Hayvan Hakları Aktivisti Nasıl Olunur


Eylemcilik, bir sebebi geri almak için harekete geçmek anlamına gelir. Hayvan koruma, refah ve özerklik ile ilgileniyorsanız, neden inançlarınız üzerinde harekete geçmeye başlamıyorsunuz? Hayvan hakları ile ilgili çok fazla spesifik neden ve endişe vardır ki, bunlara karışmak ya da bunlara katlanmak için üzülüyor olabilir. Bununla birlikte, meseleler hakkında bilgi edinmek, zalimce yaşam tarzı yaşamak için zaman ayırır ve ne zaman ve nerede yapabileceğinizi harekete geçirirseniz, hayvan hakları aktivizmi size fark yaratan ödüllendirici işler yapma fırsatı verebilir.

Hayvan haklarının ne anlama geldiğini öğrenin. Birçok insan hayvan haklarını hayvan hakları ile karıştırır. Sebepleri ve kampanyalarında bir miktar çakışma olabilse de, her birinin altında yatan felsefeler önemli ölçüde farklıdır. Hayvan refahı, insanları hayvanların koruyucuları olarak öne çıkarır ve etik davranışlarını savunur. Hayvan hakları, tüm türlerin aynı haklara eşit ve haklı olduğu ilkesine dayanmaktadır. Örneğin, hayvan refahı savunucuları çiftlik hayvanlarının veya evcil hayvanların insani muamelesi için tartışabilirler, ancak hayvan hakları aktivistleri, insanlar için hayvanların üremesi, saklaması veya yememesi için yanlış olduğunu düşünüyor.
Kendinizi temel sorunlara alıştırın. Hayvanlar yeryüzünde hemen hemen her yerde bulunur ve günlük hayatımızın birçok unsuruna dokunduğundan, hayvan hakları sayısız neden içerir. Hayvanların sömürüldüğü veya zarar gördüğü ana küresel bağlamları tanıyarak sorunların genişliğini anlayın. Hayvan hakları aktivistlerinin başlıca ilgi alanlarından bazıları; yaban hayatı koruma, hayvanların evcilleştirilmesi, laboratuar hayvanları ve gıda, giysi ve diğer endüstrilerde kullanılan hayvanlardır.
İlgili makaleler, videolar ve web siteleri için çevrimiçi arama yaparak endişelerinizin her bir alanının boyutlarını anlamak için zaman ayırın. Konuyla ilgili yetkili bir kitap okuyun. Hayvan haklarına sağlam bir giriş yapmanın en iyi yolu, bir hayvan hakları uzmanı, araştırmacı veya akademisyen tarafından yazılmış bir kitap elde etmektir. Bir kitap satın alın ya da hayvan hakları hareketi ile ilgili teorik kaygıları ve pratik konuları genel bir bakış sağlayan bir kütüphaneden birini kontrol edin. Hayvan haklarına yönelik bazı yetkili tanıtımlar arasında Peter Singer Hayvan Kurtuluşu, Paul Waldau’nun Hayvan Hakları: Herkesin Bilmeye İhtiyacı Olan, Clifford Sherry’nin Hayvan Hakları: Bir Referans El Kitabı, Julian Franklin Hayvan Hakları ve Ahlaki Felsefe ve Paola Cavalieri ve Catherine Woodllard’ın Hayvan Sorunu. İlgili dergilere, dergilere ve / veya haber bültenlerine abone olun. Hayvan hakları ile ilgili süreli yayınlar almak, güncel olaylara ve nedenlerle ilgili tartışmalara güncel tutmak için harika bir yoldur. Ayrıca, onları yayınlayan hayvan hakları gruplarının araştırma ve eğitim girişimlerini desteklemeye de yardımcı olur. Basılı bir yayın arıyorsanız, Animal Times (PETA), UFAW Journal, The Animals ’Voice veya Animals of Friends gibi ilgili kuruluşların yayınladığı dergileri ve dergileri deneyin.
PETA, ASPCA, Uluslararası Hayvan Hakları Derneği, Onaylanmış Hayvan Refahı ve daha pek çok hayvan hakları ve refah grubu, ayrıca haftalık veya aylık e-posta güncellemeleri de yayınlamaktadır. Çevrimiçi okumayı tercih ediyorsanız, web sitelerine e-posta adresinizle giriş yaparak ilgili kuruluşların e-bültenlerine abone olun. Bir konferansa, seminere veya konferansa katılın. Bazen hayvan hakları hakkında öğrenmenin en iyi yolu, uzmanlardan şahsen bilgi edinmektir. Bu şekilde, soru sorabilir ve konuyla ilgilenen diğer katılımcılarla (katılımcılarda) tanışabilirsiniz. Yakınınızda konferans veya seminer yoksa, internet için hayvan hakları ile ilgili videolar ve belgeseller için arama yapmayı deneyin. Hayvan hakları uzmanları, araştırmacılar ve / veya akademisyenler olduklarından emin olmak için yazarların ve üreticilerin kimlik bilgilerini kontrol ettiğinizden emin olun.
Önemli bir temel almak için bir kursa veya MOOC’ye kaydolmayı düşünün.
Konferanslara katılmak pahalı ve zaman alıcı olabilir, ancak çok çeşitli hayvan hakları uzmanlarına ve aktivistlerine çok kısa bir sürede erişmenin daha iyi bir yolu yoktur. Tartışılan panellerin panellerini ve görüşmelerini dinlemenin yanı sıra, ileride potansiyel işbirlikçi olabilecek bir grup benzer düşünen aktif insanla tanışma ve konuşma fırsatına da sahip olacaksınız. Bitki bazlı diyetlerin birçok varyasyonu vardır. En temel ayrım vejeteryanlar ve vejeteryanlar arasındadır. Vejetaryenler genellikle bir hayvanın vücudundan gelen et veya ürünleri yemezler. Vejeteryanlar, yumurta ve süt ürünleri dahil olmak üzere tüm hayvansal ürünlerden kaçınırlar.
Jelatin veya suni gıda renklendiricileri gibi birçok ürün, düşünmeyeceğiniz hayvan yan ürünlerini içerir. Vejetaryen Kaynak Grubu’nun yardımı ile kaçınmanız gereken hangi şaşırtıcı yiyecek ve içerikler hakkında kendinizi eğitmek için zaman ayırın: http://www.vrg.org/ingredients/.Kapitalist olmayan tüketimsizliği uygulayın. Hayvansal yan ürünleri içeren ürünleri satın almayın veya hayvan testi yapan şirketleri koruyun. PETA, hayvan testini yapan şirketlerin listesini burada yayınlamaktadır: http://www.mediapeta.com/peta/PDF/companiesdotest.pdf. Alışveriş yaparken bu markalardan kaçının ve bunun yerine vegan veya gaddar olmadıklarını açıkça reklam verenleri tercih edin.
Giysilerinize ve modaya gelince özellikle dikkatli olun. Deri, ipek, aşağı ve yün gibi birçok malzeme hayvansal türdür ve üretim süreçleri yüksek düzeyde hayvan zulümleri içerir. Bunun yerine, pamuk, kenevir, faux fur, pleather ve diğer sentetik materyaller gibi alternatifleri arayın. Çoğu kuruluş, bir defalık veya aylık katkılarda bulunmak için güvenli, çevrimiçi araçlar sunarak bağış yapmayı kolaylaştırır.
Kayıtlı bir sivil toplum kuruluşu seçerseniz, bağışlarınız vergiden düşülebilir.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.