Hayat Boyu Öğrenen Nasıl Olunur?


Abraham Lincoln

Bugün, dün olduğu kadar bilge olmayan bir adamın çoğunu düşünmüyorum” dedi.

Bu, öğrenmenin hayat boyunca taşıdığı ve keşfettiği günlük bir macera olduğunu öne sürüyor. Öğrenme, okulun yaptığı için durmaz. Gerçekten etkili olan insanlar, genellikle bu şekilde oturmuyordu; Kendilerini sürekli öğrenmeye ve her geçen gün büyümek ve öğrenmek için kendileriyle rekabet halinde uygularlar. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için kendinize bir taahhüt vermek, sadece keşfettiğiniz şeylerin tadını çıkarmayacaksınız, aynı zamanda bilginizi uygulayabilecek ve gelecek nesillere öğretmenlik edebileceksiniz.

Nasıl öğrendiğinizi öğrenin. Kendi tercih ettiğiniz öğrenme stilini veya stillerini belirleyin. Hangi öğrenim tekniklerinin sizin için en etkili olduğunu not edin ve daha fazla görsel öğreniciyseniz, YouTube gibi web sitelerinde çevrimiçi eğitici videoları görüntüleme gibi, pratik olduğu kadar bunları kullanın. Çoğu insan birden fazla yöntemle öğrenir ancak bir ya da ikiyi tercih eder. Tercihlerinizi kendi avantajınıza göre kullanın.
Yeteneklerinizin ve ilgi alanlarınızın nerede olduğunu öğrenin. Birçok şeyi deneyin, böylece kendinizi sadece birkaç şeyde iyi olduğuna inanarak kendinizi kutulara ayırmayın. Pek çok şeyde iyi olman muhtemeldir, ama denemeden önce bilmeyeceksin. Belirli şeylerden uzak durmanızı söyleyen geçmiş hatıralara karşı dikkatli olun. Bu, sizi aşırı bir yere götürüldüğünde çok fazla yeni şey denemenizi engelleyebilir. Büyüdükçe, bir deneyimin öğretemeyeceği daha fazla deneyim, koordinasyon, cevap verme ve güven geliştirirsiniz, ancak eski bir deneyimi yeniden öğrenmeye başvurabilirsiniz. Örneğin, daha gençken at binme konusunda kötü bir deneyim yaşarsanız, daha yaşlı olduğunuzda bir ata dönmemeniz ve daha sakin olmanız, bir ömür boyu sürmeyi kaçırmanız anlamına gelebilir. Ya da deneyimsizliğiniz, gücünüz ya da olgunluğunuzdan dolayı gençken bazı sporlardan, zevklerden ya da aktivitelerden nefret etmiş olabilirsiniz. Tüm bu şeyler olgunlaştıkça, geliştikçe ve yeni ortamlara uyum sağladığınızda değişir. Bu gibi geçmiş deneyimlerin şimdi sizin için fırsatları kesmemesine dikkat edin. Bir keşif ve fırsat olarak öğrenmeye bakın, bir angarya değil. Sadece bir şeyler öğrenmek için kendinizi zorlamayın, çünkü bunlar önemli veya gerekli. Bunun yerine, öğrenmeyi sevdiğiniz şeylerin yanında öğrenmeniz gereken şeyleri öğrenin. Kalbinizi ve görev anlayışınızı izleyin. 8. sınıf geçmişini o kadar çok nefret ettiğinizi hatırlıyor musunuz, tüm bu isimler ve tarihler hiçbir şey ifade etmiyor gibi görünüyor mu? Önemli olan, şimdi bilgi parçalarını daha sonra bir araya getirecek olan detayları öğrenmenizi sağlamaktı. O zaman bir işti, ama şimdi mantıklı. İş bilgisi gibi, öğrenmek zorunda olduğunuz şeyleri öğrendiğinizde bile, öğrenmek istediğiniz şeyin ötesine geçmeye çalışın. Öğrenme deneyiminizi çok daha iyi bir hale getirmek için tarihe, örnek olaylara, farklı uygulamalara vb. Bakın. Temelleri öğrenin. Zaman zaman bir eziyet olabilir, ancak bazı matematik ve doğal-bilim kavramlarını öğrenirseniz, göreceli olarak az sayıdaki basit yapı taşları ile her türlü karmaşık şeyi hatırlayabilir, birleştirebilir ve anlayabilirsiniz. Alanındaki ünlü profesör ve uzmanların kapsamlı sunumları için ücretsiz OpenCourseWare, TED Sohbetleri veya iTunes University’yi deneyin. Entelektüel hobiler ve oyunlar gibi daha eğlenceli öğrenme ile temelleri öğrenme. Onları bir sırada daha önce gelenleri unuttuğunuz kadar uzağa ayırmayın; Her gün ya da iki yarım sınıf ya da sınıf iyi bir hız olabilir. Düşük maliyetli veya ücretsiz kurslar sunan kolejler ve kurumların bir listesi için DIY U’ya bakın.
Karmaşık matematik, yalıtımda çok belirsiz bulursanız, onu kullanan şeyleri öğrendikçe, yukarı bakabilirsin. Uygulamaları görmeden, ihtiyaç duyduğunuz kavramları çoğu insanın yapmadığı hesaplama hilelerinden ayırt etmek zordur.
Matematik, bilim ya da diğer konuların temelleri konusunda zorluk yaşayan, ancak pes etmeden geçici çözümler bulmayı başaranların kitaplarını okuyun. Onların öğrenme biçimleri, kendi kendinize geliştirmenize yardımcı olabilir. Oku, oku, oku. Yerel kütüphaneniz, yeni ve kullanılmış kitap satıcılarınızla arkadaş olun. Okuma, diğer dünyalara ve diğer insanlarınızın akıllarına bir portaldır. Okuma yoluyla, insan türünün inanılmaz yaratıcılığı, zekası ve evet, hatta banallığıyla öğrenmeyi ve şaşkınlığı asla bırakmayacaksınız. Bilge insanlar her zaman çok kitap okurlar; bu kadar basit. Ve okuma, sizden önce gitmiş olanların keşiflerini ve hatalarını öğrenmenize yardımcı olacaktır; Okuma aslında bir kısaydı, böylece işleri zor yoldan öğrenmek zorunda kalmazsınız. Her türlü kitabı oku. Sadece genellikle bir gizem hayranı olduğunuz için, şimdi ve sonra kurguyu denememeniz gerektiği anlamına gelmez. Kendini sınırlama.
Okuduklarınızdaki eğitim değerini tanımak. Kurgu olmayan, elbette, konu hakkında öğretir. Bu kısıtlamadan kurtulmuş olan kurgu, genel olarak iyi yazma, hikaye anlatımı, sözcük dağarcığı ve insan doğası hakkında daha fazla şey öğretebilir. Gerçekten de, kurmaca size yazılan zamanın hatıraları, ahlakı, düşüncesi ve alışkanlıkları hakkında çok şey söyleyecektir ve aynı zamanda kurmaca okuyuculardan, etkileşimden uzak durduğunu öğrettiği için, bundan kaçınılanlardan daha empati duydukları söylenir. sosyal dünya.
Gazeteler, dergiler, el kitapları ve çizgi romanlar okumaya değer. Web siteleri, bloglar, incelemeler ve diğer çevrimiçi bilgi kaynakları gibi. Öğrenme tanımınızı genişletin. Henüz bilmiyorsanız, Çoklu Zekâ Kuramı’na bir göz atın. Nasıl uyum sağlayabileceğinizi ve nerede geliştirebileceğinizi düşünün. Mevcut yeteneklerinizi geliştirin. Sinek balıkçılığında zaten iyi misiniz? Bilgisayarlar? Öğretiyorsun? Saksafon çalmaya? Bu yetenekleri yerine getir ve onları bir sonraki seviyeye taşı.
Tercih ettiğiniz beceri alanlarının içinde ve dışında yeni şeyler deneyin. Mesleğinizin dışındaki şeyleri yapın. Bir yetişkin olarak, deneyiminiz en iyi öğretmeniniz olabilir. Ödemek için çalışın veya zamanınızı gönüllü olun, bir projeye odaklanın ya da dikkatinizi çeken şeyle uğraşın, birçok şeyi deneyin ve sonuçları görün. Sonuçları öğrendiklerinin değerini arttırmak için hayatınızdaki diğer şeylere uygulayın. Gözlemlerinizin ve yenilikçi yaklaşımların bir sonucu olarak ne zaman bir keşif ortaya çıkabileceğini asla bilemezsiniz. Yaratmak. Her öğrenme sizin dışınızdan gelmez. Aslında, en güçlü öğrenmenin bir kısmı kendiniz için bir şey oluştururken veya formüle ettiğinizde gerçekleşir. Yaratılış, zeka gibi sanatsal veya bilimsel olabilir; fiziksel veya entelektüel; sosyal veya yalnız. Farklı medya ve yöntemleri deneyin ve en çok sevdiklerinizi düzeltin.

Gözlemek. Dünyanıza daha yakından bakın ve hem olağan hem de sıradışı olanları inceleyin. Ayrıca, dünyaya farklı seviyelerden bakın. Şanslar zaten bir arkadaşın haberine, bir ülkenin haberlerinden daha farklı cevap veriyorsunuz. Ne gözlemlediğinize cevap verin ve kendi cevabınızı fark edip inceleyin.
Dikkatli olun; Eğer işleri yeterince uzun süre gözlemlemenin zor olduğunu görürseniz, meditasyon yapmayı düşünün. Bu, küçük bir çocukken fark etmediğiniz şeyleri görmenize yardımcı olacaktır. Resmi ve gayri resmi dersleri alın. Ne kadar otomatik adanmış olursanız olun, bazı konular en iyi öğretmen yardımı ile öğrenilir. Bir öğretmenin bir sınıfta, aynı zamanda bir ofiste, bir komşunun garajında, bir dükkânında, bir restoranında veya bir taksicide bulunabileceğini unutmayın. Öğretmen ayrıca yaşam koçu veya danışmanı gibi hayatınızda bir rehber veya rehber olabilir. Dünyanın en iyi üniversitelerinden birçoğu, internette ücretsiz “Open CourseWare” projesi olarak video ve materyal sağlıyor. “Project, ayrıca bilgisayarınız veya taşınabilir elektronik cihazlarınız aracılığıyla da izlenebilen iTunes University’yi de kullanabilirsiniz.”

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.