Görüntü Danışmanı Nasıl Olunur?


Bir görüntü danışmanı, bireylere gardırop, saç, makyaj, beden dili, görgü kuralları ve iletişim becerileri konusunda tavsiyede bulunarak dünyaya mümkün olan en iyi imajı sunmalarına yardımcı olur. Bir insan kişisi ve moda ve stil için bir gözü olan biri için ideal olarak uygun bir iştir. Yine de, bu alandaki başlangıcınızı anlamak zor görünebilir, çünkü bu pozisyon için gerçekten bir kariyer yolu yoktur. Ancak, işe koyulmak istiyorsanız, sektörde başarılı olmanızı sağlayacak belirli bir deneyim ve eğitim var.

Bir atölyeye veya derse katılın. Çoğu kolej ve üniversite, bir görüntü danışmanı olmak için bir lisans programı sunmazken, haftasonu atölye çalışmaları ve dört ila 12 hafta arasında süren kısa süreli kurslar vardır. Genellikle size işin neyi gerektirdiğini öğretir, ayrıca görüntülü görüşmelerin nasıl yapılacağı gibi sahada başarılı olmak için gerekli becerileri geliştirmenize yardımcı olurlar. Bazı atölye çalışmaları ve kurslar, tamamlandıktan sonra, özgeçmişinize hoş bir ek olarak bir sertifika sunabilir.
Bölgenizde bir atölye veya kurs bulamıyorsanız, birçok çevrimiçi okul, sahada alternatif kurslar sunabilir, bu da uygun bir alternatif olabilir.
İlgili sınıfları al. Katılmayı planlıyorsanız veya şu anda bir kolejde çalışıyorsanız, okulunuzun görüntü danışmanlığında bir lisans programı sunma şansı yoktur. Ancak, bu, sizi kariyerinize hazırlamanıza yardımcı olabilecek mevcut kurslar olmadığı anlamına gelmez. İletişim, Pazarlama veya diğer ilgili alanlarda uzmanlaşmak, size bir görüntü danışmanı olarak yardımcı olacak çeşitli becerileri öğretebilir. Sanat dersleri almak aynı zamanda görüntü danışmanı olarak size yardımcı olabilir, çünkü renk teorisini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir, bu da müşterilerin saçları, makyajları ve giysileri için en parlak tonları seçmelerine yardımcı olduğunuzda işe yarayacaktır.
Psikoloji kursları, bir kariyer danışmanı olarak bir görüntü danışmanı olarak becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir, çünkü müşterilerin davranışlarını ve duygularını nasıl yorumlayacaklarını öğreneceksiniz, böylece kendileri hakkında daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz.
Moda endüstrisi dersleri, bir görüntü danışmanı olarak bir kariyer hakkında düşünürseniz iyi bir fikirdir çünkü moda ve stil hakkında daha iyi bir anlayış geliştirmenize yardımcı olabilir. İlgili işlerde deneyim kazanın. Muhtemelen bir görüntü danışmanı olarak bir işe başlayamazsınız, ancak değerli alanlarda size değerli deneyimler kazandıracak fırsatlar var. Bir mağazada kişisel bir alışverişçi veya stilist, bir makyaj masasında güzellik danışmanı veya bir saç stilisti olarak çalışarak başarılı bir görüntü danışmanı olmak için gerekli olan bazı becerileri geliştirebilirsiniz. Giyim mağazasında satış temsilcisi olarak çalışmak bile size yardımcı olabilir. Ayrıca, iş arayanlar, yöneticiler, güzellik yarışması yarışmacıları, bekarlar ya da kanser mağdurları gibi belirli türde müşterilerde uzmanlaşmayı da seçebilirsiniz.
Bazı görüntü danışmanları bireyler yerine yalnızca kurumsal müşterilerle çalışmayı tercih eder, bu yüzden satış ekipleri için çalışan üniformaları, iletişim ve beden dili ve çok kültürlü görgü kuralları ile ilgili tavsiyelerde bulunurlar. Ayrıca diyetisyenler, kozmetik cerrahları, diş hekimleri ve vokal antrenörler ile ortaklıklar geliştirmek isteyebilirsiniz.
Becerilerine gerçekten güvendiğiniz ortakları bulmak önemlidir, bu nedenle kişisel deneyime sahip bireylerle çalışmak en iyisidir. Örneğin, size her zaman büyük kesintiler veren bir saç stilistiniz varsa, kendinizle ortaklık kurmak isterse ona sorun. Ücretsiz makyajlar sunun. Müşterilerini, görüntülerini yenilemeye yardımcı olmaya yetecek kadar ikna etmek için bireylerle çalışma deneyimine sahip olmanız gerekir. Arkadaşlara ve ailenize ücretsiz makyaj sunarak başlayın. Örneğin, bir okul toplantısına giden bir arkadaşınız varsa, yeni kıyafetler için alışverişe çıkın ve makyajı ve saçları için ipuçları sağlayın. Tüm makyaların fotoğraflarından önce ve sonra aldığınızdan emin olun. Portföyünüzün yüksek kaliteli fotoğraflara sahip olduğundan emin olun. Mümkünse, bunları telefonunuzdaki yerine dijital kamerayla alın.
Fotoğraflarınızdaki aydınlatmaya dikkat edin. Potansiyel müşterilerinizin tüm detaylarınızı görebilmelerini istersiniz.
Hem müşterilerle toplantılara getirebileceğiniz fiziksel bir portföyün hem de toplantıya katılmaya istekli olmayan potansiyel müşterilere gönderebileceğiniz dijital bir versiyona sahip olmak iyi bir fikirdir. Sertifikalı olun. Bu bir zorunluluk olmasa da, bir görüntü danışmanı olarak onaylanmak, potansiyel müşterilerin kendilerini daha rahat hissetmesini sağlayan güvenilirlik sağlayabilir. Image Consultants International Derneği (AICI), müşterilere alanında belirli bir bilgi düzeyine ulaştığınızı bildiren ve yeni trendler ve gelişmelerden haberdar olmayı taahhüt eden bir sertifika sunmaktadır. Sertifikalı olmak, özgeçmişinizde, web sitenizde, kartvizitlerinizde ve diğer tanıtım malzemelerinizde adınızdan sonra

AICI CIC” işaretini ekleyebileceğiniz anlamına gelir. AICI sertifikalı olmak için, müşteri değerlendirmelerini içeren bir portföy ve diğer dokümanlarla birlikte resim alanında 30 saatlik bir çalışma yaptığınızı kanıtlamanız gerekir.
Ayrıca, resim alanındaki konular hakkındaki bilginizi sınayan AICI CIC Sınavına da girmelisiniz. Bir web sitesi ve sosyal medya hesaplarını başlatın. Her türlü işe başlama söz konusu olduğunda, çevrimiçi bir varlık olması şarttır çünkü çoğu potansiyel müşteri çevrimiçi olarak aramaya başlayacaktır. Mümkünse iletişim bilgilerini, portföyünüzü, biyografinizi ve müşteri referanslarınızı içeren bir web sitesi oluşturun. Görüntü danışmanlığı işinizin tanıtımına yardımcı olmak için Facebook, Twitter, Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarını da kurmalısınız. Web sitenizi ve sosyal medya hesap bilgilerinizi kartlarınıza ekleyin, böylece potansiyel müşteriler çevrimiçi olarak sizi kontrol edebilir.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.