Egzersizle Bağışıklığı Nasıl Arttırırsınız? ”

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.Egzersizle Bağışıklığı Nasıl Arttırırsınız? ”

Egzersiz vücudunuzu geliştirmek ve zihninizi sakinleştirmek için harika bir yoldur. Egzersiz ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve hasta olduğunuzda kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, daha fazla egzersiz zorunlu olarak daha iyi değildir: ılımlı aktivite bağışıklık sisteminiz için en faydalı olanıdır. Aslında, maraton koşusu gibi ağır ve uzun süreli egzersizler aslında size zarar verebilir. Bağışıklığınızı, haftanın çoğunda ılımlı fiziksel aktivite sağlayarak ve bağışıklık sisteminizi harekete geçirecek hafif bir egzersiz yaparak devam ettirebilirsiniz.

Doktorunuza bakın. Hemen hemen herkes, egzersiz yoluyla bağışıklığı artırabilir. Bununla birlikte, sizin için en iyi egzersiz ve zamanlar, genel sağlığınıza bağlı olarak değişebilir. Bağışıklık sisteminizi uyarmak için ılımlı bir egzersiz programı yapabildiğinizi görmek için doktorunuzla randevu alın. Bu, egzersiz yapmak için yeterince sağlıklı olduğundan emin olabilir, özellikle şu anda egzersiz yapmıyorsanız. Doktorunuz size hangi aktivitelerin sizin için en uygun olduğuna dair ipuçları da verebilir. Egzersizle bağışıklığı artırma isteğiniz hakkında doktorunuzla konuşun. Doktora, zaten yaptığınız herhangi bir egzersiz veya aktivite hakkında bilgi verin.

Sağlığınız ve egzersiz yapabilme konusunda sahip olabileceğiniz soruları sorun. Örneğin şöyle diyebilirsiniz: “Genel sağlığımı daha ciddiye almaya başlamak istiyorum, özellikle egzersiz ile bağışıklığımı arttırmak istiyorum. Kalbim ile ilgili bazı sorunların olduğunu biliyorum, fakat kendimi incitmeden veya kardiyovasküler sistemime fazla stres atmadan ne tür bir egzersiz yapabilirim? ”

Günlük fiziksel aktivite için amaç. Eğer sağlıklıysanız, günde en az 30 dakika egzersiz almayı hedeflemelisiniz. Genel olarak, her hafta 150 dakikalık orta egzersiz bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olmak için yeterlidir. Bir egzersiz günlüğünü tutmak veya bir akıllı telefon uygulamasını kullanmak, egzersiz zamanınızı ve ilerlemenizi izlemenize yardımcı olabilir.

Mevcut egzersiz planınızı değerlendirin. Zaten her gün egzersiz yapıyorsanız veya fiziksel aktivite alıyorsanız, bağışıklığınızı artırmak için fazladan zaman eklemeniz gerekmez. 30 dakikalık bir seans yapana kadar her gün 10 dakikalık üç aktivite faaliyeti deneyin. Ayrıca her aktiviteyi vücudunuzun farklı bölümlerinde de çalıştırabilirsiniz. Örneğin, sabah 10 dakikalık bir yürüyüş yapabilir, öğle yemeğinde 10 dakikalık hareketli bir yürüyüş yapabilir ve daha sonra akşamları çocuklarınızla 10 dakikalık bir bisiklet yolculuğuna çıkabilirsiniz.

Egzersizinize biraz yoğunluk katmak istiyorsanız, 10 dakikalık güçlü egzersiz patlamaları deneyin. Haftada iki kez kuvvet antrenmanı yapın. Bağışıklığınızı güçlendirmenin bir başka mükemmel yolu da egzersiz antrenmanınıza kuvvet antrenmanını dahil etmektir. Kaldırma ağırlıkları, yoga ve Pilates, genel sağlığı destekleyebilen ve bağışıklık sisteminizi canlandırabilecek direnç eğitimi türleridir. Halter veya direniş eğitiminde yeniyseniz, sertifikalı bir eğitmenle görüşün. Bu kişi, sizin için en iyi güç antrenman hareketlerini tanımlamanıza yardımcı olabilir. Eğitmen size egzersizleri doğru bir şekilde nasıl yapacağınızı da gösterebilir.

Aşağıdaki güç ve dayanıklılık antrenmanlarını göz önünde bulundurun: ağırlık makineleri, vücut ağırlığınız ile egzersizler, direnç bantları, yoga, Pilates, kaya tırmanışı ve direnç kanatlı yüzme. Uzun egzersiz seanslarından kaçının. Orta egzersiz, bağışıklığınızı güçlendirmek için harika bir yoldur. Ancak bu, günlük egzersizlerinizi artırmanız gerektiği anlamına gelmez. Maratonları çalıştırmak veya spor salonunda yoğun kardiyo veya kuvvet antrenmanı gibi uzun süreli ve yorucu aktiviteler aslında zarar verebilir. Semptomlarınız burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma veya hafif boğaz ağrısı gibi “boynun üstünde” dir.

Semptomlarınız göğüs tıkanıklığı, öksürük veya mide rahatsızlığı gibi “boynun altında” değildir.

Yorgun değilsiniz ya da yaygın kas ağrılarınız var.

Ateşin yok.

Sert bir boynunuz yoktur (bu, meningeal irritasyonun işareti olabilir).

Genişlemiş dalağın yoktur (mononükleoz ile gerçekleşebilir). Yoğunluğunuzu ve uzunluğunuzu azaltın. Çok hasta değilseniz ve egzersiz yapmak istiyorsanız, kendiniz için kolayca gidin. Egzersizinizin zamanını ve yoğunluğunu azaltmak, kendinizi daha kötü hissetmenize karşı bağışıklığınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Her zamanki rutininizi değiştirin ve daha kolay bir aktivite deneyin. Örneğin, genellikle koşarsanız, yürüyüşe geçmeye çalışın. Bisiklet yapmak yüzmek için iyi bir alternatif olabilir.

Egzersiz yaparken kendinizi iyi hissetseniz bile kendinizi itmekten kaçının. Bu, daha ciddi yaralanma veya hastalık riskinizi artırabilir. Vücudunuza dikkat edin. Hasta olduğunuzda egzersiz yapmaya karar verirseniz, vücudunuzun size rehberlik etmesi önemlidir. Gerekirse mola verin ya da daha kötü hissederseniz antrenmanınızı durdurun. Antrenmandan önce ısınmayı hatırla. Bu, egzersiz yapmaya devam edebilecek kadar iyi hissediyorsanız, ölçmenize yardımcı olabilir.

Hızlı kalp atış hızı, nefes alma zorluğu, göğüs ağrısı, hırıltılı solunum, zayıflama hissi veya kötüleşen vücut ağrıları gibi semptomları izleyin. Bunlardan herhangi birine sahipseniz, egzersiz yapmayı bırakın ve tıbbi yardım isteyin. Diyetinizi meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, süt ürünleri, yağsız etler ve fasulye gibi sağlıklı yiyeceklerle dengeleyin.

Yeteri kadar nemlendirmeyi unutmayın. Günde en az 1.5 ila 2 litre su içirin.

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.