Birinin Feminist Olmasına Nasıl İkna Edilir?Yani ailenizde, arkadaş grubunuzda ya da olası bir feminist gibi görünen tanıdıklar arasında bir kişi var. İnsan onurunu anlıyorlar, adaletsizliğe zarar veriyorlar ve etraflarındakilere saygılı davranıyorlar. Onları, feminist harekete dostça ve sabırlı bir şekilde nasıl tanıtacağınız.

Neden onlara bir feminist olmadığını sorun. Onların bakış açısıyla yakından dinleyin. Birçok feminist olmayan, feminizm hakkındaki yanlış kavramları barındırıyor. İnanabilirler … Cinsiyetçilik ciddi bir sorun değil

Feministler kadınların erkeklerden üstün olmalarını ister; Ataerkillerin kadınlara ne yaptığını erkeklere yapmak istiyorlar

Feministler erkeklerden nefret ediyor

Feministler, hiç tıraş etmeyen kısa saçları olan çirkin lezbiyenlerdir (bazıları değildir, bazıları değildir. Feminizm insanları hayatın her kesiminden karşılar.)

Feminizm sadece beyaz, orta sınıf, cishet, geleneksel olarak çekici, zayıf, engelsiz kadınlarla ilgilidir.

Kavram yanılgılarını temizle. Bu oldukça zor bir eğitim gerektiren hazırlık ve eğitim gerektirebilir. Derin nefes al, düşüncelerini topla ve sakin ve mantıklı konuş. Feminizmin, tüm insanların eşit insan onuruna sahip olduğu inancı olduğunu ve eşit saygı ve fırsatları (ya da bu etki için bir şey) hak ettiğini açıklayın.

Bildiğiniz iyi makalelere dikkat edin.

Bireysel kavram yanılgılarını gerçekler ya da temel mantıklarla ele alın. (“” Hayır, feministler rızaya değer veriyor, bu yüzden zorla cis adamlara inanmaya inanmıyoruz.

)

Herhangi bir acıyı kabul et. Feminist hareket mükemmel değildir ve meşru endişe duyulan alanlar vardır: toksik belirtme kültürü, belirli topluluklarda kesişme eksikliği (örneğin, mümkün kılan, trans bireylerin dışlanması) ve daha fazlası. Konuksever bir feminist mekan bulmalarına yardımcı olun ya da kendi işlerini feminizmden ayırmalarına izin verin. Yeni fikirlere ne kadar açık olduklarına dikkat edin. İyi bir feminist kuracak kişi, dinleyen, öğrenen, soru soran ve kişisel değer sistemiyle uyuşmayan bir kişidir. İlgileniyorlar ve kişisel bir saldırı olarak görmüyorlar. Bir kişi bıkmış gibi gözüküyorsa veya kişisel olarak çekiyorsa, konuyu bırakın. Hiçbir yere gitmeyeceksin. Dostça ama daha az ilgilenen bir kişi feminist bir müttefik olarak tanımlayabilir – eşitsizliğin kötü olduğunu kabul eder, ancak tekniklerin öğrenilmesiyle ilgilenmez. Tecavüz kültürüyle savaşırken veya LGBT haklarını desteklerken bir başparmak verecekler, ancak hiçbir şey başlatmayacaklar. Eğer öyleyse, sorun değil – sizi destekliyorlar ve iyi iş çıkardınız.

Bazı insanlar dalış yapmadan önce daha fazla bilgi isteyebilirler. Bu onların eleştirel düşünenler oldukları ve büyük feministler olabileceği anlamına gelir. Ancak, eğer onlar gülünç bir şekilde şüpheci ya da patronluk yapıyorlarsa, o zaman muhtemelen sizi aptal yerine koymaya çalışıyorlar. Bağışlanmak için hazırlanın. Bazı insanlar fikirlerine meydan okunduğunda savunmacı olacak, en iyi bildikleri konusunda ısrar edecekler (feminizm hakkında bir şey okumadılar bile), ya da saldırıya uğramış gibi davranacaklardır. Sohbeti bitir ve uzaklaş. Bu insanlar anlamaya istekli değiller ve feminist harekette istedikleri türden insanlar değiller. Daha yaşlı olduklarında ve her şeyi kişisel olarak alma olasılıkları daha az olduğunda ona daha açık olabilirler.

Unutmayın, açık bir kadın düşmanı, bir feminist olduğuna ikna olan bir kadına nazaran daha göz ardı edilebilir. Bazı makaleleri veya kitapları paylaşmayı teklif edin. Birisi feminizmle ilgiliyse, sizden gelen önerileri duymak isteyebilir. Ya da kendi araştırmalarını yapmak isteyebilirler. Kaynak sun, ama itme. Her kişi kendi hızıyla kendi yollarıyla öğrenir. Üniversitede iseniz, birlikte bir cinsiyet eğitimi dersi alabilirsiniz.

Onları yanıltıcı herhangi bir kaynaktan uzaklaştırın. Öğrenmenin uzun zaman aldığını unutmayın. Bir süre önce (eğer varsa) bir şeyleri hızlandırmaya devam edecekler – bu yüzden onları ezberleyici, tecavüz kültürü ve cinsiyet eylemliliği gibi kavramlarla ezmeye dikkat edin. Daha kritik bir perspektiften şeyleri öğrenmek ve yeniden öğrenmek biraz zaman alır. Sorunlu şeyler yapacaklar, sinir bozucu bir şekilde yaygın yanlış anlamaları seslendirecekler ve kafası karışacaklar. Sabır kullanın ve tükenmeyi önlemek için diğer kaynaklara başvurmayı deneyin. Sizden farklı olduklarını unutmayın. Belki de tecavüz kültürüne ve transseksüel haklara odaklanırsınız, oysaki bunlar, ırkçılık ve ırkçılıkla ilgilenirler. Kendi bakış açınızdan farklı bakış açıları geliştirecekler ve kendilerininkinden farklı olabilecek fikirler hakkında en fazla tutkuyla ilgileneceklerdir. Bu iyi bir şeydir — feministler bakış açınızın akılsız klonları değil, kendi perspektifleri olan kritik bireylerdir. Eğer bakış açıları aktif olarak zararlı ise (örneğin, transmisoginist olmaktansa), onları çağırmak kesinlikle sorun değildir.

Açıksa, onları tartışın, ancak bakış açınızı onlara zorlamaya çalışmayın. Düşüncelerine ve özerkliğine saygı göstermeyi unutmayın. Diğer şeylere de odaklanın. Sorunları tartışabileceğiniz feminist arkadaşlara ve aile üyelerine sahip olmak harika bir şeydir; ancak feminizm ilişkinizin bütünü değildir. İlişkinizin diğer yönlerinden de zevk almayı ve birlikte eğlenmeyi unutmayın.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.