Gramları Mollere DönüştürmekMoles, kimyasal bir bileşikteki farklı elementleri hesaba katan standart bir ölçüm birimidir. Çoğunlukla, bileşik miktarları gram cinsinden verilir ve mollere dönüştürülmesi gerekir. Dönüştürme basit olmasına rağmen, takip edilmesi gereken bazı önemli adımlar vardır. Bu yöntemi kullanarak, gramları mollere dönüştürmeyi öğrenebilirsiniz.

Bir kimya problemini çözmek için gerekli araçları toplayın. İhtiyacınız olan her şeye kolayca erişebilmek, tahsis edilen problemi çözme sürecini basitleştirecektir. Aşağıdakilere ihtiyacınız olacak: Bir kalem ve kağıt. Hesaplamaları yazarken çözmek daha kolaydır. Tam kredi almak için tüm adımlarınızı gösterdiğinizden emin olun.

Periyodik bir tablo. Periyodik tabloyu kullanarak elementlerin atomik ağırlığını bulabilmeniz gerekir.

Hesap makinesi. Hesaplayıcılar karmaşık sayıların hesaplanmasını basitleştirmek için gereklidir.

Moleküllere dönüştürmek için ihtiyacınız olan bileşikleri tanımlayın. Moleküler kütlenin hesaplanmasında ilk adım, bileşiği oluşturan her bir elemanı tanımlamaktır. Unsurları ayırt etmek kolaydır çünkü kısaltmalar sadece bir veya iki harf içerir. Bir bileşik iki harfle kısaltılmışsa, ilk büyük harf kullanılırken ikincisi küçük harf olacaktır. Örneğin, Mg, Magnezyum’un kısaltmasıdır.

NaHCO3 bileşiğinin içinde dört element vardır: Sodyum (Na), Hidrojen (H), Karbon (C) ve Oksijen (O). Her elementin bileşiğe katkıda bulunduğu atomların sayısını belirleyin. Moleküler kütleyi hesaplamak için her elementin kaç atomunun bulunduğunu bilmelisiniz. Her elemanın katkıda bulunduğu atom sayısı, elemanın yanında bulunan bir alt dizgede yazılacaktır. Örneğin, H2O’nun iki atomu ve bir oksijen atomu vardır.

Bir bileşenin bir alt simge izlediği bir parantez varsa, parantez içindeki her öğe, alt simgedeki sayıyla çarpılır. Örneğin, (NH4) 2S, iki N atomuna, sekiz H atomuna ve bir S atomuna sahiptir. Her bir elementin atomik ağırlığını yazınız. Periyodik bir tablo, bir elementin atom ağırlığını bulmanın en kolay yoludur. Elemanı masaya yerleştirdiğinizde, atom ağırlığı genellikle o elemanın sembolünün altında bulunur. Örneğin, oksijenin moleküler ağırlığı 15.99’dur. Molekül kütlesini hesaplayın. Bir maddenin moleküler kütlesi, o elementin atomik ağırlığı ile çarpılan her elementin atom sayısı olarak hesaplanır. Molekül kütlesini bilmek, gramları mollere dönüştürmek için gereklidir. Her bir elemente atomun sayısını, o elementin atomik ağırlığına göre katkıda bulunur.

Bileşikteki her bir elementin toplam ağırlığını birlikte ekleyin.

Örneğin, (NH4) 2S bir moleküler ağırlığa (2 x 14.01) + (8 x 1.01) + (1 x 32.07) = 68.17 g / mol’dür.

Moleküler kütle ayrıca molar kütle olarak adlandırılır. Formül şunun gibidir: Moles = Bileşik / molar kütleli bileşik kütlesi

Formülünüzü formülünüze takın. Formülü doğru bir şekilde kurduktan sonra, bir sonraki adım hesaplarınızı formülün doğru kısmına yerleştirmektir. Doğru yerde her şeyin olduğunu kontrol etmenin kolay bir yolu da birimler tarafından yapılır. Tüm birimlerin iptal edilmesi sizi sadece mollerle bırakmalıdır. Denklemi çözün. Bir hesap makinesi kullanarak, gram sayısını molar kütleye bölün. Sonuç, elementinizdeki veya bileşikteki mol sayısıdır.Örneğin, 2 g su veya H2O’nuz olduğunu ve onu mollere dönüştürdüğünüzü düşünün.Z02’nin moleküler kütlesi 18g / mol’dür. 18, ve 0.1111 mol H2O var.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.