Katolik Kilisesi’nde Sunak Sunumu Nasıl Olunur?


Pek çok Katolik kilisesinde papaz, Kütle yapmasına yardımcı olmak için üç ila altı sunak sunucusuna sahip olmaktan hoşlanır. Katolik Kilisesi’nde bir kez yasaklanmış olmasına rağmen, kadın sunak sunucularının artık diyoskop piskoposu ve papaz papazının uygulamaya izin vermesi koşuluyla hizmet vermesine izin verilir. . Sunağın doğru şekilde nasıl sunulduğuna dair daha fazla bilgi edinmek isterseniz.

Görev için hazırlanın. Kilisenize varmadan önce yakalı gömlek ve pantolon gibi iyi kıyafetler giydiğinizden emin olun. Bununla birlikte, bazı alblarda yakalı gömlek giymek pratik değildir. Cemaat giydiğini göremediği için akıllı kıyafetler giymek zorunlu değildir. Ancak, cemaat muhtemelen bunları göreceğinden, kolayca açılmadan yürüyebileceğiniz akıllı, giyilebilir ayakkabılar giydiğinizden emin olun.
Eğitmenler, yüksek topuklu ayakkabılar veya parmak arası terlik giymekten kaçının. Uzun saçlarınız varsa, herhangi bir şeye takılmaması için onu bir at kuyruğuna takın veya takın. Bazı kiliselerde sunak sunucuları genellikle mum taşırlar, bu yüzden saçlarınızı geri bağlayarak ateş yakabilirdiniz.
Kütle başlamadan en az 20 dakika önce kiliseye gelişiniz. (Kutsal Kitap’taki Kutsal Sacrament’te İsa’yı ziyaret edin). Daha erken geldiğinizde, hazırlanmak için daha fazla zamanınız olacak. Kiliseye ilk geldiğinizde ağzınızda bulunan sakız veya şekerleri çıkardığınızdan emin olun. Kitlenin önünde ya da sırasında çiğnemek ya da bir şeyler yemesi dikkat dağıtıcı ve saygısız olurdu. (Not: Eğer kütleden bir saat önce sudan başka bir şey tüketmişseniz, Kutsal Komünyon alamayabilirsiniz. Eğer Kütle’den önce bir şeyler yerseniz ya da içerseniz, Mortal Sin’i önlemek için Komünyon almaktan kaçınmak isteyebilirsiniz)
Eğer Kutsal Komünyon almayacaksanız, lütfen hizmet etmeyin. Kilisenizde, sunakta albs veya cibinlikler ve kottalar / surplices sunan Sacristy’ye gidin. Yüksek sesle konuşmamaya çalış ama fısılda. Albümü yukarı doğru bastırarak veya tamamen yukarı doğru sıkıştırın. Bazen elbiseler sadece kafanızın üzerinden geçer. Albs, genellikle bir sinema ile kuşatılır, bu yüzden çok uzun olmayan ve çok kısa olmayan bir yere koyduğunuzdan emin olun.
Diğer sunucularla aynı uzunlukta takılmaya çalışın, ama emin değilseniz, yine din adamlarının bir üyesine danışın. Albinlerden herhangi biri yırtılmış ya da yırtılmışsa, rahip ya da deacon’u bilgilendirin.
Size uyan, ayakkabılarınıza inen bir albüm seçmeyi unutmayın. Hangi işleri yapacağınıza karar verin. Genellikle Törenler ya da deacon Master buna karar verecek, ancak çoğu zaman seçim en kıdemli sunucuya düşecektir. Hangi işlerin yapılması gerektiğinden emin değilseniz, deacon veya rahibe sorun. Rahip veya deacon’u bekleyin ve bazı durumlarda piskoposun kiliseye girişte size katılmasını bekleyin. Ve bir kez Kütle’ye girdiğinizde lütfen – KİTLE SIRASINDA TALKING YOK. Her zaman ellerinizi birleştirin. Ana sunucu, genç sunucuları farklı görevlerde döndürmelidir. Parish’in geleneklerine bağlı olarak, farklı sunucular alayı götürecektir. Çoğunlukla, bazen acolytes / mumların eşlik ettiği haç taşıyıcısı (haç) işidir, ama çoğu zaman, çapraz taşıyıcı yol açacaktır. Rahip size söyleyene ya da size sinyal verene kadar koridora başlamayın. Kutsal alana vardığınızda, hiçbir şey taşımıyorsanız, genuflect.
Bir şey taşıyorsanız (örneğin, çapraz veya mum), sunaktan önce derin bir yay yapın. Ardından koltuğunuza ilerleyin, nerede durmalısınız. Sunağı dolaşırken, siz ve eşinizin alternatif taraflarda dolaştığından emin olun; Biri sunağın soluna doğru gitmeli, diğeri sağa dönmelidir. Açılış ilahisi sırasında şarkı söyleyecek olan koltuğunuza oturun. Ilahi tamamlandıktan sonra rahip cemaati karşılayacaktır. Toplamadan sonra (dua açarak) cemaatte olduğu gibi oturacaksınız. Kelimeleri bilmiyorsanız, birkaç sunucu kilisede şarkı söylerseniz, İsa ile birlikte sunduğunuz kişiler bunu duyacak tek kişi.
Eğer kelimeleri bilmiyorsanız, başlığını veya ana dizeyi tekrar tekrar söyleyin ya da sessizce durun. Evinizdeyken, rahibin söylediklerine dikkatlice dinleyin. Genellikle günün kutsal okumaları ile ilgilidir ve İnanç hakkında önemli bilgiler taşır. Teklifin hazırlanması sırasında bazen teklif edilen ekmek, ekmek ve şarap sunağa getirilir. Bazen bir armağan, sunağa verilen armağanlara eşlik etmek için merkeze iner. Çoğu zaman, rahip ve deacon, armağanları almak ve sunaklara yerleştirmek için sunuculara geri vermek için kutsal alanın girişine gidecektir. Sunucular, sunağın yanında durmalı ve uygun bir şekilde, şarap ya da sürahilerden deacon (ya da rahip) su ve şarap vermelidir. Daha sonra, su ve havlu ile, rahip ellerini yıkamak için aynı yerde durun. Eğer çanlar kullanılırsa, epikizde bir kez çalın (rahip elleriyle hediyeleri uzatarak Kutsal Ruh’u çağırır) ve Ev Sahibi ile kadehin yükseltilmesi için her biri üç kez. Agnus Dei (Tanrı Kuzusu) ‘ndan sonra diz çökün

Kutsal Komünyonu alırken yerel gelenekleri izleyin. Communion aldıktan sonra, sunucular kendi koltuklarına dönecektir.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.