Bir Kuyumcu Nasıl Olunur?


Takı tasarımı ve üretimi, muazzam, milyar dolarlık bir sektörü temsil eden son derece uzmanlaşmış bir fonksiyonel sanat biçimidir. Bir kuyumcu haline gelmek, kendi fikirlerinizin çizimlerini yapmaktan daha fazlasını gerektirir. Ayrıca, metaller ve değerli taşlar, dikkatli işçilik ve moda trendleri hakkında derinlemesine bilgi gerektirir. Mücevher üreticisi olmak istiyorsanız, takı tasarımında ve işçiliğinde bir eğitim almanız gerekebilir, ancak diğer yollar da sahada deneyim kazanmanıza yardımcı olabilir.

Mücevher yapımında resmi bir eğitim almak isteyip istemediğinizi düşünün. Birçok takı üreticisi, Gemoloji, Takı Tasarımı veya Aksesuar Tasarımı alanında resmi bir derece kazanarak mesleğe girdi. Ancak, resmi bir derece kesinlikle gerekli değildir. Resmi bir eğitimi güçlü bir şekilde ele almanın bazı nedenleri şunlardır: Eğer mesleğe yepyeni iseniz ve sektörde hiç irtibatınız yoksa
Takı tasarımlarınızda gelişmiş yazılım veya 3 boyutlu baskı teknolojisini kullanmanız gerekiyorsa
Resmi dereceler gerektiren büyük bir mücevher üreticisi için çalışmayı umuyorsanız
Sektörde rekabetçi, çok aranan yönetici pozisyonlarını takip etmek istiyorsanız
Resmi bir derecenin maliyetlerinin faydalı olup olmadığını düşünün. Eğitim, mücevher yapımında başarılı bir kariyere tek bir yol sunsa da, birçok başarılı profesyonel işlerini almak için alternatif yöntemler kullanmıştır. Bu stratejiler arasında ağ oluşturma, çıraklık yapma veya daha küçük bir şirkete küçük, resmi olmayan bir yan iş geliştirme yer alıyor. Her arzu eden kuyumcu için takı yapımında resmi bir derece gerekli değildir ve dikkatle düşünülmelidir. Kuyumculukta bir dereceye kadar takip etmemek için bazı nedenler şunlardır: Eğer tam zamanlı kariyer yerine bir hobi, yarı zamanlı iş veya yan iş olarak kuyumculuk yapmak istiyorsanız
Takı tasarımlarınız için zaten yerel bir müşteri tabanınız varsa
Takı tasarımlarınız sofistike araçlar veya teknoloji olmadan yapılabilirse
Sektörde, çıraklık veya giriş seviyesi pozisyonu verebilecek kişileriniz varsa
Eğer bir dereceye kadar ödeyemiyorsanız
Bir dereceye kadar 1-4 yıl harcayamazsanız

,” Öğrenmek istediğiniz becerileri seçin. Çeşitli takı yapım tekniklerinde eğitim veren düzinelerce ve düzinelerce okul, enstitü ve program bulunmaktadır. Metalcilik ve demircilik
Gem değerlendirme, kesme ve ayarlama
balmumu heykel
Kalıp yapımı
gravür
Tamir izle
Grafik tasarım yazılımı ve teknolojisi
Kuyumculuk tarihi
Takı tasarımı
Aksesuar tasarımı (eşarp, çanta vb. Gibi)
Perakende yönetimi Sertifika, önlisans veya lisans derecesi isteyip istemediğinize karar verin. Birkaç hafta içinde akredite bir üniversiteden resmi 4 yıllık bir dereceye kadar elde edebileceğiniz bir sertifikadan, kuyumculukta takip edebileceğiniz derece ve sertifika türlerinde çok çeşitli var. Genel olarak, yerel bir toplum kolejinden veya özel bir kuyum enstitüsünden sertifika alabilirsiniz. 2 yıllık bir toplum kolejinden veya teknik okulundan bir Önlisans derecesi alabilirsiniz. Ve 4 yıllık kolej, üniversite veya sanat enstitüsünden bir Güzel Sanatlar (veya BFA) Lisansı kazanabilirsiniz.
Resmi bir dereceye girme pozisyonunda değilseniz, yerel toplum kolej veya sanat okulunda birkaç temel ders alabilirsiniz.
Ne tür bir derece elde edeceğinizi belirlemenize yardımcı olmanın bir yolu, istediğiniz kuyumculuk işini yapan kişilerin özgeçmişlerini incelemektir. İdol ve danışmanlarınızın birkaç uzmanlık sertifikasına sahip mi yoksa resmi dereceleri mi var? Eğer hayran olduğunuz bir şirket varsa, minimum eğitim gereksinimlerinin ne olduğunu görmek için iş ilanlarına göz atın.
Birkaç okulda, Kuyumculukta Güzel Sanatlar dalında bir yüksek lisans yapmak da mümkündür, ancak bu muhtemelen bu kariyer yolunda yeni başlayanlar için en iyi seçenek değildir. İyi bir kuyumculuk portföyü yapmalıdır: Profesyonel görünün. Tüm parçalarınızın net, iyi aydınlatılmış fotoğraflarını çekin ve portföyü profesyonel ve çekici bir şekilde tasarlayın. Takı en iyi avantajı ile yaktı, fotoğraflar en iyi arkaya ya da karanlık bir arka plan üzerinde mücevher ile alınır.
Çok yönlülüğünüzü gösterin. Mükemmel bir oymacının yanı sıra bir metal-demirci misiniz? Okulda edindiğiniz tüm farklı beceri kümelerinin örneklerini eklediğinizden emin olun.
Zorlayıcı bir anlatıya sahip olun. Sadece fotoğraflara güvenmeyin: mücevher parçalarınızı nasıl tasarlayacağınız ve nasıl üreteceğiniz hakkında verdiğiniz kararları açıklamaya çalışın. Hangi gerekçeyi kullandın? Tasarımlarınız sınıf arkadaşlarınızdan nasıl farklıdır?
Seçici olun. Eğitiminiz sırasında büyük olasılıkla birtakım hatalar yapacaksınız. Sadece profesyonel bir portfolyoya dahil etmek için mümkün olan en iyi parçaları seçin. Neleri dahil edeceğinizi seçmede sorun yaşıyorsanız tavsiye için bir sınıf arkadaşı veya profesöre danışın.
Fiziksel ve dijital versiyonu var. Yüksek kaliteli kağıda basılmış portföyün basılı bir kopyasını, işverenlere ve müşterilerinizden birine göstermek için yüksek kaliteli mürekkeple isteyeceksiniz. Profesyonel bir web sitesinde okunabilen ve potansiyel işverenlere veya müşterilere e-posta gönderebileceğiniz bir dijital kopyasına da ihtiyacınız olacaktır. Okuldayken profesyonel ağlar geliştirin. Resmi bir eğitim programında geçirdiğiniz süre boyunca, bir dizi sınav, stüdyo dersi almak ve ayrıca tasarımlarınızın ve yarattığınız tasarımların bir portföyünü geliştirmek zorundasınız. Bununla birlikte, bir mücevher yapımcısı olmak istiyorsanız, eğitiminizi bir kariyer için bir adım atma ve kendi başına bir nihai amaç değil de dikkate almanız önemlidir. Eğitmeninizi mücevher yapımcısı olarak tatmin edici bir hayata dönüştürmenin bazı yolları şunlardır: Öğretmenlerinizin ve profesörlerin sizi toplumdaki diğer profesyonellere tanıtmasını istemek
Eğitiminiz sırasında ilgili bir şirkette çalışmak veya internette çalışmak
Potansiyel işverenleri karşılamak için ağ ve profesyonel konferanslara katılmak
Tavsiyelerinizi almak için büyüyen portföyünüzü profesyonellere gösterin
Becerilerinizi ve portföyünüzü sergilemek için profesyonel bir web sitesi hazırlayın Yerel bir kuyumcu veya atölyede stajyer. Bazı mücevher programları becerilerinizi geliştirmeye devam etmek için staj bulmanızı sağlayacak yerleştirme hizmetleri sunacaktır. Bir staj, takı tasarımında pratik deneyim kazanmanızı ve yeni müşteriler, işverenler ve müşterilerle tanışmanızı sağlayacaktır. Stajınızı yaptıktan sonra, size satış, envanter ve hafif onarımlar yapmanıza izin veren bir giriş seviyesi pozisyonu teklif edilebilir. Üst düzey bir pozisyon tasarımlar ve en sonunda tasarım projeleri üzerinde işbirliğini içerecektir. Takı girişimciliğinin başlangıç ​​maliyetlerini anlayın. Birçok kişi resmi eğitim veya öğretim olmaksızın kuyumcu haline gelir. Kuyumcuların yaklaşık 1 / 3’ü bağımsız olarak veya evden çalışır. Bazı durumlarda, yan iş veya hobinin bir parçası olarak mücevher yaparlar. Diğer durumlarda, kuyumculuk onların tam zamanlı kariyeridir. Bununla birlikte, bu yolun maliyetleri ve riskleri oldukça büyük olabilir. Mücevher yapımının başlangıç ​​maliyetlerinin şunları içerdiğini unutmayın: İş ve serbest meslek vergileri
Eşyalarınızı şovlarda veya sözleşmelerde gösterme ücretleri
Bir çalışma alanı kiralamak
Metal haddeleme, taşlama, vb. Için donatım
Malzemeler (metal, boncuklar, takılar, aletler vb.)
Bir web sitesi bulundurma veya çevrimiçi ödeme yapma ücretleri Bir işveren için kendi işinize başlamadan önce çalışmayı düşünün. Kendi işinizi kurmak için yeterli sermaye ve tecrübeye sahip oluncaya kadar yerel bir kuyumcuda çalışın. Başarılı olmak için, moda trendleri, iş harcamaları, büyük miktarda mücevher yapımında geçen zaman ve sağlam yapım teknikleri de dahil olmak üzere kuyumculuk işini iyice anlamak zorunda kalacaksınız. Endüstriyi geriye ve ileriye doğru öğrendikten sonra bağımsız olmanız akıllıcadır. Bununla birlikte, takıları yan iş veya hobi olarak yapmayı umuyorsanız, daha az risk söz konusudur ve zanaatınızı yapmak için doğrudan zıplayabilirsiniz.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.