Hip Hop Müzik Yapımcısı Nasıl Olunur?


Rapçiler sık ​​sık şöhret ve kredi alırken, üreticiler hip-hop’un kalbi ve ruhu. Yapımcılar, âşıkların duymak için ihtiyaç duydukları

vuruşlarını”, dünyanın dinlemeyi sevdiği kancaları, melodileri ve ritimleri işliyorlar. Birçok üretici türü ve denenecek sonsuz sayıda stil vardır, ancak her üreticinin paylaştığı birkaç genel adım vardır.

Hip-hop’a aşık olun. Müzik endüstrisinin içine girmenin çok zor olduğunu bilmeden önce bilin ki, hip-hop peşinde koşmanız gerekiyor çünkü onu seviyorsunuz, hızlı bir para kazanmak için değil. Mümkün olduğunca çok sayıda rapçi ve yapımcıyı dinleyin, sevdiğiniz sesleri ve hangi müzik tarzını yapmak istediğinizi keşfedin. Hip-hop hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, o kadar iyi donanımlı olursunuz. Hip-hop, Datpiff, LiveMixtapes ve HotNewHipHop gibi mixtape web sitelerinde bulunan çok çeşitli ücretsiz müzik sayesinde, en kolay tarzlardan biri.
Çok çeşitli müzikler dinleyin. Hip-hop üreticileri, yeni müzikal efektleri ve trendleri bir araya getirmek için yeni bir şey yaratmakla ünlüdür, bu yüzden bulabileceğiniz her yerde iyi müzikler arayın. RZA ve eski ruh albümleriyle meşhur kazı yapan Russell Simmons ve Rick Rubin, rock & roll’u rap haline getiren dalgalar yaptı ve Kanye, birçok ritminin ardında tam bir klasik orkestra kullanıyor. Hip-hop yapımcısı olarak ilham bulamadığınız bir tür yoktur. Tarzından veya şöhretinden dolayı değil, kalitesi için müzik dinleyin.
Beğendiğiniz müziklerin notlarını saklayın, böylece daha sonra kullanabilirsiniz. Müzik teorisi ve tarihini öğrenin. Üretim, enstrümental bir iz yaratma sürecidir, ancak hip-hop durumunda, genellikle tüm enstrümanları

çalacak” olacaksınız. Sesiniz üzerinde tam kontrole sahip olmak için, zaman imzaları, akor ilerlemesi, müzik teorisi ve enstrümantasyon da dahil olmak üzere müziğin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. Bir enstrümanın nasıl çalınacağını öğrenin. Birçok vuruş bir klavye ile yapıldığından, bir piyano ile başlamayı deneyin. Beat-making equipment al. Hip-hop’un giriş için düşük bir engeli vardır, çünkü teorik olarak oldukça güçlü bir bilgisayardan başka hiçbir şeyle vuruş yapamazsınız. Bu günlerde, ekstra araçlar müziğiniz üzerinde daha da fazla kontrol sağlamak için bilgisayarınıza kolayca takılabilir ve neredeyse paha biçilemez. Klavyeler: Bilgisayarın yanında belki de en önemli ikinci araç olan klavyeler, kendi melodilerinizi oluşturmanıza ve vuruşunuzu fiziksel olarak oynamanıza izin verir; bu genellikle notları bilgisayara girmekten çok daha hızlıdır.
Davul Makineleri: inanılmaz derecede çok yönlü ritim aletleri, davul makineleri, küçük bir yastık istediğiniz herhangi bir sesi atamanızı sağlar ve sonra bu sesi bir davulmuş gibi çalar. Davul, ziller, vurmalı çalgılar, notlar ve hatta rastgele seslerle programlayabilirsiniz.
Mikrofon: Vokal parçaları kaydetmek istiyorsanız, mikrofonlar ayrıca ritimlere dahil etmek için diğer enstrümanları ve sesleri kaydetmenize izin verir.
MIDI Denetleyicileri: Karmaşık ama güçlü MIDI denetleyicileri, ton, ritim, döngüler, bateri ve ritimleri tek bir tuşa dokunarak ayarlama olanağı sağlar. Birçok high-end klavyeler ve drum makineleri ekli MIDI Kontrolörleri ile birlikte gelir.
Konuşmacılar: Müziğinizi en iyi kalitede dinleyebilmeniz için iyi hoparlörlere yatırım yaptığınızdan emin olun, böylece dinleyicilerinizin duymak istediğiniz şeyi duyduğundan emin olabilirsiniz. Ses üretim yazılımı seçin. Dijital Ses İş İstasyonu (DAW) olarak bilinen, orada yüzlerce seçenek var. Özelliklerde, kullanılabilirlik ve güvenilirlikte çok fazla değişkenlik olsa da, bunların çoğu uygulamada oldukça benzerdir. Farklı enstrüman parçaları, şarkınızı oluşturacak şekilde düzenlenebilir, düzenlenebilir ve tekrarlanabilir bir zaman çizelgesine sürüklenir. En rahat olduğunuz programı seçin ve bu konuda yapabileceğiniz her şeyi öğrenin. Pratik yapmaya başlamak için bazı ücretsiz programlar Audacity, GarageBand (Mac), Cecilia ve Mixx.
Daha kararlı beat’ciler için Pro Tools, Logic, MuTools, MixCraft veya Cubase gibi ücretli programlara göz atın.
Her yazılımda çevrimiçi olarak tonlarca öğretici, ipucu ve püf noktası bulunur ve DAW’niz hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmelisiniz. Seslerle ve ekipmanla deney yapın. Bu, ekipmanınızı tanımak ve yapmak istediğiniz müziği öğrenmek için tek yoldur. Sadece 30 saniye bile olsa, olabildiğince fazla vuruş yapın ve erişiminiz olan tüm enstrümanları kazın. En sevdiğin ritimden bazılarını yeniden oluşturmayı dene. Ünlü üreticilerin çevrimiçi olarak kullandıkları sesleri indirebilir ve nasıl kullanıldığını görmek için onlarla oynayabilirsiniz. Önce davul atışını tasarlayın. Davullar, ritiminizin en önemli kısmıdır ve yapıyı tüm şarkıya göre şekillendirir. Özellikle şarkıcıların rap için sabit bir ritme ihtiyacı duyduğu hip-hop oyununda, melodi, vokal ve orkestrasyon için sağlam bir temel oluşturmalısınız. Davul vuruşlarının klasik üçlüsüyle başlayın – davul, tuzak ve hi-hat. Klasik rap ve hip-hop şarkılarının bouncy, up-tempo hissini üretmek için bu üç davul ile oynayın. Ör. DJ Premier’in Arena’daki Step albümünde ünlü ritimleri.
Eşsiz perküsyonu bulmak için bedava davul paketlerini çevrimiçi indirin ve şarkılarınıza dahil olmasını sağlar.
Perküsyon için diğer seslerle deney yapın. J Dilla (Ex.

Waves”) gibi yapımcılar, davulların yerine sesler, sirenler, poplar ve diğer sesleri kullanmakla ünlendi. (Örn. 50 Cent’in

Isı

perküsyon için silah seslerini kullanır) Bir bas çizgisi oluşturun. Hip-hop’un kökleri caz, funk ve ruhdadır ve tıpkı doğuştan gelen türler gibi, tüm hip-hop pistlerinin iki temel aleti gerektirir: davul ve bas. Bir bas çizgisi, şarkınıza melodi için temel bir şablon verir. Bas çizgileri Nas ‘”Memory Lane (Park’ta Sittin)” veya Common’s

Be (Intro) gibi karmaşık

gibi basit olabilir.”
Her ikisinin de düşük frekanslı notları yaydığı için, bas hattını tekme tamburunuzla birleştirin. Onları, yukarıdaki şarkılarda olduğu gibi ikisini de duyabileceğiniz şekilde düzenleyin. Nasıl döngü yapacağınızı öğrenin. Döngü, birkaç müzik parçası çektiğinizde ve bir şarkı boyunca tekrarladığınız zaman, birisinin tüm zaman boyunca parçayı çalması gibi gelmesidir. MC’nin rap için tutarlı bir ritim oluşturmasına izin verir ve aynı parçayı sıkıcı bir şekilde tekrar tekrar yazmasını sağlar. En iyi döngüler sorunsuz. Yani, parçanın aslında kopyalandığını ve yapıştırıldığını söylemek imkansız. ”

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.