Deneyimsiz Bir Çiftçi Nasıl Olunur?


Çiftçi çiftçiliğin çiftliği için çiftçilik. Bitkilerin büyümesini izlemeyi ve beslemeyi severler. Hayvanların huzurunda yaşamaya bayılırlar. Açık havada çalışmayı severler. Havayı seviyorlar, belki de onları perişan hale getiriyor olsa bile.

– Wendell Berry.

Yani, bir çiftçi olmak istiyorsun, ama daha önce hiç bir ürün yetiştirmedin mi yoksa hayvan yetiştirmedin mi? Endişelenme – bu makale sizi çiftçi olma hayalinizi gerçekleştirme yolunda sizi yönlendirecek.

Neden çiftçilikle ilgilendiğine karar verin. Bitkileri ve / veya hayvanları yetiştirme ve kentsel alanı terk etme pratiğine sizi motive eden şey, genellikle bu kadar çalışmak zorunda kalmadan daha fazla para kazanılmasıdır. Her çeşit çiftçilik çok sıkı çalışmayı gerektiriyor, çok büyük sorumluluk alıyor ve hiç de zenginlik kazanmayacağınız bir tür girişim değil. Tarım bir yaşam biçimi ve aynı zamanda yıl boyunca yapmanız gereken tüm zorlu işler için size daha az mali

ödül

veren bir iştir. Ancak, aldığınız duygusal ve manevi ödülü, yılın sonunda aldığınız maaştan daha fazla hesaba katılabilir. Sanayi, çoğunlukla, geleneklere batmış durumda. Eğer hayatınızda hiç çiftçilik yapmadıysanız veya masaya getirecek herhangi bir tarım deneyiminiz olmadıysa ve yine de hala bir çiftçi olmak istiyorsanız, gelecekteki çabalarınızdan daha şüpheci olan bazı bireylerle karşılaşabilirsiniz. Ancak, hedeflerinizi kucaklayacak ve mümkün olduğunca yardım etmek isteyen çok sayıda insan olduğu için, bu durumun sizi aşağıya getirmesine izin vermeyin. Bir çok çiftlik insanının mümkün olduğunca çok şey öğrenmek isteyen yeni çiftçilerle ne kadar yararlı olabileceğine şaşıracaksınız! Unutma, aptal bir soru diye bir şey yoktur. Bununla birlikte, birilerinin daha künt ve ileriye yönelik önerilerini ve / veya ne yapmak istediğine dair eleştirilerini ve beklediğinizden nasıl yapacaklarını ileri sürerek, biraz kırgınlık hissetme konusunda kendinizi şımartmayın. Onlarca yıldır faaliyette olan çiftçiler, oradaydı ve yaptılar – ve sizden talep ettiğiniz kadar çok öneri ve hatta burada birkaç hikaye bile verecektir. Olasılıklara açık olun, iyi dinleyin ve son on iki yıldır onlar için çalıştığı bilinen bir şey üzerinde tartışmaya çalışmayın. Özellikle, ne yaptığınızı ve bir çiftliğe girmeyi planladığınız yer ile nelerin beklendiğini daha iyi anlamak için çeşitli çiftçilerle konuşun.

Hangi çiftlik işletmesine girmek istediğinizi seçin. Çoğu durumda, seçim yapmak için iki ana tarımsal üretim kategorisi vardır: Bitkisel ürünler, tohum veya hububat üretimi (yağlı tohumlar, tahıllar ve baklagiller), turunçgiller ve elma bahçeleri, dut çiftlikleri, üzüm bağları, sebze üretimi, saman ve silaj üretimi; ve Hayvancılık, sığır ve / veya süt sığırları, domuz (domuz), kümes hayvanları (ördek, kaz, hindi, tavuk), at, koyun, keçi, arıcılık veya egzotik hayvanları (devekuşu, geyik, bizon, manda, yak, muskox, geyik, emu, vs.). Organik, sürdürülebilir ve hatta yenilenebilir tarım, tüm ürün ve hayvancılık üretimini kapsayan bir başka tarım sektörüdür, ancak bu tür ürünlerin geleneksel olmayan üretim araçlarına ilişkindir. Çoğu, ekonomik sınıflamaya (yani ticari / endüstriyel, küçük, organik, sürdürülebilir veya aile çiftliğine) bakılmaksızın tüm çiftlikler olmasa bile, işletilebilir bir çiftliği sürdürmek için birden fazla girişime güvenir ve bunları kullanır. Örneğin, bir süt çiftliği, inek sürüsünü beslemek için silaj, saman ve tahıl işletmeleri olmadan da karlı olamaz. Yalnızca bir ürün grubu, her yıl mevsiminde en az iki ürünün yetiştirilmesi ve hasat edilmesi, toprak verimliliği ve kalitesinin dengelenmesi amacıyla hububat, yağlı tohum ve / veya nabız bitkilerinin yetiştirilmesi ve hasat edilmesiyle ilgili bir rotasyonel kırpma sistemine sahip olacaktır. gelecekteki pazar projeksiyonları.
Genel olarak, çiftlik ne kadar büyükse, kuruluşun daha fazla belirtildiği kabul edilir. Ancak, yukarıda gösterildiği gibi, bu her zaman böyle değildir. Bu konuda endişelenmenize gerek yok, ancak çeşitlendirme seçeneklerini tartmaya başlamadan önce, sadece birkaç girişimciyle uğraşmak en iyisidir. Bu yüzden, ilk başladığınızda kendinizi çok ince yaymayacaksınız, çünkü bir çok şey üzerinde çok fazla para harcamanız çok kolay ve daha sonra bir şey için çok fazla para harcamış olabileceğinizi anlayın. hava durumu konuşmalarıyla (çünkü çiftlik halkı her zaman hava hakkında konuşmaktan hoşlanıyor) ve operasyonlarını nasıl etkiliyor? Kendinizi de tanıtın ve kısaca da olsa ne yapmak istediğinizi söyleyin. Genellikle bu, onları kim olduğunuzu ve neden yaptıklarıyla bu kadar ilgilendiğinizi hissetmeden aniden onları sorularla doldurmaktan daha fazlasını açacaktır. Sonra kendi operasyonlarını sorduğunuzu düşünmüyor musunuz diye sorarak takip edebilirsiniz: Ne yaparlar, nasıl yaparlar, neler değişti ve nelerin olmadığı ve sizin için herhangi bir tavsiyeye sahiplerse. Ayrıca, kendiniz için neler yaptığını görmek için çiftliğe gelme fikrini de getirebilirsiniz.
Çiftçiler pazarları da üreticilerle buluşmak için harika bir yer. Sadece evde denemek için ürünlerini satın almak için bir fırsat var, aynı zamanda kendi tarım işlemleri hakkında onlarla konuşmak için bir fırsat var. Belli bir konuda uzmanlaşabilirler (yani, keçi-peynir yapımı, ya da reçel yapma), ama önce bunları sormadan bilmezsiniz. Hatta daha fazla onlarla konuşmak ve kişisel bir tur almak için kendi çiftliklerine çıkmanıza bile izin verebilir. Yapabildiğiniz kadar araştırın. Mümkün olduğunca çok kaynak kullanın: Kitaplar, İnternet, tarım gazeteleri ve dergiler, podcast’ler, videolar, vb. Katılmak istediğiniz çiftçilik türünü tartışan kitaplar okuyun. Kütüphane başlamak için harika bir yerdir ve ideal olarak bir lise sonrası bir kurumun kütüphanesi size yerel bir ilkokulda, ortaokulda daha fazla kaynak verecektir. Bir kitapçı da, istediğiniz her kitabı satın almak ve / veya sipariş vermek suretiyle istediğiniz zaman referans verebileceğiniz çiftçilik ile ilgili kitap koleksiyonunuza başlamak istiyorsanız idealdir. On-line kitap siteleri de bakmak için iyi.
Başlamak istediğiniz belirli işletmenin birçok konusunun yer aldığı çeşitli makaleler için İnternet’te arama yapın. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Köy İşleri Merkezi ayrıca çiftçilere ve çiftçilere yönelik birçok bilgi içeren çevrimiçi PDF belgeleri sunmaktadır. Burada bir PDF bağlantısı, tarıma girmek isteyenler için bazı tavsiyelerde bulunmaktadır. Yeni başlayan çiftçiler için birçok bilgi içeren Başlangıç ​​Çiftçiliği adlı yeni başlayan bir çiftçi sitesi de var. Açıkçası, Google’ı

yeni başlayan çiftçi

terimiyle arama yaparsanız,” çiftçilere çiftleşmek isteyenlere hitap etmek için çok sayıda bağlantı bulabilirsiniz.

Sığırlardan keçilere, ekinlere ve makinelere tarımla ilgili çeşitli konuları içeren bazı çevrimiçi tartışma forumlarını araştırın ve okuyun. Çevrimiçi forumlar, çiftçilik ve diğer üreticiler ve tarım uzmanları ile çeşitli konuları tartışmak için harika yerlerdir.
Araştırmanızda, bilmeniz gereken her şeyi, çeşitli işlerin başarılması için gereken becerilerden (temel mekanik yetenek, makinenin nasıl çalıştırılacağı, hayvan davranışlarını bilme, bitkilerin büyüme aşamaları, vb.), Pazar potansiyelini öğrenin. ürününüz (nerede, nasıl, ne zaman, kime, hatta neden), çevrenizdeki koşullar ve bölgenizdeki değişimler (toprak tipi ve kalitesi, bitki örtüsü), ve üzerinde birçok görevi nasıl yapacağınız hakkında bilmeniz gereken şeyler çiftlik (bir tane mahsulü hasat etmek, sığır beslemek veya bir keçi çocuğuna şişe yetiştirmek, bir halat halterinin nasıl yapıldığını veya bir traktörün nasıl çalıştırılacağını bilmek). Bilgilendirici veya devam eden eğitim oturumlarına veya derslerine katılmak ilgi alanınız. Kolej veya üniversiteye gitmeyi seçebilir ya da çeşitli tarım organizasyonları, tarım okulları veya hükümet uzantısı hizmetleri tarafından düzenlenen çeşitli bilgilendirme toplantılarına katılabilirsiniz. Üniversiteye veya koleje tarım okumak için katılması gerekli değildir, ancak bir çiftliği çalıştırmak için ihtiyacınız olandan fazlasını öğrenmek istiyorsanız tavsiye edilir. Kuruma bağlı olarak, hayvan bilimleri, tarım-işletme, tarımsal yönetim ve üretim, mahsul bilimleri, hayvan sağlığı ya da ön-veterinerlik, bahçecilik, tarımsal makine mühendisliği ve daha bir çok alana girmek isteyebilirsiniz. Kolej veya üniversiteye gitmeye karar verirseniz, bir diploma, bir sertifika veya bir derece alma seçeneğiniz vardır. Bununla birlikte, akıllıca seçim yapın ve eğer yapabiliyorsanız, eğitiminize iş, ekonomi ve finans yönetimi derslerini dahil edin, böylelikle nihayetinde iyileştirme için yapmanız gereken mali ve ekonomik kararlar için hazırlıksız yakalanmayacaksınız. operasyonun Tipik olarak bir üniversite diploması veya sertifikası tavsiye edilir, eğer bir üniversite derecesi olmasa da, çiftlik yapmayı öğrenmek, örgün eğitim gerektirmez çünkü sınıfta ele alınamayacak pek çok yönü vardır. Belirtildiği gibi, uzun vadede çok fazla çaba gösterilmesine rağmen çiftçiliğe başlamak için koleje veya üniversiteye gitmenize gerek yoktur.

Bölgenizde veya eyaletinizde veya eyaletinizde (veya gerekirse ülkenizdeki veya komşu bir ülkedeki farklı bir eyalet veya eyalette) düzenlenen bilgilendirme oturumlarına katılın. Çiftliğinizi çalıştırmak için ihtiyacınız olan bilgileri size verecektir. Bu tür oturumlar, çiftlik ekonomisi ve finansmanı veya belirli bir mahsulün nasıl yetiştirileceği ve hasat edilebileceği olabilir. Kendi sektörünüzün ilerleyen teknolojilerinde, hatta daha sürdürülebilir ve çevreye duyarlı olmak için çiftliğinizdeki yönetimin iyileştirilmesinde bile olabilirler. Bazı oturumlar ücretsiz, bazıları da giriş ücretine ya da katılmak için girişe ihtiyaç duyabilir. Taşımayı düşünün. Şüphesiz, eğer şu anda bulunduğunuz yerdeyse, şehir yaşamından çıkmazsanız çiftçi olma hayalini gerçekleştiremezsiniz. Ancak, bir çiftçilik operasyonu başlatmaya ilişkin olarak, çiftçiliğe başlayabileceğiniz doğru yeri dikkate almanız gerekecektir. Ülkenin bazı bölgeleri, diğerlerine göre çiftçiliğe daha elverişlidir. Bazı alanlar, farklı tarım sektörlerine diğerlerinden daha elverişlidir. Yukarıda yaptığınız araştırmanızda, hangi konumu bulmanız gerekecek.
Yeni Kanadalı çiftçiler için, bu yeni çiftçilere tarım dışı arka planlar yetiştirmek amacıyla 2005 yılında Farm Start adlı bir program başlatıldı.
Başlangıç ​​Çiftçi ayrıca, çiftçilikle uğraşmak ve deneyime ihtiyaç duymak isteyen herkes için iş ve staj ilanları içeren bir web sitesidir. İş ve staj olanakları sadece ABD’de değil, aynı zamanda uluslararası düzeyde de mevcuttur.

Bir başlangıç ​​çiftçi eğitim programına katılın. Temel bir internet araması (sadece

türü

çiftçilik programları aracılığıyla bulunabilecek bunlardan sadece birkaçı vardır. Ülkenizi seçin ve bölgenizdeki tüm seçenekleri keşfedin.

Bir ya da daha fazla araştırma çiftliğinde araştırma denemeleri yapan bir kolej veya üniversiteye araştırma asistanı olarak bir yazlık iş bul. Sadece araştırma faaliyetlerine katılma fırsatı değil, aynı zamanda bir çiftlikte ne yapmanız gerektiğine de paralel olan bazı görevleri öğrenebilirsiniz.
Özgeçmişinizi hem ek mevsimsel yardıma ihtiyacı olan çeşitli çiftliklere koyun, hem de yoğun sezon boyunca bir öğrenme fırsatı sağlamak için hiç veya çok az önceki çiftçilik deneyimine sahip birisine katılmaya açık olacaksınız. Bu fırsatlardan bazıları yerel gazetede ya da Kijiji’deki listelerde değil, ağız kelimesiyle görülebilir. Pek çok fırsat, kime tanıdığınıza dayanabilir, çünkü birileri (ya da herhangi birisini bilselerse bağlantılarından herhangi birini isteyin) kendileri gibi gelecekteki bir çiftçiye girip kendilerine sezon boyunca bir iş vermeleri konusunda yardımcı olabilirler.

Maaş ödemesinin asgari ücretten yüksek olabileceğini unutmayın. Tarım işçilerinin ya da kiralanan ellerin maaşı, esas olarak çoğu çiftçinin para için çektiği ve asgari seviyenin üzerinde bir beklenen bir saatlik ücret ödeyemeyeceği için, heyecanlanmaktan başka bir şey değildir. Pek çok pozisyonda konutlar bulunur, ancak genellikle sadece mevsimsel olarak (yani, kış mevsiminde değil, hasat mevsimi boyunca). Tipik bir 8 saatlik iş gününden daha uzun süre çalışmayı bekliyoruz. Bu durum, mahsulün mümkün olan en kısa sürede gelmesi gereken hasat zamanlarında, olası kötü havaların içeri girme olasılığını en aza indirmeden önce doğrudur. Diğer zamanlar doğum mevsimi, saman hasadı veya çiftlik hayvanlarını kontrol etmeyi içerir ve birinin hemen tıbbi yardıma ihtiyacı vardır. . Öğrenme arzunuzu ifade edin. İnsanların görevlerini nasıl yerine getirdiğini izleyin ve kendiniz öğrenemeyeceğinizi hissettiğinizde size öğretmelerini isteyin. Ayrıca neden sık sorduğunuzu da anlayabilirsiniz, bu yüzden korkmayın! İlk ya da iki ay süren bir öğrenme eğrisinden geçerek çiftliğin operasyonlarının bir parçası olursunuz. Ayrıca, traktördeki yağın nasıl değiştirileceğini, birleştirmeyi nasıl düzeltebileceğini, ineklerin sağım için hazırlandığını, otları ve otlakları nasıl idare edeceğini, hayvancılık için nasıl beslendiğini ve daha basit şeyler nasıl yapıldığını da içeren birçok görevi yapmayı öğreneceksiniz. Buğday ve arpa arasındaki farkı anlatmak. Her şeyi bilmeyi ve bunu nasıl yapacağınızı beklemeyin çünkü kitapta veya wiki’de bir yerlerde okudunuz. Okuyabileceğiniz şeylerin, uygulamaya koyulduğunda tamamen farklı bir şey olduğunu göreceksiniz. Deneyim her şeydir, ve kazancınız arttıkça daha fazla tecrübe kazanırsınız, kendi başınıza bir çiftlik kurmak için daha donanımlı olacaksınız. Görünüşte önemsiz teknikler bilmeden bir çiftçi olmayı ve çeşitli işletmelerin üzerinde çalıştığınız çiftlikte nasıl yönetildiğini gösteren sanat ve bilimi ve sonunda sahip olacağınız ve işleteceğiniz çiftliği anlayamazsınız. esnek ve yeni etkinliklere açık. Çalışan bir çiftlikte yapılması gereken her görevi, hakkında daha fazla bilgi edinmeye istekli olduğunuz kadar eşit bir şekilde yapmaya istekli olmalısınız. Bu faaliyetlerin çoğu, yeterli derecede ustalığa ve aynı zamanda el emeğinin iyi bir şekilde uygulanmasına yönelik pratikte çalışacaktır. Eğer istekli ya da rahat bir şey yapmıyorsanız, işvereninizin konuyu (ve nedenini) bilmesini sağlayın, aynı zamanda konuyla ilgili çok fazla seçeneğinizin olma ihtimalini de anlayın. Ancak, örneğin, hasta ve ölmekte olan bir hayvanı öçleştirmek zorunda kalmanızdan rahatsızlık duyuyorsanız, bu hayvanın acı çekmesini sonlandırmak için gerçekten en güzel şeyi yapacağınızı anlamanız noktasında eksik olabilirsiniz. İlk başta yapmayı istemediğiniz diğer görevler, bazı korkular ya da olumsuzluklar nedeniyle şunları içermelidir: Hayvan gübrelerinin ahırlarını ve ahırlarını yok etmek.
Merdivenleri tırmanma veya tahıl kutularının üstüne tırmanma.
Bir skid steer, traktörü gibi makinelerin işlenmesi veya bir makinenin (römorkun yedeklenmesi kadar zor olan), dar alanlarda manevra yapmak, vb.
Bir ürünü kesmek, parçalamak ya da hasat etmek için bir traktörün ve makinenin bağlanması.
Sıçan, fare, gophers ve tavşan gibi zararlıları öldürmek.
Artık kovalanmayı sevmediklerine karar vermeleri halinde sizi bir şekilde zarar verebilecek asi hayvanların ele geçirilmesi ve yakalanması.
Beslenme ve sağım programlarının üstünde tutmak.
12 düz saat ya da daha fazla sıklıkta, herhangi bir kırılma olmaksızın hasat edilir.
Tarla ilaçlarının tarlalara uygulanması.
Bir hayvanı kesmek ya da kesmek ya da faaliyete katılmak.
Hayvanları daraltmak / kesip çıkarmak / yoklamak, markalamak, etiketlemek veya kastetmek (aynı zamanda domuzlarda yakalama ve / veya kuyruk yerleştirme, kümes hayvanlarında kanatları kırpma, vb.)
Makinelerin sabitlenmesi ve / veya bakımı, hasta hayvanların bakımı vb.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.