Büyük Usta Nasıl Olunur?


Satranç, öngörü, sabır, stratejik düşünme ve rakibinizin zihnine girme yeteneğini test eden klasik bir strateji oyunudur. Büyük ustalık statüsü, elde edilmesi için çok oyunculu yıllar alan göz alıcı bir onurdur. Başlık uluslararası bir kuruluş tarafından düzenlenir ve belirli rekabetçi başarıları karşılamanızı gerektirir.

Taktikleri öğrenin. Taktikler, belirli bir avantaj elde etmek ve parçaları yakalamak veya savunmak için tasarlanan hareket dizilerini ifade eder. Taktikler stratejiden farklıdır, çünkü ikincisi akılda bir son oyun ile uzun vadeli parça gelişimini ifade eder. Taktiklerden yararlanma fırsatlarını ve bunları nasıl uygulayacağınızı öğrenin. Çifte saldırı olarak da bilinen çatallar, bir parçayı konumlandırmayı gerektirir, böylece iki farklı zıt parça aynı anda saldırı altındadır ve parçanıza karşı hücum edemez. Herhangi bir parça çatallanabilir ancak şövalye özellikle forking için kullanışlıdır, çünkü yatay, dikey ve diyagonal şeritler arasında sıkışmış olan tek parçadır.
Keşfedilen saldırılar, bir diğerini kapsayacak şekilde bir saldırı parçası kullanmayı içerir. Örneğin, eğer bir kraliçe bir kale üzerinde çapraz bir çizgiye sahipse, ama şövalyenin tarafından kaplanmışsa, şövalyeyi yoldan çıkarabilir ve kraliçeniz için bir saldırı fırsatı yaratabilirsiniz. Rakibiniz kapalı bir parçaya dikkat etmeyebilir ve böylece anahtar parçalarını riske atabilir.
İğneleme, bir parçayı krala karşı bir saldırı çizgisine yerleştirerek, yoldaki başka bir karşıt parça ile yerleştirmeyi içerir. Karşıdaki parça, kralı göstermeden hareket edemez ve kurban edilmek zorundadır. Mesela, bir şövalye, bir şövalye, bir şövalye piskopos yerleştirerek, rakibiniz şövalyeyi feda etmeye zorlanacak.
Stratejilerinizi geliştirin. İleri seviye oyuna ulaştığınızda, her bir eşleşmeyi akılda bir çekirdek stratejiyle başlatmanız gerekecektir. Çekirdek stratejiler, daha sonra etkili oyun sonu taktikleri için kurulacak bölümün kontrol edilmesine yönelik genel girişimlerle ilgilidir. Ayrıca, Nimzo Savunma ve Sicilya Savunması gibi daha spesifik stratejilerden de haberdar olmalısınız. Bu kesin stratejileri kullanmasanız bile, bunları öğrenmelisiniz, böylece rakiplerinizin kullanımlarını tanıyabilirsiniz. Aralık stratejileri, rakiplerinizin manevra seçeneklerini sınırlamak için en büyük miktardaki kart kapsamını elde etme girişimlerine atıfta bulunur. Aralık, münferit parçaları olabildiğince ileriye doğru itmek değil, muhalif bölgenize savunma ve destek için piyonları ilerletmek üzere yavaşça hareket ettirmek değildir.
Bir çok temel strateji, merkezi kontrol etmeye odaklanıyor. Merkez, tahtanın ortasındaki dört boşluğu ifade eder (D4, E4, D5 ve E5). Spesifik olarak, bu stratejiler, piyonları, onları destekleyen saldırgan parçalarla merkez alanlara doğru hareket etmeye odaklanır.
Kendinizi savunma pozisyonunda bulursanız, daha fazla yer açmak için parçaları değiştirin. Değişim, kurban etmeyi ve daha sonra eşit değerde ticaret yapmayı ifade eder.
Oyunun çoğu sırasında kralı backline yakınında tutmak en iyisi olsa da, yönetim kurulu açıldığında, çeklerden kurtulmak ve diğer parçaları desteklemek için daha manevra kabiliyeti sağlamak için onu ortalara doğru daha yakın bir yere taşımak istersiniz. Kralın 8 yöne hareket edebilme kabiliyeti, tahta açılırken rahatsız edici bir parça olarak çok daha değerli hale getirir. Sık sık pratik yapın. Mümkün olduğunca sık uygulayın. İleri düzey taktikleri ve stratejiyi anlayan diğer üst düzey oyunculara karşı oynamak en iyisidir, bu yüzden size meydan okuyacaksınız ve gelişmiş oyuncuların kendi stratejilerinize nasıl tepki vereceğini görebileceksiniz. Bir eğlence satranç kulübüne katılın. Kulüp oyuncularının çoğu, oyun hakkında ileri düzeyde bilgi sahibi olurlar ve becerilerini geliştirmeye çalışırlar, onları hem rekabet hem de öğrenebileceğiniz arkadaş olarak ideal kılar. Bölgenizdeki grupları bulmak için tercih ettiğiniz internet arama motorunu kullanın.
Ücretsiz oynamak için Chess.com gibi canlı bir site kullanın. Oyun kazandıkça, puanınızı oluşturacak ve diğer gelişmiş oyunculara karşı eşleşeceksiniz. FIDE üyeliği kazanın. World Chess Federation olarak da bilinen Grandmaster statüsüne, Fédération Internationale des Échecs’e (FIDE) hibe eden organizasyona katılmanız gerekecektir. Üye olmak için minimum deneyim şartı yoktur ve web sitelerine katılabilirsiniz. Bu turnuvalar genellikle 40-200 $ arasında değişen ücretleri içerir.
Bir norm elde etmek için gerekli olan bir bitirme sırası, FIDE tarafından tahsis edilen turnuvanın boyutu ve kalitesi ile tanımlanır. Örneğin, nispeten büyük bir turnuva, bir norm elde etmek için sadece çeyrek final yerleşimi gerektirebilirken, nispeten küçük bir turnuva ilk sırada kazanmanızı gerektirebilir.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.