İndirme Hızınızı Nasıl Artırırsınız?

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.Bu yazı, cihazınızın indirme hızlarını nasıl artıracağınızı öğretir. Ağınıza bağlı cihaz sayısını en aza indirgeme ve çalışan uygulamaları azaltma gibi genel düzeltmelerin yanı sıra, daha az kalabalık bir bağlantı üzerinden indirmek için ağınız için özel bir DNS tarayıcısı da oluşturabilirsiniz.

İndirme hızınızı kontrol edin. Bunu yapmanın en kolay yolu, İnternet hızını Google’a yazıp arama sonuçlarının en üst kısmındaki ÇALIŞMA HIZ TESTİ düğmesini tıklamaktır. Bu, bilgisayarınızın geçerli indirme hızının bir tahminini verecektir. İndirme hızınızın dosyaların indirilmesinden önemli ölçüde daha hızlı olduğunu görüyorsanız, sorun büyük olasılıkla İnternet’le ilgili değildir.

İndirme hızınız İnternet paketinizden ve yönlendiricinizden çok daha yavaşsa, İnternet’e bağlı cihaz sayısını en aza indirmeniz gerekir.

Gerekli olmayan cihazları Internet’ten ayırın. Ağınızda sahip olduğunuz daha fazla cihaz, İnternetiniz ne kadar yavaş olur. Konsolları, telefonları, televizyonları, tabletleri ve diğer bilgisayarları devre dışı bırakabilirseniz, bilgisayarınızın kendi yüklemeleri daha hızlı olacaktır. Kullanmadığınız uygulamaları devre dışı bırakın. Büyük (veya küçük) bir dosyayı indirirken, bant genişliğinizi alan uygulamaları kapatmaya yardımcı olur. Örneğin, bir Windows güncellemesi indirmeye çalışırken arka planda çalışıyorsa BitTorrent’i kapatırsınız. Aktarım hizmetlerini kapat. Netflix, Hulu ve hatta YouTube indirme hızınızda ciddi bir drenaj olabilir. Sadece marjinal bir miktar olsa bile, bu hizmetleri devre dışı bırakmak indirme hızınızı artıracaktır. Gerekli olmayan tarayıcı pencerelerini veya sekmelerini de kapatmalısınız. Bilgisayarınızı Ethernet üzerinden yönlendiricinize bağlamayı deneyin. Bilgisayarınız bir Ethernet bağlantısı kullanmıyorsa, bir Ethernet kablosuyla yönlendiricinize bağlayın ve indirme işlemlerinin hızlanıp artmadığını görün. İndirmeleriniz hızda artarsa, yönlendiricinizle kablosuz bağlantınız zayıf. Yönlendiriciye daha yakınlaşmayı veya daha güçlü bir yönlendirici satın almayı deneyin.

İndirme hızı artmazsa, sorun ya yönlendirici ya da bilgisayarınızdır.

Yönlendiricinin önbelleğini hem yönlendiriciyi hem de modemi çıkararak, bir dakika kadar bekleyerek ve daha sonra her şeyi tekrar takarak sıfırlayabilirsiniz. İndirmeye çalışırken ekmekten veya yüklemeden kaçının. Yükleyerek en sevdiğiniz torrenting topluluğuna geri vermek gibi asil olduğu gibi, indirme işlemi ise indirme hızınızı tamamen kaybeder. Tüm indirmeleriniz tamamlanana ve artık İnternet’i kullanmayacağınız için (örneğin, işteyken veya uykudayken) tohum bekleyin. Bir torrenting hizmeti kullanıyorsanız protokol şifrelemenizi zorlayın. Bu eylem, indirdiğiniz bilgileri gizler ve böylece ISS’niz seçici olarak azaltmaz. (Bir BitTorrent istemcisinin çok fazla yükleme yaptığını biliyorsanız ISS’ler gaza basacaktır.) Bunu yapmak için: BitTorrent veya uTorrent penceresindeki Seçenekler’i tıklatın.

Tercihler’i tıklayın.

BitTorrent’i tıklayın.

“” Giden

” açılır kutusunu tıklayın.

Zorla’yı seçin.

Uygula’ya tıklayın, ardından Tamam’a tıklayın. Yeni bir yönlendirici alın. Yönlendiriciniz birkaç yıldan daha eskiyse, her zaman yavaşlamaya başlar ve indirme işlemlerinin yanı sıra daha yeni bir işlem başlatmaz. Yeni bir yönlendirici satın alırken, İnternet paketinizle aynı indirme hızını destekleyen modellere (veya ideal olarak daha yüksek indirme hızlarına) bakın. İnternet bağlantı hızınızı yükseltin. Bazı internet bağlantıları, konsol ya da bilgisayar oyun yüklemeleri gibi ağır yüklemeler yapamaz. Birçok ISP’de, standart bir İnternet paketi için olduğundan daha büyük bir ücret ödemeniz gerekmesine rağmen, indirme hızına öncelik veren bir

” Gamer

” paketi var. İnternet Servis Sağlayıcınıza başvurun. Diğer her şeyi denediyseniz ve indirme hızınızın artmasını sağlayamıyorsanız, İSS’nizi aramanız ve karşılaştığınız sorunları anlatmanız gerekir. Yeterince uzak bir bölgede yaşıyorsanız ISS’nizi değiştirmeniz gerekebilir.

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.