Hayatta Nasıl Başarılı Olunur


Kaç yaşında olursanız olun, nerede yaşadığınız veya kariyer hedefleriniz ne olursa olsun, hayattaki nihai hedefleriniz mutlu ve başarılı olmaktır. Başarılı olmak, sadece paranızdan ve markanızı yapmaktan daha fazlası demektir. Tutkularınızı takip etmek, bilinçli olarak yaşamak ve şimdiki anın tadını çıkarmak demek.

Tutkularınızı tanımlayın. Başarıya ulaşabilmeniz için, başarının sizin için ne anlama geldiğini tanımlamanız gerekir. Yaşamınızla ne yapmak istediğinizi anlamak yıllar sürebilirse de, tutkularınızı, ilgi alanlarınızı ve değerlerinizi tanımlamak, hedefler belirlemenize ve hayatınıza anlam kazandırmanıza yardımcı olacaktır. Bu şeyleri tanımlamakta güçlük çekiyorsanız, bir arkadaşınıza veya aile üyenize yardım etmesini isteyin. Kendinize şu soruları sorun: Mirasınızın ne olmasını istiyorsunuz?
Başkaları tarafından nasıl hatırlanmak istersiniz?
Topluluğunuzu nasıl daha iyi bir yer haline getirmek istiyorsunuz?
Hayatınızda ilgi çekici bazı konular nelerdir? Örneğin, okulda okumaktan hoşlandığınız konuları düşünün. Onları neden sevdiğini sor.
Mesela müzik tiyatrosunu sevmiş olabilirsiniz. Düşün ki: müziği sevdiğinizden mi, yoksa büyük bir grupla ortak bir hedefe doğru çalışmayı sevdiğinizden miydiniz?
Hedeflerinizin bir listesini yapın ve bunları başarmak için neler yapabileceğinizi öğrenin. Kısa vadeli ve uzun vadeli hedefleri ele aldığınızdan emin olun; İlişki hedefleri, kendinizi iyileştirmek için kişisel hedefleriniz, deneyimlemek istediğiniz şeyler veya öğrenmek istediğiniz şeyler gibi finansal ve kariyer hedeflerinin ötesinde düşünmeye çalışın. Her bir parçayı elde etmek istediğinizde bir zaman çizelgesi çizin. SMART hedeflerini ayarla; Spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana bağlı hedefler.
Büyük hedefleri kırın. Örneğin, hedefiniz dünyayı görmekse, para tasarrufu ve belirli ülkeleri ziyaret etme hedefini belirleyebilirsiniz. Amaca uygun şekilde. Hayallerinize ulaşmak ve olmak istediğiniz kişi olmak için, eylemlerinize dikkat etmelisiniz. Kendine sor” Yaptığım şey beni hayatta kalmak istediğim yere götürecek mi?

Kendini sürekli sıkılırsan, geleceği veya geçmişi hayal ediyorsan ya da gün bitene kadar dakikaları sayıyorsan, Muhtemelen yaptığınız şeyden kopmuş hissetmenizdir.
Zamanını besle. Boş zamanınızı, harcadığınız zamandan ziyade yapmaktan zevk aldığınız şeyleri yapmaya çalışın. Örneğin, hafta sonlarınızı televizyon seyretmek yerine, hobilerinize harcayarak veya sevdiklerinizle ve yeni arkadaşlarla vakit geçirerek geçirin.
Verimliliğinizi değil, katılımla verimliliğinizi ölçün. Yaptığınız her şeyin geleneksel anlamda üretken olması gerekmez, ancak aktiviteler çekici ve eğlenceli olmalıdır.
Hiçbir şey yapmamak ve her gün tembel olmak için zaman harcamanın mükemmel olduğunu unutmayın. Bu aslında hayal gücünüze ve öz farkındalığınıza yardımcı olabilir. Yapmak istediğiniz şeyleri yapmak ve sadece “olmak” için izin vermek arasında bir denge kurmak için çaba gösterin. Planlama yeterli değildir; Sözünü tutmak da önemlidir. Birine bir şeyler yapacağını söylersen, yap. Benzer şekilde, yapabileceğinizden emin değilseniz bir şey yapacağınızı söyleme. Sınırların hakkında dürüst ol. Planları iptal etmekten kaçının ve aynı kişide iki kez iptal etmemeye çalışın.
Kendinize taahhütler verin ve onlara bağlı kalın. Taahhütlerinizi yazın ve görebileceğiniz yerlere asın.
Taahhütlerinizin sizi yavaş yavaş hedeflerinize doğru hareket ettirdiğinden emin olun. Şimdi hedeflerinizi gözden geçirin ve sonra doğru yönde ilerlediğinizden emin olmak için. Eğitimli olun. Eğitim, maksimum potansiyelinize ulaşmak için size bilgi, beceri ve güvenilirlik sunar. Finansal başarı açısından, istatistikler, sahip olduğunuz daha fazla eğitimin (yani elde ettiğiniz yüksek derecedeki) daha fazla paraya sahip olduğunuzu göstermiştir. 2011 yılında, lise mezunları için haftalık haftalık kazanç 638 $ iken, lisans dereceleri 1053 $ oldu. Aynı yıl, yüksek lisans veya doktora derecesi olanlar sırasıyla 1263 $ ve 1551 $ oldu.
Bütün eğitimlerin resmi olması gerekmez. Çıraklık ve uzun süreli eğitim programları da yüksek gelirlerle pozitif ilişkilidir. Alanınızda bir Sertifika almak, maaşınızı arttırmanıza yardımcı olabilir.
Kendinizi zevk için de eğitin. Yaşadığınız dünya hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, sahip olacağınız daha fazla soru ve daha fazla ilginizi çekeceksiniz. Maliyelerinizi yönetin. Paranızı nasıl yöneteceğinizi öğrenmek, geliriniz ne olursa olsun, zaman içinde finansal istikrarınızın sağlanmasına yardımcı olacaktır. Masraflarınızı takip edin. Her ay ne kadar para harcayacağınızı belirlemek için aylık masraflarınızı aylık gelirinizden çıkarın. Ayrıca, banka ekstrenizi sık sık gözden geçirin ve paranızı nerede geçirdiğinize dikkat edin. Bu, fazla harcamaları önlemenize ve banka hesaplarınızın doğruluğundan emin olmanıza yardımcı olacaktır.
Gelirinizi anlayın. Gelirinizi hesaplarken, brüt maaşınızdan düşülecek federal, eyalet ve sosyal güvenlik vergilerini dikkate aldığınızdan emin olun. Sağlık sigortası primleri, tasarruf bonoları ve kredi ödemeleri gibi çeşitli kesintileri göz ardı etmeyin. Sonuçta ortaya çıkan sayı, net ödeme şeklinizdir;
Azaltmak. Net masraflarınızı karşılayacak kadar para kazanmıyorsanız, nerede kesinti yapabileceğinizi görmek için masraflarınızı gözden geçirin.
Para biriktir. Her ay, paranızın bir kısmını bir tasarruf hesabına yatırmalısınız. İşvereninizden gelirinizin bir kısmını doğrudan tasarruf hesabınıza yatırmasını isteyin.
Dikkatli bir şekilde yatırım yapın. Eğer işyeriniz emeklilik tasarruf planı sunuyorsa, fazla gelirinizi oyalayın. Zamanınızı yönetin. Son dakikalara kadar önemli görevlerin üstesinden gelmek size gereksiz strese neden olabilir ve hata ve ihmal olasılığını artırabilir. Görevlerinizi etkili bir şekilde tamamlamak için yeterli zamanınız olması için zamanınızı yönetin. Gün, hafta ve ay boyunca organize olmanıza yardımcı olacak bir planlayıcı kullanın.
Akıllı telefonunuzdaki hatırlatıcıları ayarlayın ve daha iyi zaman yönetimi için elektronik zamanlayıcısını kullanın.
Belirli bir günde yapmanız gereken her şeyin bir listesini yapın ve her bir görevi tamamlarken kontrol edin. Bu organize ve motive kalmanıza yardımcı olacaktır. Şimdiki anın keyfini çıkarın. Geçmişte sürekli olarak yaşıyorsanız veya geleceği hayal ediyorsanız, şimdiki anı kaçırıyorsunuz. Geçmişin ve geleceğin sadece yanılsamalar olduğunu ve gerçek hayatın burada ve şimdi gerçekleştiğini unutmayın. Negatif düşüncelere dikkat etmeye başlayın, böylece onlardan uzaklaşıp şimdiki anın tadını çıkarın. Kafanızda olumsuz bir düşünce ortaya çıkarsa, onu onaylayın, olumsuz bir düşünce olarak etiketleyin ve sonra solmasına izin verin. Düzenli meditasyon veya farkındalık egzersizleri, bu hissi sizin için daha doğal hale getirmeye yardımcı olabilir.
Çevrenizdeki küçük ayrıntılara dikkat etmenin alışkanlığını kazanın. Cildinizdeki güneşin hissini, ayaklarınızın yere yattığını hisseden ya da yediğiniz restorandaki resimleri takdir edin. Bu gibi şeylerin farkına varmak, koca bir zihni susturmanıza ve her anı takdir etmenize yardımcı olacaktır. Kendi hayatını diğer insanların hayatlarıyla karşılaştırmayın. Ne yazık ki, pek çok insan, kendi başarılarını, etrafındakilerin başarısıyla karşılaştırarak ölçmektedir. Başarılı ve mutlu hissetmek istiyorsanız, hayatınızı kendi iyiliği için değerlendirmelisiniz. Birçok insan kendi yaşamlarının düşük puanlarını diğer insanların yaşamlarının yüksek puanlarıyla karşılaştırmaya eğilimlidir. Birinin hayatının ne kadar mükemmel görünse de, kapalı kapılar ardında herkesin trajediyle, güvensizlikle ve diğer zorluklarla uğraştığını unutmayın. Bunu hatırlamanıza yardımcı olması için sosyal medya kullanımınıza dikkat edin ve bunları sınırlayın.
Kendinizi “sizden daha iyi” olan insanlarla karşılaştırmaktan ziyade, evsiz, kronik olarak hasta olan ya da yoksulluk içinde yaşayan bütün insanları düşünün. Bu, kendiniz için üzülmekten ziyade sahip olduğunuz şeyi takdir etmenize yardımcı olacaktır. Bunu daha açık hale getirmek için gönüllü çalışmalara katılmayı deneyin. Bu, mutluluğunuzu ve güveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Sizin kutsamalarınızı sayın. Yaşamda ne kadar başarıya ulaşırsanız yapın, sürekli sahip olmadığınız şeylere odaklanırsanız, her zaman mutsuz hissedersiniz. Bunun yerine, sahip olduğunuz şeyleri takdir etmek için her gün zaman ayırın. Maddi öğelerin ötesini düşünün; sevdiklerinize minnettarız ve mutlu anıları besleriz.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.