Gıda Eleştiricisi Nasıl Olunur?


Yemek eleştirmenliği, mutfak sanatları ve yazmaları hakkında tutkulu olanlar için mükemmel bir kariyer. Sektörde işe başlamak, tam zamanlı işinizi yapana kadar bireysel incelemelerle zaman içinde özgeçmişinizi oluşturmanızı gerektirir. Kendinizi en iyi gıda eleştirmenlerine alıştırın ve önemli bir deneyim kazanmak için kendinizi gıda endüstrisine bırakın. Bir yemek eleştirmeni olarak çalışmaya başladığınızda, diğer eleştirmenlerle ağ kurup kariyerinizi geliştirmek için güçlü, etik bir çalışma gerçekleştirin.

Liseden mezun olmak. Bazı gıda eleştirmenleri kariyerlerine gıda endüstrisindeki giriş seviyesi işleriyle başlasa da, bir üniversite derecesi iş başvurusu yaparken sizin için daha fazla kapı açacaktır. Liseden mezun değilseniz, önce GED’inizi bitirin. Mutfak sanatları eğitimi, yemek endüstrisinin iç dünyasını bir alternatif olarak anlamanıza yardımcı olabilir, eğer liseyi bitirirseniz veya kolejiniz ilginizi çekmiyorsa.
İngilizce, iletişim veya gazetecilik alanında bir derece. Gıda eleştirmenlerinin çoğunluğu (~% 70) lisans derecesine sahiptir. Gıda yazımı rekabetçi bir alan olduğundan, size güçlü iletişim, yazma ve eleştirel düşünme becerileri kazandıracak bir derece planlayın. Aldığınız dersler, gelecekteki işinize hazırlanır ve diğer yazarlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Farklı yemekler ve yemek pişirme terimlerini tanımak için mutfak dersleri alın. Okulunuz mutfak sanatlarında küçük bir çocuk sunuyorsa, bunu bir özgeçmiş olarak eklemeyi düşünebilirsiniz. Üniversitenizin baskısına veya çevrimiçi yayınına yazın. Üniversitenizde bir gıda değerlendirme bölümü bulunmasa bile, kolejinizin basınında çalışmak size değerli bir deneyim sağlayabilir. Makale klipleri almak ve gazetecilik endüstrisinde çalışmak, daha sonra değerli staj veya giriş pozisyonu elde etmenize yardımcı olacaktır. Bir staj ya da yerel restoran incelemesi yazabilirseniz üniversitenizin yayınına danışın. Bir staj tamamlayın. Mümkünse, bir yemek eleştirmeni ile staj arayın. İlgili deneyimi kazanacak ve tavsiyelerde bulunmak için bir danışmanla portföyünüzü oluşturmaya başlayabileceksiniz. Gıdayla ilgili olmayan yazım stajları, bir mutfak pozisyonunu güvenceye alamıyorsanız, yazılı deneyim kazanmanıza yardımcı olabilir. Gael Greene
Sam Sifton
Michael Bauer
Jeffrey Steingarten
Corby Kummer Mutfak damak tadınızı genişletin. Gıda eleştirmenleri, tüm malzemelerin ve geçmişlerin yiyeceklerini tanımalıdır. Yeni bir restorana gittiğinizde, aşina olmadığınız bir şey sipariş edin (hoşlanmayacağınızdan emin değilseniz bile). Yediğiniz öğelerde farklı bileşenleri analiz edin. Tatlar birlikte nasıl çalışır? Şef bunu oluşturmak için hangi teknikleri kullandı? Güven ve dürüstlükle yaz. Bir restoranın çok kibar veya çok kritik olması okuyucularınıza fayda sağlamayacaktır. Karmaşık restoran jargonunu

çekmeyi bırakma” ya da karmaşık mutfak terimleri gibi önlemek.
Birinci kişi (“I”) kullanılarak kötü biçim kabul edilir. Kendinize şahsen bahsetmekten kaçının ve restorana odaklanın. İkinci bir kişi (“siz”) küçük dozlarda tamamdır. Kendinizi bir eleştirmen olarak yemek yayınlarına atınız. Yemini bir yemek eleştirmeni olarak kazanırken, tam zamanlı eleştirel bir iş bulmadan önce deneyiminizi gözden geçirmeniz gerekebilir. Kendinizi farklı yayınlara bırakarak başlayın. Özgeçmişinizi, kapak mektubunuzu, küçük bir makale adımını ve birkaç makale örneğini gönderin. Makale konuşmanız, makale fikrinizle ilgili kısa bir paragraf olmalı ve bu yayının neden bu kadar uygun olduğuna karar vermelisiniz. Yerel yayınlarla başlayın (şehirdeki yerel derginiz gibi) ve makaleleri yayınlarken daha prestijli yayınlara yönelin.
E-posta göndermeden önce yayının yayın kurallarını (genellikle web sitelerinde listelenir) okuyun. Bu, e-postayı kimin göndereceğini ve gönderiminizi nasıl düzenleyeceğinizi size bildirir. Basılı veya web yayını olan ücretli konumlara bakın. Farklı yayınlar için yorum yazarak deneyim kazandıktan sonra, tam zamanlı eleştirmen pozisyonlarına başvurmaya başlayın. Haftalık bir yemek sütunu yazarak veya belirli bir dergi için restoran incelemeleriyle ilgilenen bir işi güvence altına alabilirsiniz. Özgeçmişinizi desteklemek ve yazı görünürlüğünüzü arttırmak için serbest çalışma yapmaya devam edin.
Sonunda, farklı yayınlar için serbest çalışma yapmak için tam zamanlı çalışmak için yeterli perde kabulleri alabilirsiniz. Bazı yazarlar bunu esneklik nedeniyle belirli bir şirket için tam zamanlı çalışmaya tercih ediyor. Hangi yaşam tarzının size en uygun olduğuna karar verin.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.