Film Eleştirisi Nasıl Olunur?


Film eleştirmenleri filmleri inceler, anlayışlı yorumlar yapar ve bir filmin başarılı mı yoksa bir flop mu olduğunu bize bildirir. Profesyonel ya da hobici bir film eleştirmeni olmak istiyorsanız, önce film için bir tutkuya sahip olmalısınız. Yapabildiğiniz kadar çok film izlemek ve diğer eleştirmenlerin eserlerini okumak, film eleştirmeni olarak gelişiminiz için anahtardır. Herhangi bir zanaatta olduğu gibi, uygulama çok önemlidir. Film eleştirilerini olabildiğince sık olarak yazma alıştırması yapın. Yazma becerilerinizi geliştirmeye devam edin, çünkü bunlar film eleştirmenlerinin işinin merkezinde yer alır. Yeterli alıştırma ve tutkuyla, profesyonel bir film eleştirmeni olabilirsiniz!

Film eleştirisi için bir tutkuyu yetiştirin. Onu büyük zamanlı bir film eleştirmeni olarak yapmak zor. Birçok eleştirmen, herhangi bir para kazanmadan önce yıllarca çalışmaktadır. Üstelik, birçok eleştirmen film eleştirilerini film severler çünkü bir hobi olarak yazarlar. Film eleştirisi çok fazla zaman ve çaba gerektirir ve sürekli bir gelir garanti edilmez, bu yüzden tutku önemlidir. İşinizde film eleştirisi tutkusu ortaya çıkıyor.
Çeşitli kaliteli filmleri izleyin. Filmleri eleştirmek istiyorsanız, kaliteli bir film yapan şeyin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Tüm farklı türlerde eleştirmenlerce beğenilen filmlere bakın ve onları izleyin. Klasik filmler, bağımsız filmler, yabancı filmler, kısa filmler, animasyon filmler, komediler ve dramaları düşünün.
Netflix gibi bir yayın hizmetine abonelik satın almak, çok çeşitli filmlere erişmenin harika bir yoludur. Diğer film eleştirmenlerinin çalışmalarını okuyun. Yerleşik film eleştirmenlerinin eserlerini okumak, bir film formu olarak film eleştirmeni yazımı ve filmini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Gerçekten hoşlandığınız birkaç eleştirmen bulun ve işlerini takip edin.
En sevdiğiniz eleştirmenlerin yazı stilini ve tonunu not edin ve fikirlerini nasıl sunduklarını inceleyin. Eleştiriye mizah ve bağlam faktörü nasıl? Basılı medyadaki işler giderek daha az olsa da, dijital medya geniş bir yelpazede yeni fırsatlar sunuyor.
Yayınlanmak zor, bu yüzden pes etmeyin! Yıllarca süren bir uygulama olabilir, bu yüzden blog tutmayı sürdürün, diğer film eleştirmenlerinin eserlerini okuyarak ve film okuyarak. Film eleştirmeni olarak iş başvurusunda bulunun. Blogunuzla bir portföy oluşturduktan ve hatta birkaç parça yayınladıktan sonra, bir film eleştirmeni olarak iş başvurusunda bulunmaya başlayabilirsiniz. Bir işin veya bireyin belirli bir proje için sizi işe aldığı serbest çalışmalarla ilgilenebilirsiniz. Film inceleme web sitelerinde ve diğer dijital ve basılı yayınlarda da iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Online birçok serbest meslek siteleri var. Bir projenin sizi ilgilendirip ilgilenmediğini görmek için listelere bakmak için biraz zaman ayırın.
Bu muhtemelen en azından başlangıçta bir yan iş olacaktır. Birçok pozisyon yarı zamanlıdır ve muhtemelen tek gelir kaynağınız olacak kadar ödeme yapmaz. Farklı eleştiri biçimleri hakkında bilgi edinin. Farklı film eleştirisi biçimleri var. En yaygın biçim, filme henüz katılmamış kişiler için bir öneri veya uyarı niteliğinde olan incelemedir. Bunlar birkaç yüz kelimedir ve filmi değerlendirmeye odaklanır – mükemmel, iyi, vasat veya fakir olup olmadığını söyler. Bir akademik makale bir incelemeden daha resmi ve çok daha uzun. Görüşe daha az odaklanır ve okuyucunun filmi gördüğü varsayılır.
Eleştirel bir makale, akademik bir makaleden daha az resmi ve daha açıktır, fakat bir gözden geçirmeden daha resmi.
Belirli bir eleştiri biçimini seçmek ve ona bağlı kalmak için baskı hissetmeyin. Birçok film eleştirmeni üç formda yazıyor ya da farklı biçimleri harmanlıyor!

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.