Hava Trafik Kontrolörü Nasıl Olunur?


Hava trafik kontrolörleri Kaptan Oveur’a hangi vektörün atandığını söylemekten daha fazlasını yapıyor. Taksilemek ve kalkış yapmak için piste giden pilotlara, havadaki uçakların konumunu takip etmelerini ve Ulusal Hava Servisi’nden pilotlara raporları bildirmelerini söylüyorlar. Çoğu hava trafik kontrolörü, Federal Havacılık İdaresi (FAA) için çalışmaktadır, ancak Savunma Bakanlığı (DOD) ve ordunun bireysel şubeleri için bazı çalışmalar yapılmasına rağmen, bazıları FAA ile ilgili olmayan kontrol kulelerinde bulunan özel hava trafik kontrol firmaları için çalışmaktadır. Bir hava trafik kontrolörünün çalışması genellikle gergin ve streslidir, ama eğer bir olmak istiyorsanız, bilmeniz gereken şey.

Mesleğiniz için yeniyseniz 30 yaşından büyük olmayın. Bir hava trafik kontrolörü olarak önceki deneyime sahip olan kişiler, 31 yaşından büyüklerse, bir hava trafik kontrolörü olarak daha önceki deneyime sahiplerse, mesleğe yeniden girebilirler. DOD, 30 yaşın üzerindeki sivil hava trafik kontrolörlerini işe alır; Bununla birlikte, FAA, 30 yaşından daha eski bir deneyimi olmayan kişileri eğitmeyecektir. Savunma Departmanı için çalışan sivil hava trafik kontrolörleri, DOD tarafından işe alındıklarında 30 yaş veya daha küçük olmaları koşuluyla FAA’ya da transfer yapabilirler.
“Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olun. FAA sadece eğitim programları için Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarını kabul eder.” Eğitim ve tecrübe şartlarını yerine getirin. Aşağıdaki gereksinimlerden birini karşılıyorsanız, FAA için bir hava trafik kontrolörü olmaya hak kazanabilirsiniz: Sivil veya askeri hava trafik kontrolörü olarak sürekli bir yıllık tecrübeye sahip olun.
3 yıllık (herhangi) iş tecrübesine, lisans derecesine veya iş tecrübesi ile kolej çalışmasının eşdeğer bir kombinasyonuna sahip olmak. FAA kolej, 30 sömest saat veya 45 çeyrek saat, 9 aylık çalışma eşit olarak kabul eder. Deneyiminiz ve kursunuz, hava trafik kontrolörü olmanın görevlerini yerine getirebileceğinizi gösteren bir nitelikte olmalıdır.
FAA Hava Trafik-Collegiate Eğitim Girişimi (AT-CTI) 2- veya 4 yıllık bir programı tamamlayın ve programa katıldığı okuldan resmi bir öneri alın. Bu program hakkında daha fazla bilgi FAA web sitesinden edinilebilir. Neye karşı olduğunuzu bilin. 1981’de Başkan Reagan, bir grup çarpıcı ATC’yi meşhur ateşledi. Sonuç olarak, yeni işe alınanlar şimdi emekli oluyorlar. 2009 yılında, sayılarda büyük bir artış oldu ve şimdi bu sayı düşmeye zorlanıyor. Bir PUBNAT’ın açılmasını bekleyin veya AT-CTI programını tamamlayın. Eğer orduda zaten iniş uçakları (ve çoğumuz yok) değilseniz, diğer iki yolu da düşündüğünüzü söylemek güvenlidir: ya doğrudan FAA tarafından işe alınacak ya da FAA’ya bağlı bir okula gidilecek. Her iki yolu da kapsayalım. Düzenli bir Joe iseniz, FAA’nın USAJobs web sitesinde açık bir ilan vermesini bekleyebilirsiniz. Başlıktaki PUBNAT sözcüğünü görmelisiniz (“ulusal” ulusal

anlamına gelir ve açık, tahmin ettiniz, herkese açık) – eğer bu kelime orada değilse, halka açık değildir. Çevrimiçi uygulamadaki tüm bilgileri (ve doğru şekilde) doldurduğunuzdan emin olun. Eğer yapmazsanız, başvurunuz gözden kaçırılmış olabilir.
Zaman, para ve akademik motivasyonu olan düzenli bir Joe iseniz, AT-CTI programına sahip bir okul bulun – burada tam bir liste bulunabilir. Ya 2 yıllık ya da 4 yıllık bir program. Bu rotaya gidip tamamlarsanız, bu süreç boyunca hızlandırılacaksınız (istihdam garantisi olmasa da). AT-SAT’yi alın. PUBNAT duyuru kapanışından 4 ila 8 hafta sonra veya mezuniyetinizden 6 ay önce, AT-SAT’ı almanız istenecektir (e-postanızı kontrol edin). Test yuvalarından daha fazla başvuru olduğunda, başvuru sahipleri rastgele seçilir. Bir AT-CTI programını tamamladıysanız ve sınava girmek için ilk başvurduğunuzda seçilmemişseniz, diğer gereksinimleri karşılamanız koşuluyla bir sonraki test oturumuna öncelik verilir. Yazılı test, hava trafik kontrolörü olmayı öğrenme yeteneğinizi değerlendirmek için tasarlanmış kapsamlı, bilgisayar tarafından yönetilen bir testtir. Ara vermek için 75 dakika 8 saat vereceğim. Matematik soruları, uçak kontrol / arama soruları, radar, açı ve farklı uçuş senaryoları vb. Sorular sorulur.
Bunun için nasıl çalışacağını merak ediyor musun? Patrick Mattson tarafından Hava Trafik Kontrol Kariyer Hazırlık başlamak için iyi bir yerdir. Çok ciddi. Tutarlı olup olmadığınızı görmek için aynı soruyu bir hayli fazla (bu durumda

paranoyak mısınız?”

).
Başarısız olursanız, mutlaka oyundan çıkamazsınız. Muhtemelen sisteme yaklaşık üç ay boyunca geri giriş yapıp ilgilenirsiniz.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.