyunca, MCAT’a iyi bakmanız ve iyi bir performans göstermeniz gerekecektir. Test puanlarınız daha sonra çeşitli uygulama okullarınıza gönderilecek ve bu, genel akademik profilinizle birleştirilerek, kabul edilip edilmediğinizi belirleyecektir. Tıp fakültesi başvuru paketinizin bir parçası olarak üniversite profesörlerinizden referans mektubu sağlamanız gerekebileceğini unutmayın.

ABD tıp fakültesi kabul şartlarını öğrenmek için Amerikan Tıp Kolejleri Birliği (AAMC) web sitesine gidin. ABD dışında başvuruyorsanız, okulla iletişime geçmek ve gereksinimlerini öğrenmek isteyeceksiniz.

Birçok yerde MCAT’a eşdeğer test var. Örneğin, İngiltere’de, öğrencilerin İngiltere Klinik Yetenek Testi’ni (UKCAT) almaları beklenmektedir. Doğum, pediatri ve kardiyoloji rotasyonunuzda karşılaşabileceğiniz özelliklerden sadece birkaçıdır.

Mezun olduktan sonra bir derece ile ödüllendirileceksiniz. ABD’de, ya bir Tıp Doktoru (M.D.) ya da Osteopatik Tıp Doktoru (D.O.) Alacaksınız. Bir ikamet programını tamamlayın. Tıp fakültesindeyken, istediğiniz uzmanlık alanına vurgu yapan bazı ikamet programlarını değerlendirmeye başlayacaksınız. Daha sonra bu programa başvuracak ve üç ila yedi yıl arasında bir yere kadar harcayacaksınız. Esas olarak gözetim altında bir cerrah olarak görev yapacaksınız. Uzmanlık programları genellikle üroloji veya kritik bakım gibi belirli bir tıp alanına odaklanır. Bu, becerilerinizi daha spesifik bir şekilde gerçek anlamda tutacağınız zamandır.

Bir başka örnek olarak, Birleşik Krallık’ta ilk tıbbi derecenizi aldıktan sonra “Temel Eğitim” olarak adlandırılan bir aşamaya geçersiniz. Bu iki yıllık süre boyunca, hastalarla çalışıyor ve bir uzmanlık alanını keşfetmeye başlıyorsunuz. Bir burs ekle. İkametinizi bitirdiğinizde, bir bursun parçası olarak üç yıla kadar eğitime devam etme seçeneğine sahip olacaksınız. Bu arkadaşlık size kardiyotorasik önlemler gibi cerrahi alt uzmanlığa daha fazla odaklanma zamanı sağlar. Birçok burs, yayıncılık için finansal ve akademik destek sağlayacaktır.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.