Bir Lumper Nasıl Olunur


Ortalama olarak, kamyon sürücüleri haftada 40-80 saat arasında bir yerde, kıyıdan sahile sürülecek malları rıhtımlara ulaştırmakta, bu da yerel olarak yeniden dağıtılacak veya bir depoda depolanacaktır. Yükleyicilerin

dokunma

etiketli olduğu zaman kamyoncuların istedikleri son şey, 48 ‘, 53’ veya tandem treylerlerini el ile kaldırmaktır: burası, lumperların veya boşaltma personelinin devreye girdiği yerdir. Bir tampon haline gelmek için, iyi bir ağ kurma becerisinden ve kastan başka bir şeye ihtiyacınız olmayacak.

Fiziksel yeteneklerinizi belirleyin. Bazı dock süpervizörleri size mekanik palet taşıma ekipmanlarını ödünç vermeye yetecek kadar nazik olsa da, otomatik olarak bunu yapacağı varsayılmamalıdır. Bu nedenle, her bir palet üzerindeki boşaltma kamyonlarını parçalara ayırmak için vücudunuzu hazırlamanız gerekir. Bu işlem, römorkun ne kadar dolu olduğuna bağlı olarak birkaç saat ya da sekiz saatten fazla sürebilir – kamyoncuya, bir miktar yardım almanız gerekip gerekmediğini belirlemek için bir sonraki yükünü almadan önce ne kadar zaman geçirdiğini tartışmak en iyisidir. Depoları size yerel olarak yerleştirin. Depo alanına ulaşmak için araba, otobüs veya ayağıyla birkaç mil yürüyüş yapmanız gerekebilir. Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olan Sarı Sayfalar, bu durumda Craigslist veya kamyon sürücüsü sosyal medya siteleri gibi yararlıdır. Google’ı arayarak ikincisini bulabilirsiniz. Depoya vardığınızda, bir danışmanla konuşmayı isteyin. Loş ya da izinsiz girme şiddetle tavsiye edilmez ve sizi hapishaneye götürebilir. Basitçe ‘dokunma’ (kamyoncu boşaltmalı) yük kamyoncuları ile konuşma ve yüklerini boşaltmaya yardım etmelerini isteyin. Yasak verildiyse, deponun OSHA uyumlu kalmasına yardımcı olmak için rıhtımın etrafında olması gereken güvenlik kurallarını veya ekipmanı sorun. Scram anlatılırsa, sessizce ayrılır ve bir sonraki depoya doğru devam edersiniz. Kamyonlar geldiğinde, şoförü acele etmeyin. Bazı sürücüler silahlıdır ya da tehdit altında hissederlerse fiziksel savaşta bulunmak isteyebilirler. Boşaltma sırasında kontrol etmek için bağlantı elemanını yükleme işçisine teslim etmeleri gerekeceğinden, rıhtım girişinin olduğu yere asılmak en iyisidir. Hiçbir dokunuşları yoksa veya yüke dokunursanız sürücüye sorun. Birincisi, bir sonraki sürücüyü beklemeniz gerekecek çünkü depo ekibi malları indirecek. Eğer ikincisiyse, kamyonlarını boşaltmalarına yardım edip etmeyeceklerini sorarak sohbete katılabilir, böylece yola geri dönebilirler. Çoğu kamyoncu, özellikle de bazı yaşta olanlara yardım etmek için mutlu olacak. Fiziksel efora layık ama rahat olan fiyatlarla katılıyorum. Kamyon sürücüleri özellikle “zengin” değil, ancak söz verdiğiniz gibi iş yaptığınız takdirde para ile yollarını paylaşacaklar. Bazı sürücüler sizi önceden ödeyecek; Bazı işler bittikten sonra ödeyecek, daha küçük bir grup sürücü öğle yemeği satın alabilir ve yemek sırasında size ödeme yapabilir. Sürücü iletişim bilgilerini alın. Belki de size, kasabaya geri döndüklerinde sizi ararlar, mevcut taşıyıcıları tarafından çalıştırıldıkları sürece artık işe alımlar yaparlar.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.