İyi Bir Sahne Müdürü Nasıl Olunur?


Sahne Yönetimi, genişletilmiş çalışma, rehberlik ve deneyim yoluyla öğrenilen bir sanattır. Profesyonel tiyatro dünyasında sahne yöneticisi en önemli oyunculardan biridir. Sahneleri çağırmaktan çok daha fazlası, sahne yöneticisinin pozisyonu provadan aylar önce başlıyor ve şovun sanatsal bütünlüğünü koruyarak çalışma boyunca% 110’da devam ediyor. Yapman gerekeni düşündün mü?

Yönetmen ve yapımcı ile tanışın. Her üretim farklı olsa da, oranlar en azından bu iki yeni arkadaşınız olacak. Onlar kesinlikle üretim ve sizin için beklentileri var, bu yüzden ne olduğunu sorarak sağ ayağa başlayın! Kendilerini yapmak istedikleri herhangi bir görev var mı? Bazı yöneticiler, işleri kendi ellerine almayı severler. Provaların nasıl koşmasını isterler? Farkında olmanız gereken herhangi bir özel yönergeler var mı? Ve iki ya da üçünün birbirleriyle prova yapabildikleri bir rutin kurduğunuzdan emin olun.
Organizasyonel bir makine olun. Provalar başlamadan önce aylar, programlamaya ve koordinasyona başlamanız gerekir. İyi bir sahne yöneticisi, yönetmen, müzik direktörü, vokal yönetmeni, koreograf, dövüş koreografı, lehim koçu, hareket koçu, prodüksiyon müdürü, kostüm tasarımcısı vb. Tüm planlama ihtiyaçlarını karşılayabilir ve herkesin ihtiyaçlarını zamanında karşılayabilir. . Temel olarak sahne yöneticisi bir mucize çalışanıdır. Aşağıdakilerle gelmeniz gerekecek: İletişim sayfası
Prova programı
E-posta listeleri
Çatışma takvimi
Üretim takvimi
Günlük raporlar
Özellikler Listesi (güncel kalın)
Tasarımın tüm personele bildirilmesi (güncel tutulması)
Mobilya ve Set Dekorasyon listesi (güncel kalın)
Kostüm arşivi (güncel kalın)
Üretim toplantıları için tarihleri ​​ayarlayın. Ve bu çalışmadan önce sadece evrak işi … Teknik direktörle tanışın. Muhtemelen sana bir takım anahtarlar verecek olan kişi. İşini başka nasıl yapabilirsin? Gösterideki en büyük engeller olarak gördükleri şeylerle ve bu belirli tiyatronun kurulmasıyla ilgili bilmeniz gerekenler hakkında onlarla konuşun. Tiyatronun etrafından dolaşarak, acil çıkışlardan en uygun çöp kutusuna kadar her şeyi öğrenebilirsiniz. Bu tiyatro önümüzdeki birkaç ay boyunca evde olacak – ne kadar hızlı öğrenirseniz, işiniz o kadar kolay olacaktır. Stage Manager kitinizi hazırlayın. Temel olarak Anne Sullivan ve gösterinin Helen Keller olduğu için, her şeye hazırlıklı olmalısın. Bir şey ters gittiğinde, yönetmen bile herkesin dönüşeceği kişi olmayacak: o sen olacaksın. Bu yüzden kitinizi ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyle doldurun. Ama burada başlamanız için birkaç fikir: Band-aids
Piller
Tebeşir
Silgiler
Kağıt tutacağı
Kalemler
cetvel
Emniyet pimleri
Makas
Küçük dikiş seti
Kronometre
Tampons İstemi kitabınızı hazırlayın. Bu, bir ciltleyici içinde patlatılmış senaryo ile başlar. Sağ tarafa delinmiş tek taraflı delik açın. Bültenin solunda bu şekilde senaryonun var ve sağında bir engelleme sayfası (solda delik açılmış) yerleştirebilirsiniz. Setiniz için bir planınız varsa, bunu da ekleyin. Bunu böyle yapmak zorunda değilsiniz, ama benzer bir şeye sahip olmalısınız. İhtiyacınız olan her şeyi içeren bir kitaba sahip olmak sizi akılda tutacak. Her şeyi kolayca erişilebilir kılmak için post-it notları veya diğer işaretçileri dahil edin.
Engelleme sayfası şablonları çevrimiçi bulunabilir. Her şey için bir şablona sahip olmalısınız, gerçekten. Komutu elinizin arkası gibi bilin. Bu gösteri senin bebeğin. Bir”ne zaman düştüğünü bilmeniz gerekir, eğer bir pervane çok geç bir çizgi girdiğinde, nokta 6 inç (15,2 cm) sağa, vb. Olduğunda. Bunu çok iyi bildiğinizde, onu kapattığınızda görebilirsiniz. Gözlerin stresli geliyor, ama her şeyi bu kadar kolaylaştırıyor. Senaryonu bilmek size yardımcı olacaktır: Bir sahne arızası oluştur
Bir prop arsa yapın
Tüm kostüm ihtiyaçlarını biliniz Bu işlemin

hazırlık haftası” öncesinde veya öncesinde –

provalar başlamadan önceki hafta” olduğundan emin olun

Mürettebatınızı oluşturun. Şovda çalışacak olan mürettebatı hazırlayın ve şovun bildiği şeyleri onlara açık bir şekilde iletin. Her şey hala başlangıç ​​aşamasında, ama ne kadar çabuk biliyorsun, güvenebileceğin başka insanlar var, daha hızlı rahatlayabilirsin. ASM (asistan sahne yöneticisi) sağ eliniz olacak. Aynı anda iki yerde olamayacağınız zaman, işi bitirecekler. Ayrıca ışıklar, ses, sahne ve sahne arkası çalışmalarına da ihtiyacınız olacak. İhtiyaçlarınızın büyüklüğü kaç kişiye ihtiyacınız olduğunu belirleyecektir. Her şeyi takip et. Bir provadan sonra, temelde Rainman olmanız gerekir. Müdürün 7:45 civarında verdiği engelleme notu neydi? Boom, yazmışsın, endişelenme. Engelleme, koreografi, sahne uzunluğu, prova raporu için notlar, aydınlatma ve ses ipuçları, et cetera, et cetera, et cetera ile ilgili notlar alacaksınız. Tüm şovun, kitabınızın 47. sayfasında yazmış olduğunuz bir şeye yapıştığı bir zamana kadar çok fazla gibi görünüyor. Kısaca aşağıdan iyi bir sisteme sahip olmanız şart. Ve Tanrı korusun, hiç hasta olursan okunaklı olmalı. Böylece standart USL, DSR sisteminin yanı sıra, engelleme ve koreografi kalıpları ve tüm ipuçları için tutarlı bir şey elde edin. Bu şekilde 32 geri sayım yapmazsınız. Zamanlayıcı olun. Her gösteride, geç kaldığı için ünlü olan kişi var. Onları çağırmak ve ölmediklerinden ve geç kaldıkları için onları çiğnemekten ölmediklerinden emin olmanız (tabi ki medeni bir şekilde). Herkes ve her şey hazır olduğunda, yoldaki şovu alırsınız. Şehir binadan çıkmanı istediğinde, sen de saat gözüne bakıyorsun. Aksi takdirde bu şeyler saatlerce devam edecektir. Siz de molalar veriyorsunuz ve otoriteye sahip bir kişinin tüm prova zamanını vermediğinden emin oluyorsunuz. Temelde işleri kontrol altında tutarsın. Sen zaman ve zamanlayıcısın. Kitapta olabileceğini biliyorsun. Bazı tiyatrolar için (ve bir dans gösterisi yapmadığınız sürece), kitaptaki kişi siz olacaksınız. Bu bir oyuncu bir çizgiyi düşürdüğünde, onu çağırırsın. Sürekli odaklanmalı ve takip etmelisiniz. Bir aktör bir çizgi bilmiyorsa ve gevşekliği almak için orada değilseniz, sürekli olarak saniyenizi kaybedersiniz ve programın gerisinde kalırsınız.

Kitabın üstünde

önünüzde komut dosyası var demektir. Diğer herkes

kitaptan çıkmış olabilir” ama senaryoyla hazır olan sensin çünkü sadece herkes kitaptan çıkmış olması gerektiği anlamına gelmez. Ve rekor için, aktörler her zaman çizgi bırakırlar.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.