Gitar Tanrısı Nasıl Olunur?


Kendini klavyeci bir sihirbaz mı? Sadece gitar çalmayı öğrenmekle ilgili değil; yemek yeme, nefes alma ve uyuyan gitar hakkında. Jimi Hendrix, Eric Clapton, Jimmy Page, Yngwie Malmsteen, Eddie Van Halen, Angus Young ve Randy Rhoads gibi çok sayıda saygınlığın, gitar çalma efsanelerinin öncülüğünü takip etmek için okumaya devam edin.

Şimdi oynamaya başla. Büyüklerin en büyüğü, gitarlarını, bir gitarını bile olsa, bir gitarda bile olsa, gençlere kadar (Clapton ve Lennon) veya hatta daha yaşlı bir gitara bile dokunamayan birçok büyük gitarist olmasına rağmen, tanışmaya başladı. Glenn Tipton, KK Downing, Tom Scholz) Ama bir genç olsanız da, daha önce hiç gitar çalmamış olsanız bile, bir gitar tanrısı olmak için asla geç değildir, bu yüzden cesaretiniz kırılmayın. Mesele, olabildiğince erken oynamaya başlamak. Mazeret yapmayı kes, mükemmel gitara ihtiyacın olduğunu söylemeyi bırak” ilham

olmak için beklemeyi bırak ve” iç gitar tanrının nasıl geliştirileceğini öğrenmek için bir dakika daha israf etmeyi bırak.

Beklemek için bir sebep yok. İlk başta iyi olmayacağın için çok iyi bir şans var. Herkes kötü olmaya başlamak zorundadır, bu yüzden oradan iyileştirebilirler. Bu şekilde düşünün – bebekler yürümede korkunç, küçük çocuklar konuşmakla uğraşırlar. Ama onlar, kendileri hakkında kötü hissetmeden yapmaya devam ediyorlar. Sonunda bu bebekler seni yüzüne vurup annene hakaret eder.

Güzel bir gitar göze alamaz mı? Şimdilik ilk başladığınızda ucuz bir gitar satın alın. Yeni hareketlerle sadece parmaklarınızla rahat olmanız gerekiyor. Bu sadece geçici bir önlem (bkz. Uyarılar) ama hiçbir şeyden daha iyi değil!

Parmaklarınız kanamayana kadar pratik yapın. – Tamam, belki kanayan parmaklar gitmek için en akıllı yol değildir (bkz. İpuçları), ama siz düşünün. Eddie Van Halen, gitarı sıkıca sarılmış ve fişi çekilmemiş olan gitarıyla evinin etrafında dolaşıyordu; Diğer insanlar partiye gittiği sırada bir gitarla saatlerce yatağında oturdu. Aynı şeyi yapmaya hazır mısın? Önceliklerinizi düz tutun ve çok görevli öğrenin. Her şey özveri ve disiplinle ilgili. Yetenekli müzisyenlerle kendinizi kuşatın. Söylenenleri daha önce hiç duymadım” büyüklük büyükleri doğurur

veya

sen kiminle takılırsın”? Her iki ifade doğrudur. Eğer bir gitar tanrısı olmak istiyorsanız, bulabileceğiniz en iyi gitar oyuncularıyla oynamak zorundasınız. Bir ay içinde, başarılı bir gitar çalarak, bir sene içinde kendi başınıza uygulayacağınız oyunlardan daha fazlasını öğreneceksiniz. Eğer hiç bir şey bilmiyorsan, biraz buluş. Yerel şovlara gidin ve kendinizi gitaristlerle tanıştırın ya da çevrimiçi yerel müzisyenlerle bağlantı kurun. Kesin ol. Sadece başladığınız için özensiz olmak için bir bahane vermez. Tai Chi’de olduğu gibi, yüzde 100 konsantrasyonla çok yavaş çalışırsanız, beş kat daha hızlı ve daha iyi olacaksınız; pratiği yaparken, yavaşça ve konsantre olun. Sonuçlara şaşıracaksınız. Deneyimli bir eğitmeniniz veya yüksek kaliteli ekipmanınız yoksa, bu zor olabilir, ancak teknik için bir yapıştırıcı olmalısınız. Ödevini yap ve soru sor. Kalıcı ol. Mükemmel bir gitar çalan birini tanıyorsanız, utanmayın. Onları gitarla bağladım, kibarca zamanlarının bir kısmını isteyin ve belirli bir akor ya da teknik için parmağınızın yerleştirilmesinin doğru olup olmadığını sorun. Çoğu uzman, bir hatayı gördüklerinde, sanatı sevdikleriyle düzeltmek zorunda kalıyorlar.

İdollerini araştır. Diğer gitaristlerin riff ve sololarını dinleyin ve onları öğrenin.

Öğrenmeye değer bazı teknikler:

Harmonikler ve tutam harmonikler

Avuç içi

Vibrato

Çekiçler / çekmeler.

Tanıdığınız ölçekler:

Büyük ve küçük

Belirli bir anahtarda ölçeğinden ölçeğe doğru, ileriye ve geriye doğru ölçekler oynayabilme

Pentatonik majör ve minör (tüm pozisyonlarda, böylece sololarınızda kolayca hareket edebilirsiniz)

Gitar sekmesini nasıl okuyacağınızı öğrenin. Gitar sekmesi gitaristin sac müzik formudur. Harika bir gitar oyuncusu olmak, müziğin en iyi gitarlarından bazılarının ins ve çıkışlarını öğrenmek anlamına geliyor. Web’i sekmelerde arayabilirsiniz. En iyisi olmak istiyorsan en iyisini öğrenmelisin. Jimi Hendrix, Stevie Ray Vaughan, Jeff Beck, Eric Clapton, Eddie Van Halen, Angus Young, Joe Perry, Keith Richards, Steve Vai, John Petrucci, Jonny Greenwood, Jimmy Page, Chuck Berry, John Frusciante, ve John Mayer. En büyük şarkılarının her birini birkaç tanesini öğrenin ve onları indirene kadar yavaşça çalmayı unutmayın. Klasik müzik çalışın. Kendinizi oynadığınızı düşündüğünüz müziğin dışında bir dünya gibi görünebilir, ama bir şekilde klasik teknik üzerinde çalışmış olduğunuz tüm gitar dahiları hemen hemen her yerde. Örneğin, Malmsteen, 19. yüzyıl keman virtüözü Niccolò Paganini’den büyük ölçüde etkilenmiştir. Paganini konçerto parçalarını gitarda uyarlama sürecinde, daha sonra çeneleri bırakacak olan olağanüstü bir teknik akıcılığı teşvik etti. Ek olarak, Eddie Van Halen gitar özgürlüğünü keşfetmeden önce klasik piyano ile müzikal isteklerine başladı. Randy Rhoads, klasik müziğin hevesli bir oyuncusu ve dinleyicisiydi. Okuma müziğinin ins ve çıkışlarını öğrenin. Tabii, Stevie Ray Vaughan harikaydı ve müziği nasıl okuyacağını bilmiyordu, ama eğer oturursan ve müzik okumayı ve aktarmayı öğrenirsen çok daha iyi olacaksın. Sadece neyin kulağa hoş geldiğini bilmeyecek, aynı zamanda yazmayı nasıl yapacağınızı bilecek ve müziğin daha derin öğelerini öğreneceksiniz. Müzik sadece çaldığınız notalar değil, notalar ve iyi müzik kompozisyonu arasındaki duraklamadır. Akor teorisini anlayın. Mümkün olduğu kadar çok akor ve inversiyon öğrenin. Nasıl ses çıkardıklarını ve neden bunları kullandığınızı öğrenin. Caz çalmıyor olsanız bile, (genellikle bu akorların çoğunu duyacağınız yerler), bu akorların notalarını ve seslerini bilmek sololarınızı daha ilginç hale getirebilir. En büyük rock gitar sololarından bazıları çok caz etkileyicidir. Duygu ile oynayın. Yeteneğini geliştirdikten sonra, gitarı ifade özgürlüğü için kullanabilirsiniz. Müziği kanınızda hissedebilir ve başkalarını da hissedebilirsiniz. Unutmayın, tüm zamanların en büyük müzisyenleri, en derin saygı duyulanlar, başkalarını kendi müzikleriyle duygusal olarak hareket ettirenlerdir. Müzik bir iletişim biçimidir, eğer ifade edecek bir şeyiniz varsa, duyduğunuz veya hissettiğiniz şeyleri üretmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Nefes kesen bir gitarist olabileceğine inanıyorum – eğer harika olacağınızı biliyorsanız, böyle bir fark yaratır.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.