İyi Bir Stratejist Nasıl Olunur?


Genel anlamda, bir strateji uzmanı bir eylem planı geliştirip uygulayabilen kişidir. İyi bir stratejiye sahip olmak, bir kişinin hedeflerine ulaşmak için şarttır. İşyerinde daha etkili olmak veya daha uzun vadeli hedeflere ulaşmak istiyorsanız, iyi bir strateji uzmanı olmak ilk adımdır.

Konuları biliyorum. Gelişme stratejisi, bir anlayış temeli üzerine kurulmuştur. Verilen alanda başarılı olabileceğiniz bir yöntem oluşturmak için eksiklikleri tanımanız ve kabul etmeniz gerekir. Neyin işe yaradığını anladığınızda, bu engellerin üstesinden gelmek için güçlü bir eylem planı oluşturabilirsiniz. İşte bu eksiklikleri nasıl tespit edersiniz. Sürekli olarak kapattığınız faaliyetlere veya sorumluluklara bakın. İnsanlar genellikle daha az yetkin hissettikleri şeylerden kaçınırlar.
Etrafınızdakilerin geri bildirimlerine dikkat edin. Eşiniz ve patronunuz benzer yapıcı eleştiriler veriyorsa, ortak zemin sizin için bir zayıflık alanı olabilir.
Güvenilir bir arkadaşın fikrini sorun. Sizinle samimi bir şekilde konuşacak birini bulun ve hangi alanların rafine edilebileceğini sorun.
Önceki aksaklıklara yakından bakın. Geçmişte bir görevde başarısız olduğunuzda, başarınızın önündeki en büyük engeller nelerdi?
Mevcut kaynakları tanıyın. Verilen hedeflerinizi tanımlamak için bir sonraki adım, elinizde olan kaynakları değerlendirmektir. Hedeflerinize ulaşmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip misiniz? Bu kaynakları en verimli şekilde kullanarak maksimize ediyor musunuz? Örneğin, çoğu zaman, bir liderin bir projeye yardım etmek için orada bir grup insanı olabilir, ancak sadece birkaç oyuncuyu kullanırlar. Optimum başarı için size sunulan her insanı kullanın. Olmak istediğiniz yeri belirtin. Şimdi hayal zamanı. Gözlerinizi kapatın ve belirli bir süre boyunca hayatınızda neler olduğunu görmek istediğinizi hayal edin. Kariyerini düşün. Senin ilişkilerin. Maliyeleriniz. Tutkuların. Sağlığın. Kendinize şu soruları sorun: Hayatımdan şu an eksik olan şey şu an dahil olmak istiyorum.
Olmak istediğim kişiye doğru hareket ediyor muyum?
5 yıldır kendimi nerede görüyorum? 10 yıl? 20 yıl? SMART hedefleri geliştirin. Bir hedefe doğru ilerlemek istediğiniz birkaç noktayı belirledikten sonra, onlara ulaşmak için bir eylem planı hazırlayın. Bu hedeflerin gerçekleşmesini sağlamak için belirli niteliklere sahip olmaları gerekir. En etkili hedefler SMART hedefleridir. S belirlidir. Hedefleriniz, kimin dahil olduğunu, neyi başarmak istediğinizi, nerede gerçekleşeceğini, hedefe ulaşmayı beklediğinizde, hangi gerekliliğin veya kaynakların gerektiğini ve neden bunu gerçekleştirmek istediğinizi (yani amaç) belirtmelidir.
M ölçülebilirdir. Hedefleriniz ilerlemeyi izlemek için somut ve net bir yol içermelidir.
A ulaşılabilirdir. Bu hedeflere ulaştığınızı görebilmeli ve bunları başarmak için gereken becerilere, kaynaklara ve irademize sahip olduğunuzu bilmelisiniz.
R gerçekçi içindir. Hedefleriniz, benzersiz koşullarınıza ve elinizde bulunan kaynaklara göre yapılabilir olmalıdır. Çubuğu yüksek tutun, ancak o kadar yüksek değil ki, bunu başarmanız neredeyse imkansız.
T zamanı için. Hedefleriniz zaman kısıtlamaları içermelidir. Zaman çerçevesi yoksa aciliyet yoktur. Kendinize hala meydan okuyarak, hedefe ulaşmak için makul bir süre ayırın. Büyük görevleri azaltın. İyi bir strateji uzmanı daha akıllı çalışmayı ve daha fazla çalışmayı bilir. Akıllı çalışmanın bir yolu, daha küçük, yönetilebilir parçalarla başa çıkarak büyük projelerden geçmek. Bu, aşırı stresi yenmenize ve ertelemeyi ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Ayrıca, her bir parçayı tamamladığınızda, yeteneklerinizde daha fazla öz-yeterlilik ve güven duygusu kazanırsınız. Projeye bir bütün olarak bakın ve bunun birkaç aşamaya nasıl bölünebileceğine karar verin. İlk önce ne yapılmalı? İkinci? Üçüncü?
Her bölümü mantıksal bir sırayla tamamlamanıza olanak tanıyan bir eylem planı oluşturun. Her bölüm tamamlandığında, teslim etmeden önce projeyi tamamen gözden geçirin. Düzenli olarak giriş yapın. Etkili bir strateji uzmanı, sürekli büyümenin bir adım geri atmayı ve bir kişinin yöntemlerini yeniden gözden geçirmeyi gerektirdiğini bilir. Aynı zamanda başkalarından geri bildirim almak anlamına gelir. Başkalarından girdi almak, neyin işe yarayıp neyin işe yaramayacağına dair farkındalık getirir. Ayrıca başarının ekip çalışması olduğu fikrini güçlendirir. İsteğinize özel olun. “Bu görevi nasıl ele almayı önerirsin?” “Veya” “Müşteri ilişkilerimi nasıl geliştirebileceğimi düşünüyorsun?” Diye sor.
Yanıtı kabul edip etmediğinizde, geri bildirimi, kişinin aldığınızı bilmesi için yorumlayın (ör.

Yani, ihtiyacım var diyor …”). Daha sonra, onun için ona teşekkür ederim. Bir dizi kaynaktan giriş istemek çok etkili olabilir – aynı şekilde üstler ve astlar. Temsil etmeyi öğrenin. İyi stratejistler, son derece etkili liderlerdir. Bu etkinliği en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olan bir teknik delegasyon. Bir takım üyesinin yardımcı olacak becerilere sahip olduğu zor bir proje ile uğraşırken, yardım için dışarı çıkın. Bu strateji, performansınızı ve verimliliğinizi büyük ölçüde artırabilir. Delegasyon etkili bir stratejidir, çünkü belirli görevler için uygun şekilde bunlara uygun davranmalarını sağlar. Bu şekilde, takımınızdaki bir kişinin halihazırda sahip olduğu yeni yetenekleri yeniden eğitmeye veya öğrenmeye çalışırken zaman kaybetmiyorsunuz.
Temsil etmenin bir diğer nedeni, diğer takım üyelerine tekrar tekrar yaptığınız görevleri öğrenme şansı vermektir ve bu nedenle zaten uzmanlaşmıştır.
Tamamlanabilmesi için pazarlama, istatistik ve yazı yazmaya ihtiyaç duyan büyük bir projeniz olduğunu varsayalım. Bu kategorilerdeki en iyi insanlara ulaşabilirsin. Bunu yapmak projenin güvertede en yetenekli ellerini almasını sağlayacaktır. Kendinizi etkili insanlarla çevirin. İyi bir stratejist, odadaki en zeki adam olmaya çalışmıyor. Ancak, odanın en zeki erkeğini biliyor. Başarılı, etkili insanlar bulaşıcı olan bir enerjiyi yankılanır. Kendinizi güçlendirici, becerikli ve motive olmuş insanlarla kuşatırsanız, siz de olursunuz. Etkinin etkisiyle zaman geçirdiğini düşünmüyorsanız, bunu düşünün. Herhangi bir kişiyi en çok harcadığınız 5 kişinin ortalaması olarak tanımlayan popüler bir kişisel gelişim konsepti vardır.
Metrikler doğru olmasa bile, başkalarının iyi ve kötü alışkanlıklarının size bulaşabileceğini bilmek zorundasınız. Öyleyse, siz de kaliteyi somutlaştıran insanlarla vakit geçirin, sahip olmak istersiniz. İlerlemenizi yeniden değerlendirin. Yetenekli bir strateji uzmanı olmanın büyük bir kısmı taktikleri ne zaman değiştireceğini bilmektir. Gelişen hedefler harika, ama aynı zamanda, beklenen sonuçları elde etmiyorsanız, bir planı sonlandırmaya veya yeni stratejiler kullanmaya istekli olmalısınız. Yeniden değerlendirme üzerine, istediğiniz ilerlemeyi görmediğinizi fark ederseniz, birincisine geri dönün. Yöntemlerin neden ve neden çalışmadığını düşünün. Halihazırda sahip olduğunuz kaynakları inceleyin. Ardından, hedeflerinizi karşılamanın yeni yollarını bulmaya çalışın.
Birçok hedefle tanışmanın zaman aldığını bilin. Taktiğin aslında işe yaramadığını doğrulayana kadar stratejileri değiştirmeyin. Bazı durumlarda, sonuçlarınızı göstermek için yöntemlerinizi yeterli süre vermemiş olabilirsiniz.
Bu senaryoyu düşünün: uzun vadeli bir tasarruf hesabı oluşturmayı amaçlıyorsunuz. Her hafta belirli bir tutarı hesabınıza tutarlı bir şekilde yatırabilirsiniz. Bir süre bu amaca doğru başarıyla ilerledikten sonra, uzun vadeli hedefinizi daha hızlı karşılamak için her hafta yatırdığınız miktarı artırmaya karar verebilirsiniz. Açık fikirli olun. Yeni fikirlere ve tekniklere kapalıysanız, kendinizi sınırlandırırsınız. Bir strateji uzmanı olarak cephaneliğinizin önemli bir parçası, yanlış olma, şaşırma ve en olası yerlerde ilham bulma isteğidir. Açık bir zihin tutmak sizin için bir meydan okuma oluşturuyorsa, aşağıdaki ipuçlarını deneyin: Daha az başlıklı olanlardan bile daha fazlasını dinleyin.
Yeni şeyler denemek veya değişiklik yapmak için cesarete sahip olanları güçlendirin.
Karar vermeden önce tüm gerçekleri toplayın.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.