Film Yapımcısı Nasıl Olunur?


Bir film yapımcısı olmak için kesinlikle takip etmeniz gereken tek bir yol olmasa da, yeterli eğitim ve çok miktarda deneyim sektöre daha hızlı bir şekilde ilerlemenize kesinlikle yardımcı olacaktır. Yolculuk zor olabilir, ancak film üretimi tutkunuzsa, kendinize rekabetin geri kalanında bir avantaj sağlamanın kesinlikle yolları vardır.

İşi öğren. Başka bir şey yapmadan önce, bir film yapımcısının işin üstesinden gelmesi gereken görevler ve sorumluluklar konusunda kendinizi eğitmeniz gerekir. Bu kendi kendine çalışma gayri resmi ama yine de sizin için önünüzde olan yola hazırlayacağından kesinlikle çok önemli bir adım. Film yapımcıları, bir filmin yaratılışının neredeyse her alanında yer alırlar. Bir film yapımcısı olarak, aşağıdakilerden sorumlu olacaksınız: Film için bir senaryo, hikaye veya fikir bulmak. Bazı çalışmaları ayrı bir senaristlere devredebilirsiniz, ancak işe başlamak için bir hikaye bulmanın ilk görevi, omuzlarınıza dayanır.
Üretim bütçesi için finansman bulmak. Eğer proje yeterince küçükse ya da yeterince zengin olursanız, bir projeyi kendiniz finanse edebilirsiniz, ancak birçok üreticinin bir tür dış finansman sağlamak için ihtiyacı vardır.
Film yapmak için bir yaratıcı ekibin işe alınması. Bir baş üreticinin daha düşük seviyeli yapımcıları işe alması gerekecek ve hatta yönetmeni de işe alabilecek. Bu insanlar genellikle aktörlerin de dahil olduğu şeylerin üretim tarafına daha az karışanları işe alırlar.
Çizelgeleme ve harcamalar. Projenin devam etmesini sağlamanız ve aynı zamanda paranızın azalması durumunda üretimin hangi yönlerini kesebileceğinizi öğrenmeniz gerekir.
Güvenli dağıtım. Büyük bir stüdyo ile çalışıyorsanız, bunun büyük kısmı zaten halledilecektir. Aksi halde, bağımsız dağıtım şirketleri bulmanız gerekecek.
Filmi pazarlamak. Stüdyonuzdan ve distribütörünüzden yardım alacaksınız, ancak nihai kararların çoğu sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Ayrıca, farklı üretici pozisyonları olduğunu ve her birinin üretim sürecinin farklı yönlerini dikkate aldığını unutmayın. Baş üretici, çoğu kararda nihai sözü alır ve tüm mali, yasal ve çizelgeleme kaygılarını sürdürür.
Bir yönetici yapımcı, birçok finansal kaygının üstesinden gelir ve filmin senaryosunu veya hikayesini güvence altına almaya yardımcı olabilir.
Bir yardımcı yapımcı, esasen kendi görevleri için bir yönetici yapımcıya yardımcı olur.
Bir hat üreticisi daha düşük bir pozisyondur. Genellikle çekim sırasında ortaya çıkan sorunları halleder.
Bir ortak yapımcı, filmin yaratıcı üretiminin bazılarında yer alan bir çizgi üreticisidir.

Film okulunda lisans derecesi al. Bir film okuluna veya bir tür film çalışması sunan bir liberal sanat kolejine gidebilirsin. Her iki durumda da, prodüksiyon, film çalışmaları veya yakın ilişkili diğer alanlarda dört yıllık Lisans Diploması almanız gerekmektedir. Örgün eğitiminiz süresince sinema prodüksiyonu, görsel hikaye anlatımı, kurgu, senaryo yazımı, dijital prodüksiyon, eleştirel film çalışmaları, çizim ve film hazırlığı dersleri almayı bekliyoruz.
İyi bir film programına sahip bir üniversiteye gittiğinizde, bazı sınıflarınız için kısa filmler de hazırlayacaksınız. Bu filmler portföyünüze dahil edilebilir ve dahil edilmelidir. Bir master derecesi için çalışmayı düşünün. Kesinlikle gerekli olmamakla birlikte, lisansüstü okula gitmek ve tiyatro veya film yapımında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesi almak, bu kariyer için sizi daha da iyi hazırlayabilir. Yüksek lisans dereceleri film prodüksiyonunun hem yaratıcı hem de iş tarafına odaklanır. Mezun olduktan sonra eğitiminize devam edin. Örgün eğitiminizi tamamladıktan sonra bile, informal eğitiminize devam etmelisiniz. Film prodüksiyonu ile ilgili en güncel haber ve yeniliklerden haberdar olun. Kendi başınıza veya ek dersler alarak öğrenebilirsiniz. Film çalışmaları sunan kolejlere bakın. Birçoğu sürekli eğitim kursları sunabilir. Bunları tamamlamak için başka bir derece kazanamayacak olsanız da, genellikle bunu yapmak için bir çeşit sertifika alacaksınız. Erken deneyimi edinin. İlgili deneyimi mümkün olduğunca erken kazanmaya başlayın. Hala ortaokul öğrencisi, lise öğrencisi veya kolej eğitimi olmayan bir lise mezunuysanız, okulda veya tiyatroda sinema ve tiyatroya katılmanın yollarını aramalısınız. Üretimle doğrudan ilgili olmayan deneyimler bile faydalı olabilir. Birçok film yapımcısı yazar veya aktör olarak başlar, bu yüzden doğrudan bir film üretme deneyimine sahip olmasanız bile, bu alanlardan birinde deneyim kazanmaya çalışın. Bu hatlardaki deneyim, ayağınızı kapıda tutmanıza yardımcı olabilir.
Filmle ilgili olarak size hemen hemen hiç fırsat yoksa, tiyatro ile ilgili fırsatları arayın. Bir lisede oynayın ya da bir topluluk tiyatrosu için bir senaryo yazın. Üretimle veya filmle doğrudan ilgili olmasa da, bu tür bir deneyim bile size iyi bir başlangıç ​​noktası verebilir.
Hala lisede iseniz, drama, tiyatro, dramatik edebiyat, film ve iş alanlarında ders almayı düşünün. Staj tamamlayın. Kolej yıllarında ya da kısa bir süre sonra, resmi bir stajı tamamlama fikrine ciddi bir önem vermelisiniz. Deneyiminizin bu yönü için, size özellikle üretim personeli deneyimi verecek bir konum aramalısınız. Şansınız, kolejde iken büyük bir stüdyoda staj yapamazsınız. Bununla birlikte, küçük stüdyolarda, yerel televizyon ağlarında ve yerel radyo istasyonlarında üretim stajları bulabilirsiniz.
Stajların çoğunun

ödenmemiş olduğunu

unutmayın, ancak en azından bunları tamamlamak için kolej kredisini alacaksınız. Deneyimin kendisi çok değerli olabilir ve stajınız özgeçmişinizde iyi görünür. Yeterince iyi yaparsanız, gelecek için bazı yararlı ağlar da edinebilirsiniz.
Gerçek bir stüdyondan staj bulamazsanız, yakındaki kolejlerin ve liselerin tiyatro bölümlerine gitmeye başlayın. İlgili herhangi bir deneyim hiç yoktan iyidir. Kendi videolarınızı kısa videolar üretin. Hala öğrenci yıllarındayken, kendi kısa filmlerini ve videolarını hazırlamaya başla. Bu ilk projelerin kapsamlı bir şey olması gerekmemektedir – proje başına birkaç dakika yeterli olmalıdır. Buradaki fikir, bir üretici olmanın küçük bir ölçekte olduğu gibi, aynı zamanda portföyünüzü aşamalı olarak geliştirmenin kendinize bir zevk vermesidir. Ürettiğiniz ilk kısa videolar İnternet üzerinden dağıtılabilir. 10 dakika veya daha az olan herhangi bir video oldukça kolay bir şekilde yüklenebilir ve günümüzde bazı İnternet videoları doğru kitleye ulaştığında bile viral olabilir. Çalışmanız minimum düzeyde maruz kalsa bile, üretimin yanı sıra dağıtım tarafında da küçük bir tecrübe kazanabilirsiniz. Bazı ek anahtar beceriler geliştirin. Drama ve film alanlarındaki deneyimden başka, inşa etmeyi düşünmeniz gereken daha temel ve daha çok yönlü başka yaşam becerileri de vardır. Uzmanlaşmak için ihtiyaç duyacağınız bazı beceriler arasında iletişim becerileri, liderlik becerileri, yönetim yeteneği ve yaratıcılık yer alır.
Üniversitede çalışırken ders almayı düşünün. İkinci bir majör ya da küçük bir işletme reisi bile son derece yararlı olabilir. Finans, pazarlama ve yönetim ile ilgili iş kursları size en çok fayda sağlayacak.
Liderlik becerileri gereklidir, çünkü mürettebatınıza insanları yönlendirmeniz gerekir. Bu talimatları sağlamak ve çalışmayı etkili bir şekilde koordine etmek istiyorsanız, iletişim becerileri gereklidir. Yönetim becerileri de aynı şekilde gereklidir, çünkü işlerin nasıl düzgün bir şekilde yürümeye devam ettiğini anlamanız gerekir.
Zihninizin, üretimin iş yönüne göre ayarlanmış olmasına rağmen, çekici hikayeleri bulmanın ve senaryoları yorumlamanın en iyi yollarını bulmanız gerekir, bu yüzden yaratıcılık bir zorunluluktur. İş piyasasında neler beklendiğini bilin. Piyasa her zaman değişiyor, ancak yıllar ilerledikçe oldukça benzer olmak için güvenebileceğiniz birkaç yön var. Okuldan çıktığınızda ve iş gücüne çıkmaya hazır olduğunuzda, işinizin görünümü, beklenen maaş ve beklenen kariyerinizin diğer yönleri hakkında biraz araştırma yapın. Genel olarak, istihdam fırsatlarının 2012’den yüzde 2022’ye çıkması bekleniyor. Bu, diğer mesleklerden daha yavaş.
Muhtemelen bu alanda büyük bir rekabetle karşılaşacaksınız.
Mayıs 2012 itibariyle, daha geniş alandaki üreticiler için ortanca yıllık ücretler şu şekildeydi: Hareketli görüntü ve video – 94.110 ABD doları
Kablo ve diğer abonelik programlama – 83.220 $
Televizyon yayını – 56,950 ABD doları
Sahne sanatları şirketleri – 49,690 $
Radyo yayını – $ 48,110 Giriş seviyesi pozisyonuna bakın. Herkes bir yerden başlamalıdır. Film prodüksiyonuna ilişkin giriş seviyesindeki pozisyonların çoğu fazla ödeme yapmayacak, ne de fazla güç veya kontrol ile gelmeyecek. Bununla birlikte, bu pozisyonlar iş merdiveni tırmanırken çaprazlamak için gereken önemli adımlar. Giriş seviyesinde çalışmayı bir yapım asistanı veya hikaye editörü olarak bulmayı bekleyebilirsiniz. Gücünüz ve sorumluluklarınız sınırlı kalsa da, en azından yararlı bir deneyim ve deneyim kazanabilirsiniz.
Film veya televizyon stüdyolarıyla çalışın. Bir işi daha büyük bir yerine küçük bir stüdyoyla güvenceye almak daha kolay olabilir.
Asistan direktörleri ve diğer giriş seviyesi pozisyonları genellikle kar amacı gütmeyen sektörde çok fazla para kazanmazlar, bu yüzden bir yıl kadar sıkı bir bütçeyle yaşamaya hazır olmalısınız.
Los Angeles gibi daha fazla fırsatın bulunduğu bir bölgede yaşıyorsanız, iş bulma şansınız artabilir. Tabi ki, pek çok kişi aynı fikre sahip olacak, bu yüzden rekabetiniz de ülkenin bu bölgelerinde daha da şiddetli olacak. ”

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.