Dergi Editörü Nasıl Olunur?


Bir dergi yazarı kariyerinin zirvesi bir dergi editörü olmak. Dergi editörleri, şirket çalışanlarının veya serbest çalışanların yazı içeriğini denetler. Editörler, yazının görünümünün, içeriğinin, stilinin ve tonunun derginin odağıyla eşleşmesini sağlar. Bir dergi editörü olmak istiyorsanız, yol uzun ve zor olabilir. Doğru eğitimi takip etmek ve yeteneklerinizi bir yazar olarak inşa etmek için yıl harcamak zorunda kalacaksınız. Bununla birlikte, yıllar süren özveriyle, bir dergi editörünün rolüne iniş yapmanın sağlam bir atışına sahip olmalısınız.

İngilizce öğren ve lisede dersler. Yazı işleri kariyerine giden yol lisede başlıyor. Yazma, düzenleme ve okuduğunuzu anlama becerilerinizi geliştirmeniz çok önemlidir. En az bir editör olmak için bir lisans diplomasına ihtiyacınız olduğu gibi, İngilizce’ye hazırlanın ve lise kariyeriniz boyunca kurslar yazabilirsiniz. Yazma ve düzenleme ile ilgili bir derece için başvurduğunuzda, bu, uygulamanızın göze çarpmasına yardımcı olacaktır. Her sömestrde birkaç İngilizce dersi almaya çalışın. Okulunuz yazılı ve gazetecilik dersleri veriyorsa, bu kursları da doldurun.
Aynı zamanda teknoloji ile becerilerini geliştirmeye çalışmalısınız. Yayınlanacak makaleleri formatlamanız gerektiğinden bilgisayarlarda editör olarak çalışmanız gerekecek. Lisenizin sunduğu bilgisayarlarla ilgili dersleri alın.
AP kurslarına bakınız. Katı bir okula girmek istiyorsanız, bir AP İngilizce sınıfı özgeçmişinizde harika görünebilir.
Deneyim yazma ve düzenleme kazanın. Bir dergi editörü olarak uzun yıllara dayanan bir yazım ve kurgu deneyimine ihtiyacınız olacak. Lisede bu deneyimi kazanmaya başla. Özgeçmişini erken doldurmanın yollarını araştır. Yazmayı ve düzenlemeyi içeren ders dışı makalelere bakın. Okul gazetenizde veya yıllığınızdaki bir pozisyon size yardımcı olabilir.
Ayrıca, yarı zamanlı işleri veya yazma ve düzenleme ile ilgili gönüllü çalışmaları da arayabilirsiniz. Örneğin, yerel gazetenizde çalışmak için gönüllü olmaya çalışın veya yerel bir yardım kuruluşunun haber bültenlerini yayınlayacak birine ihtiyacı olup olmadığını görün. Çeşitli dergileri okuyun. Bir dergide çalışmak istiyorsanız, çağdaş dergilere aşina olmanız gerekir. Çeşitli popüler dergilere abonelikler çıkarın ve her hafta onları okuyun. İlgi alanınızı düşünün. Bir spor dergisinde düzenlemek isterseniz, Sports Illustrated gibi bir şeye abonelik yardımcı olabilir. Edebi dergilerle ilgileniyorsanız, The New Yorker gibi bir şey okuyun.
Çevrimiçi dergileri de okuyun. Salon gibi birçok popüler dergi, çevrimiçi ortamda çok fazla içeriğe sahip. Kariyer hakkında bilgi edinin. Bir dergi editörü olma yoluna çıkmadan önce, kendinizi kariyere alıştırmalısınız. Bir dergi editörü olmak stresli bir iş olabilir ve endüstri çok rekabetçidir. Ancak, yazım ve gazetecilik tutkularınızsa ödüllendirici olabilir. Bir editör olarak, serbest yazarların gönderilerini inceleyecek, personelinize yazı işleri atayacak, derginizin ürettiği içerik türlerini belirleyecek, başlıkları düşünecek ve fotoğraf başlıklarını gözden geçireceksiniz.
İş, uzun saatler ve bazen stresli olabilen çok fazla sorumluluk içerebilir. Bununla birlikte, bir editör olarak, bir yayının aldığı yönün çok sayıda yaratıcı kontrolünü de elde edersiniz, bu da size dünya hakkında tutkulu olduğunuz içeriği koyma fırsatı verir.
Bir editörün maaşı değişir. Dergi editörleri ortalama olarak yılda 55.000 dolar kazanıyor. Bununla birlikte, daha büyük bir yayın için çalışıyorsanız, yılda yaklaşık 90.000 $ kazanabilirsiniz. İngilizce, iletişim veya gazetecilik alanında lisans derecesine sahip olun. Editörlerin büyük çoğunluğu İngilizce, iletişim veya gazetecilik alanında en az lisans derecesine sahiptir. Kolejlere başvururken, bu alanlardan birinde büyük olmak istediğinizi belirtin. Çifte binicilik veya reşit olmayanlar da kariyerinize yardımcı olabilir. Okulda çok çalış. GPA’nız, işe alınacak işverenlerin işe alacağı bir numaralı faktör olmayabilir, ancak profesörlerinizi etkilemek istersiniz. Bir profesörün tavsiyesi daha sonra işler için başvururken size yardımcı olabilir.
Her hafta okumak için zaman ayırın ve ödevleri her zaman zamanında açın. Kolej sosyalleşme ve kişisel gelişim için eğlenceli bir yer olsa da, ana hedefiniz öğrenmek olmalıdır. Lisans dereceniz üzerinde çalışmanız ne kadar zor olursa, mezun olduktan sonra iş bulmanız o kadar kolay olacaktır. Özgeçmişinizi desteklemek için ders dışı programlara katılın. Üniversitedeki çıplak minimumları yapmayın. Zorlu ve iyi notlar almanın yanı sıra, bazı ders dışı almaları da al. Dergi editörlerinin çoğu kolejde staj yapar ve çok sayıda müfredat dışı faaliyetler, size bir stajyerlik yapmanıza yardımcı olabilir. Bir kampüs gazetesinde veya edebi günlüğünde bir rol üstlenin. Bu size hayati editörlük tecrübesi verecektir.
Ayrıca yerel gazetelerde ve okul dergilerinde yayınlanan bir yazı yazmayı da deneyebilirsiniz. Birçok dergi işe alım kararı vermeden önce bir yazı örneği isteyecektir. Üniversitede birçok stajı tamamlayın. Üniversiteden sonra bir işe başlamak istiyorsanız, çok miktarda staj deneyimine ihtiyacınız var. Üniversitenin her yılı için bir staj yapmak için çabalamak iyi bir fikir. Staj hakkında okulunuzun kariyer danışmanıyla konuşun. Aramanızla ilgili olarak size yardımcı olmalı ve özgeçmişinizle ve başvuru sürecinizle ilgili tavsiyelerde bulunmalıdır.
Profesörler ve okul kulüplerinde çalıştığınız kişilerle konuşun. Stajyerlik adayları olabilir ve sizin için iyi bir kelime koyabilirler.
Ciddiye aldığınız her türlü stajı almak çok önemlidir. Staj bittikten sonra katı bir öneri isteyeceksiniz, bu yüzden sıkı çalışın ve profesyonel olun. Parlak bir tavsiye mektubu, üniversiteyi bitirdikten sonra bir işe girmenize yardımcı olabilir. Sosyal medya becerileriniz üzerinde çalışın. Pek çok dergi, sosyal medya aracılığıyla okuyucu kitlesi kurar ve Facebook ve Twitter gibi şeylerle pozitif PR’yi sürdürür. Üniversitede sosyal medyayla çalışma deneyimine bakın. Bu, mezuniyetten sonra özgeçmişinize bir şey koyacağınız için yoldan düşecektir. Sosyal medya ile ilgili stajları arayın. Yerel bir dergi veya dergi için bir sosyal medya stajyeri olarak çalışmak büyük bir özgeçmiştir.
Bir kampüs kulübünde sosyal medyayla mücadele etmek için gönüllü. Örneğin, okulunuzun edebi günlüğünün Twitter sayfasını çalıştırmak için gönüllü olabilirsiniz. Liderlik pozisyonlarına bakın. Bir editör olarak, işiniz başkalarını yönetmek olacak. Bu nedenle, liderlik pozisyonlarını araştırmak iyi bir fikirdir. Kolejde olabildiğince çok liderlik pozisyonunu üstlen, çünkü bu yoldan aşağı inecek. Bir üniversite edebi dergisinde yönetmen şiir editörü olmak gönüllü. Bir öğrenci çalıştırılan gazetenin başkanı için koş.
Liderlik deneyimi sağlayan stajlara bakın. Örneğin, yerel bir hayır kurumunun gönüllülerini yönetmeye yardımcı olduğunuz bir staj yapabilirdiniz. Üniversiteden sonra yüksek lisans yapıp yapmayacağınıza karar verin. Üniversiteden sonra, yüksek öğrenime bakabilirsiniz. Birçok yöneten editörün gazetecilik gibi bir alanda yüksek lisans derecesi var. Yükseköğretime devam etmek için faydalar ve dezavantajlar vardır, bu yüzden mezun olduktan sonra başka bir dereceye girmek isteyip istemediğinizi düşünün. Bazı alanlar için gazetecilik derecesi muhtemelen gerekli değildir. Örneğin, hayaliniz bir moda dergisini düzenlemekse, gazetecilik derecesi gerçekten gerekli değildir. Bununla birlikte, bir edebi dergiye bakıyorsanız, bir üstatın İngilizce gibi bir konuda yardımcı olabilir.
Deneyimin genellikle işverenlerin baktığı bir şey olduğunu unutmayın. İş gücüne girmekten ve mümkün olduğunca fazla deneyim kazanmaya çalışmaktan daha iyi olabilirsiniz. Ayrıca, bir yüksek lisans derecesi sizi daha sonra hayatınızda finansal strese yol açabilecek bir borç haline getirebilir.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.