Bir Doğum Merkezi Nasıl SeçilirBebeğinizin doğumu anıtsal bir olaydır. Hamileliğiniz sırasında almanız gereken önemli kararlardan biri çocuğunuzu doğuracağınız yerdir. Bebeğinizi dünyaya hastaneden ziyade doğum merkezine davet etmek istediğinize karar verdiyseniz ve sizin ve bebeğiniz için doğru olan evinizi yerleştirmeniz bir sonraki adımdır. Bir doğum merkezi seçerken doğru seçimi yapabilmeniz için atabileceğiniz birkaç önemli adım vardır. Sizin için doğru olanı seçmenin yanı sıra, tüm doğum merkezleri aynı olmadığı için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bebeğinizi nereye teslim edeceğiniz konusunda bilinçli bir karar vererek doğum sürecinde gönül rahatlığı yaşayabilirsiniz.

Bebeğinizi kesinlikle bir hastane yerine doğum merkezine teslim etmek istediğinizden emin olun. Bu tesisler her hamilelik için geçerli değildir ve bir hastane koğuşuna kıyasla eksikliği olan birkaç konaklama vardır. Bir doğum merkezine başlamadan önce aşağıdaki soruları göz önünde bulundurun: Bir hastanenin sunduğu olanakları ister misiniz? Hastaneler olası doğum komplikasyonları ile ilgili olarak herhangi bir olasılık için hazırlanmıştır.

Tüm süreçte daha az ağrıya izin veren lokal anestezi kullanmak ister misiniz? Birçok doğum merkezi lokal anestezi kullanmaz. Bununla birlikte, bu doğum merkezine ya da yaşadığınız yere bağlı olabilir; Bazı doğum merkezleri

gülme gazı” olarak da bilinen lokal anestezik ve azot oksit kullanımına izin verecektir.

Sigortanızın doğum tarihini kapsamayacağından endişe duyuyor musunuz? Birçok durumda, Amerika Birleşik Devletleri’nde sigorta şirketleri, bir komplikasyon durumunda uygun tesislerin eksikliği olarak kabul edilen şeylerden dolayı doğum merkezlerinde gerçekleştirilen doğumları kapsamaz. Bunun yapmanıza izin verecek bir yol olup olmadığını öğrenmek için sigorta sağlayıcınızla konuşun.

Yakınınızda bir doğum merkezi bulmak için bölgenizde alışveriş yapın. Unutmayın, evinizden çok uzakta bulunmayı seçtiğiniz doğum merkezini istemezsiniz. Kasılmalar aniden, bazen uyarılmadan gelebilir. Doğum merkeziniz çok uzaktaysa, tesislerine ulaşmak için yeterli zamanınız olmayabilir. Avustralya’da olduğu gibi bazı yerlerde, hastaneye

hastaneye bağlı” olarak bilinen doğum merkezleri bulunmaktadır. Bu durumda komplikasyonlar ortaya çıkarsa, aynı gerekçeyle ve birkaç asistanın ya da tıbbi yardımın dışında kalan koridorlardasınız. Hastane tesislerine bağlı bir doğum merkezi aramak, doğum merkezi kullanımı ile ilgili endişelerinizi sakinleştirmenin mükemmel bir yöntemi olabilir. Bununla birlikte, hastaneye bağlı doğum merkezlerinin, çalışma sırasındaki membranları, indüksiyonları ve vajinal muayeneleri yırtmak gibi, kaçınmaya çalıştığınız hastane tutumlarına sahip olabileceğini unutmayın. Ve eğer geldiğinizde doğum merkezi kalabalıksa, hastane koğuşuna

” çarpmış olabilirsiniz

.

Hastaneye bağlı bir doğum merkezine sahip olma olasılığınız yoksa, hastanenin yanında bulunan serbest doğum merkezi mi? Komplikasyonlar söz konusu olduğunda, ortaya çıkabilecek herhangi bir acil durum veya riskle başa çıkmak için bir hastane yakın olmalıdır. Bölgenizdeki doğum merkezleri ile temasa geçin ve tesisi gezmek için bir zaman planlayın. Tesise yakından bakın. Sorular sorun ve tesisin ne kadar iyi çalıştığını ve ne tür komplikasyonlar için hazırlandıklarını not edin. Devlet, il veya ilgili ulusal makam tarafından lisanslanmış mı? Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde devlet lisansı alabilmek için doğum merkezi lisanslı hemşirelere ve ebelere sahip olmalıdır. Gereksinimler, yargı alanından yargı alanına kadar değişecektir, bu yüzden yerel lisans yasalarınız hakkında bilgi alın.

ABD’deyseniz, Doğum Merkezlerinin Akreditasyonu Komisyonu tarafından akredite olup olmadıklarını öğrenin. Bu akreditasyon, düzgün bir şekilde işletilen bir tesis olduğuna dair önemli bir işarettir. CABC tarafından akreditasyon alabilmek için, doğum sonuçları, uygun sanitasyon, jakuzide uygun pH, vb.

Tesis temiz mi? Bilgilendirici edebiyatı düzgünce mi sipariş verdi? Personel özenli mi ve nazik mi? Seni rahat ettiren bir doğum merkezi seçin. Yukarıdaki kontrol listesini geçtiğinizi düşündüğünüz varsayılırsa, kendinize şu soruları sorarak doğum merkezi ile ilgili birtakım diğer soruları sormak isteyebilirsiniz: Bu doğum merkezinin atmosferini beğendim mi? Birçok durumda kadınlar, ev benzeri ortamları nedeniyle doğum merkezlerini seçiyorlar. Rahatlamak, duş almak veya banyo yapmak, ailenin toplanabileceği mutfaklar, yumuşak ışıklandırma, ev yatağı gibi bir çift kişilik yatak, kayaya binmek için topları çalıştırmak, etrafta dolaşmak için bolca alan, vb.

Personeli sever miyim? Bebeğinize yardımcı olacak insanlarla rahat hissetmek her zaman önemlidir. İkiniz için son derece önemli bir deneyimdir ve personel sorunları sizin ve gönül rahatlığınızın önünde durmamalıdır.

Ziyaret ettiğiniz sırada doğumlar oluyorsa (çoğu zaman büyük olasılıkla), atmosfer nasıl görünmektedir? Bunun sizin için de uygun bir yer olabileceğini düşünüyor musunuz? ”,“ Bebek doğduktan sonra ne kadar süre kalmanıza izin verileceği hakkında bilgi alın. Doğum sonrası bakım için zamanın uzunluğu, çok yakında hiçbir dinlenme düşüncesinden dehşete düşüyor! Sizin için nasıl çalıştığına göre plan yapın, ancak yardımseverlerin en azından ilk haftanız için bir eve yardım etmeye hazır olmaları akıllıca olacaktır. Ziyaret politikalarının ne olduğunu öğrenin. Bazı doğum merkezlerinin hiçbir kısıtlaması yoktur ve sınırsız ziyaretçilerin gelmesini istediğiniz sıklıkta yapmasına izin verir. Diğerlerinin, bir ziyaretçinin bir kerede kaç ziyaretçinin mevcut olabileceği ve ziyaretçilerin hangi saatlerde karşılanabileceği konusunda özel kuralları vardır. Bazıları sadece ziyaretçileri doğrudan aile üyelerine sınırlayabilir. Politikalarını bilmek, zamanınızı ve yeni eklemenizi görmek için saatlerce seyahat eden konukların kapıda döndüklerini öğrenmek yerine, zamanından önce bilmek. Sakat kalmayınca ziyaretçilerinizin size gelme fikri, en ufak ilginizi çeken bir şey değildir. İnsanları hastane yatağınızda nasıl gördüğünüzü görmek için dışarı çıktıklarında, onları kullanacak kadınlara hitap etmesinin bir nedeni de doğum merkezi olmuyor.

Doğum sırasında eşiniz, eşiniz veya doğum partnerinizin sizinle birlikte olmasının iyi olduğundan emin olun. Bu, doğum merkezi felsefesinin önemli bir yönüdür. Tabii ki, eğer ebelerin varlığından başka kimseyi istemezseniz, bu da sizin ayrıcınızdır. ”,“ Doğum merkezi için uygun olup olmadığını öğrenin. Düşük riskli bir hamilelik olmanız ve saygın bir doğum merkezinin, hamilelik boyunca ilerlemenizi izleyerek, düşük riskli olduğunuzdan emin olmak için bir test yaptırmanız gerekir. Saygın bir merkez, komplikasyon riski taşıyan bir hamileyseniz size tavsiyede bulunacaktır ve sizi almayı reddedecektir ya da daha önce sizi kabul etmeleri halinde ancak hamilelik sırasında riskler değiştiyse, planlarınızı değiştirmenizi isteyecektir. Ayrıca, hamilelik boyunca bağımsız bir kaynaktan doğru şekilde izlendiğinden emin olmak için tedavi eden doktorunuzla bağlantıda kalın. Doğum sırasındaki doğum merkezine normal doktor veya doğum uzmanınızı getirme izinlerinin verilmesi, doğum merkezi politikalarına ve yerel kurallarına bağlı olacaktır, bu yüzden mümkün olanı ve neyin olmadığı konusunda önceden bilgi alın. Ayrıca, eğer yapmak istediğiniz bir şeyse, bağımsız ebeğinizi getirme hakkında bilgi alın. Bu soruların cevabı kararınızı belirleyebilir. Erken rezervasyon yaptırın. Bir doğum merkezi kullanmak istiyorsanız, çoğunun yüksek talep gördüğünü ve çok geç ayrılırsanız son tarihlerinizde rezervasyon yaptırılabileceğini unutmayın. Üstelik saygın bir doğum merkezi personeliniz tarafından düzenli olarak izlenmenizi bekler ve ayrıca bir bebeğe sahip olmak için eğitim almanızı isteyecektir, özellikle de ilk bebeğiniz ya da bebeğiniz olduğundan beri uzun bir boşluk varsa. Çok geç ayrılırsanız kaçırırsınız ve bunun yerine bir hastane tesisine gitmeniz için seçim yapılacaktır.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.