Genetik Danışman Nasıl Olunur?


Genetik danışmanlar, kalıtsal hastalık ve tıbbi durum risklerini değerlendirmek için hastalarla çalışır. Bir danışman, tıbbi geçmişlerden verileri analiz eder ve yorumlar ve genetik bir durumun riskini tanımlamak için test yapar. Genetik test sağlamanın yanı sıra, danışman, tıbbi geçmişinde risk faktörleri olan müşterileri eğitir ve onlara danışır. Bu, tıp biliminin en üst seviyesinde çalışmaktan ve çeşitli tıbbi kaygıları olan hastalara yardımcı olmaktan hoşlanıyorsanız, yeni ve hızlı büyüyen bir alandır.

Lisede iken hazırlayın. Lise, aslında genetik danışman olarak iş bulmanın biraz uzağında. Bununla birlikte, bir sonraki adımda sizi hazırlamak için atabileceğiniz bazı adımlar var. Biyoloji ve kimya gibi bilimlerde mümkün olduğunca çok ders alın. Okulunuz Gelişmiş Yerleşim sınıfları sunuyorsa, bunları alın ve sınavlarda yapabileceğiniz en iyisini yapın.
Genetik hakkında kendi kendinize daha fazla bilgi edinin. Genetik üzerine diğer kitapları okuyun ve hem gazetelerde hem de alandaki ilerlemeler hakkında çevrimiçi haber makalelerini okuyun. Genetik büyüyen ve hızla değişen bir alandır ve sınıflarınız istediğin kadar güncel olmayabilir.
Sağlık klinikleri ve genetik laboratuarları olarak gönüllü pozisyonlara bakın. Yapabilirseniz genetik bir danışmanı gölgelemeye çalışın.
Üniversiteye başvururken, genetik, biyoloji ve psikoloji alanında güçlü programlara sahip okulları arayın. Bunlar, üstad programlarına başvururken size avantaj sağlayabilir.
Bunların herhangi biriyle ilgili yardım için, göz önünde bulundurulması gereken fırsatları öğrenmek ve dışarı çıkarmak için rehberlik danışmanınızla konuşun. Kolejden önce yapabileceğiniz en iyi deneyimi elde etmek için lise kariyerinizi planlamanıza yardımcı olabilir.
Bir lisans derecesi alın. Genetik danışmanı olmak ileri düzeyde bir derece gerektirir, ancak ondan önce bir lisans diplomasına ihtiyacınız vardır. En yaygın ana alanlar arasında tıp bilimleri, psikoloji ve sağlık bulunmaktadır.
Mevcut bir genetik danışmanı gölgelendirmeyi de düşünebilirsiniz. Yerel bir genetik kliniği bulmaya çalışın ve danışmanlardan birini gölgeleyip öneremeyeceğinizi sorun. Kliniğin ihtiyaçlarına bağlı olarak daha fazla uygulamalı deneyim için klinikle doğrudan gönüllü olabilirsiniz.
Genetik çalışmalarında gölgeleme veya gönüllülük için başka fırsatlar varsa, öğretmenler, profesörler ve rehberlik danışmanlarına sormaktan çekinmeyin. Genetik danışmanlık alanında yüksek lisans derecesi kazanın. Genetik danışman usta seviyesinde bir pozisyon olduğundan, akredite bir yüksek lisans programına kabul edilmeniz gerekir. Yüksek lisans programınız, genetik ve danışmanlık teknikleriyle ilgilenen dersleri içerecektir. Ayrıca, muhtemelen yaz aylarında doğrudan profesyonel bir ortamda çalışarak vakit geçireceğiniz saha çalışması yapacaksınız. Programı, derslerde öğrendiğiniz bilgilere dayanan orijinal araştırmaları içeren bir tez veya “capstone” projesi ile bitireceksiniz.
2016 itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da Genetik Danışmanlık için Akreditasyon Konseyi tarafından akredite edilmiş 35 program bulunmaktadır. Programların tam bir listesi kendi web sitesinde mevcuttur.
Lisans derecenizi bitirdiğinizde başvuruda bulunmanıza gerek yoktur. Lisans derecenizi bitirmek ve bir yüksek lisans programına başvurmak arasında biraz zaman ayırmak, gönüllülük veya pratik deneyim kazanmak için iyi bir fırsat olabilir. Genomik hakkında iyi bir bilgi edinin. Çalışmanızın başyapıtı, genetik bilimini inceliyor ve inceliyor olacak. Lise, kolej ve lisansüstü ortamlardaki çalışmalarla, alanı inceleyecek ve güçlü bir bilgi gövdesi geliştireceksiniz. Bu ödevlerin ötesinde, alanında yeni gelişmeler için haber makalelerini ve diğer kaynakları okumaya devam etmelisiniz. Ne kadar çok şey bilirseniz, hastalarınıza daha iyi bir tavsiyede bulunabilirsiniz. İyi bir dinleyici ol. Genetik hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra, bir danışman rolünde rahat olmanız gerekir. Şefkatli olmanın ve iyi bir dinleyicinin tadını çıkarmalısın. Hastalarınızla konuştuklarında tüm dikkatinizi vermeye hazır olduklarından emin olun, tanımladıkları konular veya semptomlara odaklanın. Sakin ve kendinden emin ol. İkna edici olmanın bir kısmı, hastanın endişelerini hafifletme kabiliyetidir. Sorularınız varsa, öfkeli ya da üzgün olmayınca bunu en iyi şekilde yapabilirsiniz, ancak ne hakkında konuştuğunuzu anladığınızı ve doğru karar olduğundan eminsiniz.
Beden dili, bir uyum oluşturmak ve hastalarınızın güvenilir olabileceğinizi bilmesini sağlamak için başka bir anahtardır. Hastanın pozisyonlarını eşleştirin ve eylemlerini, aynı sayfada olduğunuzu altını çizmenin bir yolu olarak yansıtın. Bacaklarınızı olduğu gibi geçmek veya kollarınızı benzer bir pozisyona koymak gibi basit hareketler yeterli olmalıdır.
Hastalarla çalışırken, muhtemelen aynı endişelerin ve yanlış kavramların çoğuna rastlarsınız. Bu ortak sorunlara bazı temel yanıtlar geliştirin, böylece her zaman hazırsınız. Başka sorular olabilir, ancak en azından başlayacak bir şeyiniz olacak. Amerikan Genetik Danışmanlık Kurulu’ndan (ABGC) sertifikasyon alın. ABGC, genetik danışmanlığın gelişimini teşvik eder ve meslek için yüksek standartlar belirlemeye yardımcı olur. Master programınızı bitirdikten sonra, sertifikalı bir danışman olmak için kurulun sınavını geçmeniz gerekir. Sınavda 200 çoktan seçmeli soru var ve bunu tamamlamak için 4 saatiniz olacak. Sorular, genetik bilgisini ve danışmanlık yaparken karşılaşabileceğiniz sorunları ve durumları ele alma yeteneğinizi kapsamaktadır. ABGC, hazırlamanıza yardımcı olacak içerik ana hatları ve uygulama sınavları sağlar.
Sertifikanız, sınavı geçtikten sonra 5 yıl süreyle geçerli olacaktır. Bu noktada tekrar doğrulaman gerekecek. Bu, bir dizi sürekli eğitim kursu almayı ve yeniden belgelendirme ücretlerini ödemeyi içerir. Eyalet lisansı gereksinimlerini karşılayın. Bazı eyaletlerde genetik danışmanların devlette danışmanlık yapmak için bir lisans almaları gerekir. Ruhsat, genetik danışmanın pozisyonda çalışmak için asgari eğitim şartlarını karşılamasını sağlar. Eyaletinizdeki kural ve düzenlemeleri bildiğinizden ve lisans almak için uygun formları doldurduğunuzdan emin olun. Ohio’da, örneğin bir eyalet lisansı, uygun master derecesine sahip olmanızı, bir arka plan kontrolünden geçmenizi ve mevcut işvereninizden biri de dahil olmak üzere üç öneri sertifikası sağlamanızı gerektirir.
Şubat 2016 itibariyle, 18 eyalet Kaliforniya, Connecticut, Delaware, Illinois, Indiana, Massachusetts, Nebraska, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, Kuzey Dakota, Ohio, Oklahoma, Pennsylvania, Güney Dakota, Tennessee gibi genetik danışmanları için lisans gerektirmektedir. Utah ve Washington. Ayrıca, Hawaii, Idaho ve Virginia lisans yasalarını düşünüyor.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.