Film Editörü Nasıl Olunur?


Film editörleri, film ve televizyon yapımları için video ve ses kayıtlarını kapsamlı bir bütün halinde kesme ve bir araya getirmekten sorumludur. Bir film editörü olmak uzun bir çalışma yolu, staj saatleri, çıraklık ve gönüllü çalışmalarını içerir. Doğru bağlantıları güvenceye almak ve stil, hız ve zamanlama için keskin bir göz geliştirmek için genellikle ücretsiz olarak erken çalışmak gerekir. Çoğu film editörü, bir ara verene kadar yıllarca farklı işlerde çalışıyor. Yetenek, beceri ve sıkı çalışmaya ek olarak, bir film editörü olarak bir konum bulmak için azim gerekir.

Filmlerin nasıl düzenlendiğini inceleyin. Filmleri izleyin ve sahnelerin zamanlamasını ve hızını analiz edin. Her sahnenin ne kadar sürdüğünü, bir sahnede ne kadar aksiyon veya gerginlik olduğunu ve her sahnenin bir sonraki aşamaya nasıl geçtiğine dikkat edin. Dramatik ritmi artıran görsel veya ses ipuçlarına bakın. Yerel veya okul kütüphanenize gidin ve film tarihi ve film analizi ile ilgili kitapların veri tabanlarını kontrol edin.
Öncelikle ellerinizi alabileceğiniz her şeyi izleyerek, filmin doğasını öğrenin. Belirli yöneticiler veya editörler için bir fikir edin ve işlerini farklı kılan şeyler.
İzlediğiniz her televizyon ya da film prodüksiyonu için, New York ya da Los Angeles Times gibi büyük gazete incelemeleri için çevrimiçi görünün. Profesyonel eleştiriler okumak kendi gözlerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.
En iyi programı seçin. Bir kolej film düzenleme programına başvur ve kayıt ol. Seçenekleriniz arasında özel bir film okulu, dört yıllık bir kolej veya üniversite veya yerel bir topluluk koleji bulunur. Uygun fiyat ve konum ve ihtiyaçlarınıza uygun araştırma seçenekleri açısından sizin için en uygun olana karar verin. Dört yıllık bir program, film düzenleme alanında kariyer için en iyi hazırlığı sunar. Eyalet üniversitesi sistemindeki kolejlerdeki mevcut bölümlerin listesine bakın.
Memleketinizden uzaklaşmak istiyorsanız, eyalet dışı programlara bakın. California veya New York merkezli bir okuldan bir film okulu veya dört yıllık bir derece daha iyi stajlar ve çıraklık eğitimi almanıza yardımcı olabilir.
Bu endüstri merkezlerinin yakınındaki okullar daha güçlü bir ağ geliştirmenize ve daha fazla iş fırsatına daha yakın olmanıza yardımcı olabilir.
Bir üniversite programı ayrıca yayınlar ve giriş çağrıları gibi profesyonel gelişim kaynaklarına erişmenize yardımcı olacaktır.
Film okulu için önemli bir seçenek ekipmanlara erişimdir. Kiralama ekipmanı pahalı olabilir, ancak eğer bir öğrenci iseniz, özellikle de üniversite programınızı kiralıyorsanız daha ucuz olabilir. Programları araştırırken, mevcut ekipmanlarını ve kiralama prosedürlerini sorun. En iyi kursları seçin. Ödeviniz temel düzenleme ve ticari düzenleme, film tarihi, hikaye anlatımı ve senaryo yazmayı içerecektir. Ayrıca, Adobe Premiere ve Final Cut Pro (FCP) gibi fotoğraf ve film düzenleme yazılım programlarını kullanmayı öğreneceksiniz. FCP, film düzenlemesi için Hollywood standartlarındadır ve size uzmanlaşmanızı sağlayacak yazılım ağırlıklı dersleri almanız gerekir.
Mezun olduktan sonra bile, editörlerin zaman zaman resmi kurslar alarak eğitimlerine devam etmeleri yaygındır. Bu, endüstrinin teknolojik değişiklikleri ile güncel kalmasına yardımcı olur. Üniversite yıllarınızı, akranlarınızla birlikte çalışarak ve profesörleriniz arasında akıl hocaları ile işbirliği yaparak ağınızı büyütmeye başlama fırsatı olarak kullanın.
İşbirlikçi amatör projeler, özellikle günümüzün sanayi ortamında, işe başladığınızda önemlidir. Başkaları ile çalışmak son derece yetenekli bir beceridir, bu yüzden erken saatlerde işbirliği yapmak size daha fazla yardımcı olacaktır.
Aptalca videolar yapmak, Youtube’a proje hazırlamak ve diğer küçük yedek zaman çalışmaları, düzenleme kaslarınızı kullanmanıza ve teorik bilgileri uygulamaya koymanıza yardımcı olacaktır. Öğrenci prodüksiyonları veya yerel yapımlar hakkında hizmetlerinizi gönüllü olarak yapın. Bir film okulu eğitimi size bir bilgi tabanı ve teknik bir temel sunarken, somut bir deneyim oluşturmak önemlidir. Sahip olduğunuz daha somut deneyim, film düzenleme dünyasında ayağınızı kapıya koyma şansınız o kadar iyi olur. Daha küçük, yerel prodüksiyonlar arayarak veya yol boyunca tanıştığınız meslektaşlarınızla ortak çalışmaya devam ederek küçük başlayabilirsiniz. Yerel prodüksiyon işi ve konser listelerinde çevrimiçi görünebilirsiniz.
Ağız sözcüğü, ücretli veya ücretsiz ve hem amatör hem de profesyonel düzeyde konser almak için anahtardır. Çıraklık veya staj edinin. Yerel prodüksiyonlar için zaman ayırmaya ek olarak, muhtemelen ücretlerini ödemeye devam etmek ve erken kariyerinizin önemli bir kısmı için ücretsiz olarak çalışmak zorunda kalacaksınız. Ağ, süreç boyunca anahtardır ve büyük bir prodüksiyon şirketi ile çıraklık yapmak için büyüyen ağınıza güvenmeniz gerekecektir. Ücretsiz emek, çıraklık veya internasyon olsa da, gerçek becerilere ve sağlam bir iş etiğine sahip olduğunuzu göstermenize yardımcı olacaktır. Profesörlere danışın ve okuldayken onların ağlarına erişmeye çalışın. Bu, hem kolejdeyken hem de mezun olduktan sonra sahaya girdiğinizde iyi staj veya çıraklık eğitimi vermenize yardımcı olacaktır.
Mütevazı bir gelir elde etmeye başlamadan önce birkaç çırak işi almanız gerekebilir.
Her işi bir milyon dolarlık gelir elde ediyormuş gibi davranın. Harika bir çalışma ahlakına sahip olduğunuzu ve çalışmaktan keyif aldığınızı kanıtlayın. Bir film stüdyosunda giriş seviyesi bir iş. Çıraklık yaptığınız veya internette bulunduğunuz kişiler, sizi bir araya getirmeleri veya size güçlü bir öneri sunup sunmadıkları gibi, ücretli bir iş bulmak için gerekli olacaktır. Kemerinizin altında güçlü çırak gösterileriniz olsa bile, hemen düzenleme yapmak için bir işe gidemezsiniz. Düzenleme odasında çalışan insanlarla tanışırsanız, zaman zaman gözlemlemek ve öğrenmek için onlara katılıp katılamayacağınızı sorun.
Yeterince sağlam bir ağ oluşturmadan önce on yıl kadar sürebilir ve bir işi makul bir gelir elde etmek için iş eğitimine kayıt olabilirsiniz, bu yüzden kalıcı olun. Başladığınızda, müşteri oluşturmak için uzmanlık alanınızın ötesine geçmenin gerekli olduğunu görürsünüz.
Onlar için müzik videoları üretme konusunda yerel veya yeni çıkan müzisyenlerle iletişim kurmayı düşünün. Tazminat için takas ve ticarete açık olun.
Düğün veya mezuniyet videoları, restoranlar ve diğer yerel işletmeler için ticari pazarlama ve kurumsal eğitim videoları üretmek, kendi işinize başladığınızda almanız gereken bazı diğer örneklerdir. IMBD personeli, listelerini düzenli olarak günceller ve filmlerine, televizyon dizilerine ve özel ilanlarına, reklamlara, müzik videolarına ve veritabanına dahil edilmek üzere yerel veya halka açık televizyon şovlarını seçer.
Listeyi doğrulamak veya düzeltmek için IMBD web sitesine kaydolun ve bireysel kredinizi veya projenizin başlığını gönderin.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.