Birleşik Devletlerin Yasal Kalıcı Bir Yerlisi Nasıl Olunur?


ABD’nin yasal daimi ikametgâhı olmak uzun bir bürokratik süreçtir. Uygunluğunuzu belirledikten sonra, başvurunuzu destekleyebilecek birini bulmanız gerekir. Daha sonra, sizin ve sponsorunuzun statünüz, istihdamınız veya ilişkiniz hakkında önemli kanıtlar sunmanız gerekecektir. Daimi daimi ikametgah olma süreci genellikle, başvuru yapmaya başladığınız tarihten itibaren en az bir yıl alacaktır, ancak başarılı başvuru sahipleri süreci kalıcı yasal ikamet hakkı veren Yeşil Kartı ile bitirecektir.

Bir aile üyesi sponsoru olmanız durumunda uygun olup olmadığınızı belirleyin. En yaygın uygunluk biçimlerinden biri, bir aile üyesinden sponsorluklardır. ABD vatandaşı veya yasal daimi ABD vatandaşı olan ve en az 21 yaşında olan bir aile üyeniz varsa, başvuruda bulunabilirsiniz. ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) aile üyelerini şöyle tanımlar: ABD vatandaşı veya yasal ikametgahı eşi
ABD vatandaşı veya yasal sakininin evlenmemiş çocuğu
Bir ABD vatandaşı olan evli çocuk
ABD vatandaşı veya yasal sakininin veli
ABD vatandaşı erkek kardeşinin kızkardeşi
Bir ABD vatandaşı olan nişanlısı (özel göç başvurusu altında)
ABD vatandaşı dul veya dul
İşvereninizden sponsorluk alın. Bazı işverenler, sürekli oturma izni için bir göçmene destek vermeye isteklidir. Genel çalışma popülasyonunda yaygın olarak bulunmayan istisnai bir beceriye veya yeteneğe sahipseniz bu gereklidir. ABD’de iş için uygun kişi olmadığını göstermek için işgücü piyasasında bir test yapmalısınız, bu yüzden yeşil kart almaya hak kazanırsınız. Tercihen, bilimler, sanat, eğitim, iş veya atletizm, olağanüstü araştırmacılar ve profesörler ve çok uluslu yöneticiler gibi olağanüstü yeteneklere sahip göçmen işçilere tercih edilir.
Mesleği ileri derecede gerektirenler, sanat, bilim veya iş alanlarında istisnai yetenekleri olanlar ve ulusal çıkar feragati arayanlar için ikincil tercih verilir.
Üçüncü bir tercih, uzman bir çalışan, profesyonel veya başka bir çalışan iseniz verilir. Nitelikli çalışanlar 2 yıllık bir eğitim veya deneyim gerektirirken, profesyonellerin ABD’de bir lisans derecesi veya eşdeğeri olması ve alanda çalışma yapmaları gerekiyor. Diğer çalışanlar vasıfsız olabilirler, ancak geçici veya mevsimlik çalışanlar değildir.
Belirli bir süre için belirlenen yetersiz bir alanda klinik uygulamalarda tam zamanlı çalışmayı kabul eden doktorlar, ayrıca Ulusal Bilimsel Feragatnamesi kapsamında da uygulanabilir.
Nitelikli çalışanlar için en az 10 tam zamanlı pozisyon yaratacak ABD’de yeni ticari işletmelerde kırsal alanda en az 1 milyon dolar ya da kırsal alanda 500.000 $ ‘lık yatırım yapma sürecinde aktif olarak yatırım yapan göçmen yatırımcılar da uygun olabilir. İstihdam sponsorluğu. Özel bir göçmen olarak nitelendirilip görülmediğini kontrol edin. Bazı göçmen kategorileri özel göçmen statüsüne hak kazanabilir. Dini çalışanlar veya uluslararası yayıncılar olarak çalışanlar ve uluslararası bir kuruluş veya NATO-6 tarafından istihdam edilenler bu statüye hak kazanabilir. Ek olarak, aşağıdaki gruplar uygun olabilir: ABD hükümetinin en az 1 yıldır Irak’ta çalıştırdığı veya Uluslararası Güvenlik Yardım Gücü tarafından istihdam edilen ABD hükümeti için çevirmen olarak çalışan Afganistan veya Irak vatandaşları.
Uluslararası bir organizasyon veya NATO-6 tarafından istihdam edilen kişilerin aile üyeleri.
Ebeveynleri tarafından istismar edilen, terk edilen veya ihmal edilen ve Özel Göçmen Çocuk (SIJ) statüsüne hak kazanan çocuklar. Olağanüstü durumlar aracılığıyla yasal ikamet için hak kazanın. Anavatanınızda veya ABD’ye girişiniz sırasında ağır veya olağanüstü durumlar yaşarsanız geçerli olabilecek bir dizi yasal ikamet yetkisi vardır. Aşağıdaki durumlarda bu şartlar altında yasal ikamet statüsüne hak kazanabilirsiniz: Eğer en az 1 mülteci statüsüne sığınma hakkı verildiyse yıl önce.
İnsan kaçakçılığının veya başka bir suçun kurbanı sizsiniz ve bir T veya U göçmen olmayan vize var.
Suçlu bir eş, çocuk veya ABD vatandaşı veya yasal olarak daimi ikamet eden bir ebeveynsiniz.
1 Ocak 1972’den önce ABD’de sürekli olarak ikamet ediyorsunuz.
USCIS tarafından özetlenen yaygın olmayan koşullar altında sponsorluk için belirtilen şartların herhangi biriyle karşılaşırsınız. İhtiyaç duyduğunuz formlardan emin değilseniz, göçmenlik avukatınızla veya bölgenizdeki bir göçmenlik bürosuyla konuşun. Bir ofise ulaşamıyorsanız, telefon üzerinden de tavsiye alabilirsiniz.
Onaylanmış bir göçmen dilekçeniz ve vizeniz varsa, sadece I-485 başvuru formunu doldurmanız gerekebilir. Form I-485’i doldurup USCIS’e gönderin. I-485 Formu – Kalıcı İkametgahı Tescil Etme Başvurusu veya Statü Ayarı esasen yeşil kartınız için başvuru formudur. Form yaklaşık 18 sayfadır ve kendiniz, aileniz, istihdamınız ve uygunluğunuz hakkında ayrıntılı bilgi vermenizi gerektirir. En az 1 ebeveynin I-485’i ile 14 dosya altında kalan çocuklar için 750 $
En az 1 ebeveyn ile 14 yaşından küçük olmayan çocuklar için 1.140 $
14-78 yaşları için 1,225 dolar
79 yaş ve üstü için 1.140 $
ABD’ye mülteci olarak kabul edilenler için 0 ABD doları Biyometri hizmetleri randevunuzu planlayın. Başvurunuzu kaydettikten sonra, USCIS yerel bir Uygulama Destek Merkezi’nde bir biyometrik servis randevusu planlamanıza yardımcı olacaktır. Parmakizi, fotoğraf ve / veya imzanız dahil olmak üzere biyometri sağlamak için randevu bildiriminde belirtilen tarih ve saatte yerel merkezinizi görün. Bu randevular USCIS’in kimliğinizi doğrulamasına ve arka plan ve güvenlik kontrollerini çalıştırmasına yardımcı olacaktır.
USCIS bir randevu talep ederse, randevu bildirimini ve geçerli bir fotoğraflı kimlik belgesini getirdiğinizden emin olun. Yeşil Kart görüşmesine katılın. Dilekçe ve başvurunuz tüm arka plan ve güvenlik kontrolleri ile birlikte işlendikten sonra, USCIS’ten biriyle görüşme yapmanız planlanacaktır. Görüşmenin niteliği, uygulamanıza ve elverişli koşullara bağlı olarak biraz değişecektir. Genel olarak görüşmeniz boyunca dürüst, nazik ve sakin olmanız önemlidir. Başvurunuzun veya durumunuzun herhangi bir kısmı, başvurunuzu yaptığınız zaman ve görüşme yaptığınız zaman arasında değişirse, bu değişikliği ele almaya ve gerekli tüm kanıtları sağlamaya hazır olun.
Sözlü İngilizce becerilerinizden emin değilseniz ve kendi dilinizi konuşan biriyle görüşme ayarlayamıyorsanız, çeviri konusunda size yardımcı olacak birisine sahip olmanızı sağlayın.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.