Cm’yi M’ye DönüştürmeÖn ek, “yüzbin” anlamına gelir, bu yüzden her metrede 100 santimetre bulunur. Bu temel bilgiyi santimetre metrelere kolayca dönüştürmek için kullanabilirsiniz ve bunun tersi de geçerlidir.

Soruna bakın. Sorunun, santimetre (cm) cinsinden açıklanan uzunluk ölçüsünü içerdiğini doğrulayın. Ayrıca, bu değeri metre (m) cinsinden eşdeğerine dönüştürmenizi veya değiştirmenizi de söylemelidir. Örnek: Belirli bir alanın uzunluğu 872,5 santimetredir. Aynı alanın uzunluğunu metre cinsinden bulun.

100 ile bölün veya ondalık 2 yeri sola taşıyın. Her 1 metrede tam olarak 100 santimetre var. Bu şekilde, santimetre ölçümünü 100’e bölerek, santimetre başına düşen metre sayısını bulabilirsiniz.

Santimetre

” metreden daha küçük bir birimdir.

Her zaman daha küçük bir metrik birimi dönüştürmeniz gerekir. Daha büyük bir değer, daha az bir değer bulmak için bölmelisiniz.

Örnek: 872.5 cm / 100 = 8.725 m Bu alandaki alanın uzunluğu 8.725 metredir. Soruna bakın. Sorun, metre cinsinden (m) açıklanan uzunluk ölçüsünü içermelidir. Ayrıca, bu ölçümü doğrudan veya dolaylı olarak santimetre (cm) cinsinden eşdeğerde değiştireceğini de söyleyecektir. Örnek: Belirli bir odanın genişliği 2.3 metredir. Santimetre olarak dönüştürüldüğünde aynı odanın genişliği nedir? 100 ile çarpın. Her 1 metrede 100 santimetre vardır. Bu, metre ölçümünü 100 ile çarptığınızda, metre başına santimetre sayısını bulabileceğiniz anlamına gelir.

Metre

santimetre” den daha büyük bir birimdir. Her zaman daha büyük bir metrik birimi dönüştürmeniz gerekir daha küçük bir değere, daha büyük bir değer bulmak için çarpmalısınız.

Örnek: 2.3 m * 100 = 230 cm Bu problemdeki odanın genişliği 230 santimetredir. Sorunu inceleyin. Sorunun, santimetre (cm) cinsinden sağlanan uzunluk ölçümü ile başladığından emin olun. Bu santimetre değerini eşdeğer metreye (m) dönüştürmeniz için doğrudan veya dolaylı olarak sormalısınız. Örnek: Belli bir mutfaktaki tezgah 344,25 santimetre uzunluğundadır. Sayaçlarda ölçüldüğünde aynı sayaç ne kadardır? Ondalık iki yeri sola taşıyın. Her 1 metrede tam olarak 100 santimetre bulunduğundan, santimetre değeri iki ondalık basamakla daha büyük olacaktır. Ondalık noktası iki yeri sola kaydırarak santimetre değerini metre eşdeğerine dönüştürebilirsiniz. Bir sayının ondalık noktasını sola kaydırmak, değerin düşmesine neden olur. Her yer tutucu vardiyası 10 değerini temsil eder, bu nedenle ondalık değeri iki kez sola kaydırmak, son değeri 100 kat artar (10 * 10 = 100).

Örnek:

344.25″ deki ondalık noktayı iki kez sola kaydırmak

3.4425″ değerine neden olur, bu nedenle sorundaki sayacın uzunluğu 3.4425 metredir. , Sorunu inceleyin. Sorunun tamamını okuyun ve emin olun. uzunluk ölçümünün metre cinsinden tanımlanması (problemi) Problemin aynı zamanda mevcut değeri santimetre (cm) cinsinden eşdeğerde değiştirmenizi gerektirmesi gerekir Örnek: Mağaza, 2.3 metre uzunluğundaki bir kumaş uzunluğunu satmıştır. Kumaş santimetre. Ondalık iki yeri sağa taşıyın. Her 1 metrede tam olarak 100 santimetre vardır, bu yüzden metre değeri santimetre eşdeğerinden iki ondalık basamakla daha küçük olacaktır. Sonuç olarak, sayaç değerini santimetreye çevirmek, ondalık noktayı iki boşluk sağa kaydırarak yapılabilir. Ondalık hanesini sağa kaydırmak, sayıyı daha büyük hale getirir ve değerin artmasına neden olur. Her bir yer tutucu 10’luk bir faktörü temsil eder ve ondalık noktayı yerlere sağa kaydırır, sonuçta nihai değeri 100 kat artırır (10 * 10 = 100).

Örnek: “2.3” deki ondalık noktayı sağa iki kez taşımak, “230” değerine neden olur, bu nedenle problemdeki kumaş 230 santimetre uzunluğundadır. ”,“ 7.890 santimetreyi metreye çevir. Bu problem santimetreyi metreye çevirmenizi gerektirir, bu yüzden santimetre miktarını 100’e bölmeniz veya ondalık iki yeri sola kaydırmanız gerekir. Matematiksel Dönüşüm: 7890 cm / 100 = 78.9 m

Ondalık Vardiya: 7890.0 cm => ondalık sola iki kez kaydırın => 78,9 m 82.5 santimetreyi metreye çevir. Bu problem için santimetreyi metreye dönüştürmeniz gerekiyor. Görev, ya santimetre değerini 100’e bölerek ya da ondalık noktayı iki yere sola hareket ettirerek yapılabilir. Matematiksel Dönüşüm: 82.5 cm / 100 = 0.825 m

Ondalık Vites: 82.5 cm => ondalık sola iki kez kaydırın => 0,825 m

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.