Kemoterapi sırasında Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Artırırsınız?

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.Kemoterapi, bağışıklık sisteminize zarar verebilir. Hiç kimse, bağışıklık sisteminizi güçlendiremezken, sağlıklı, egzersiz yapmak ve stresi azaltmak ve doktorunuzla konuşarak mümkün olduğunca fazla destek verdiğinizden emin olabilirsiniz. Kemoterapi sırasında bakterileri ve enfeksiyonları önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz, böylece vücudunuz bunlarla savaşmak zorunda kalmaz.

Öneriler için kayıtlı bir diyetisyenle ziyaret edin. Bağışıklık sisteminiz tehlikeye girdiğinde, diyetinize özellikle dikkat etmelisiniz. Hiç kimse, bağışıklık sisteminizi geliştiremezken, ona gereken besinleri vermeniz gerekir ve bir diyetisyen bunu anlamanıza yardımcı olabilir. Onkologdan bir diyetisyene başvurmasını isteyin.

Beyaz kan hücreleri oluşturmak için iyi kalitede protein yiyin. Kemo genellikle bağışıklık sisteminiz için gerekli olan beyaz kan hücresi sayınızı azaltır. Bu hücreleri yeniden inşa etmek için vücudunuzun proteinlerde bulunan amino asitlere ihtiyacı vardır.

Bazen kemo, sizin için leziz bir tadı yapabilir. Bu durumda, fasulye, mercimek, yumurta, süzme peynir, fındık, fıstık ezmesi, tohum, quinoa, tofu, yoğurt ve milkshake gibi diğer protein kaynaklarını deneyin. Fasulye de folat bakımından zengindir, bu da bağışıklık sisteminize yardımcı olabilir.

Alternatif olarak, spagetti sosu, güveci veya güveç gibi aromalı soslarda et yemeyi veya tadı iyileştirmek için üstüne soslar ekmeyi deneyin.

Bazen kemo yiyeceklerinizi tazeleyebilir. Lezzetini arttırmak için teriyaki sosu, barbekü sosu veya ahududu gibi sosları eklemeyi deneyin. Aromayı artırmak için baharat ve baharatları da kullanabilirsiniz.

Ağız yaraları gibi şeyler nedeniyle çiğ meyve veya sebzeler yiyorsanız sorun varsa, diğer seçenekleri seçin. Örneğin, şekersiz elma püresi veya konserve sebzeleri deneyin.

Sebzelerin tadını çıkarmazsanız, meyveli smoothie’ler, havuçlu kek, kabak ekmeği veya tatlı patates kekleri gibi başka şeylerde saklamayı deneyin. Alternatif olarak, havuç ve bezelye çoban turta ekleyerek gibi, güveç içine güveç. Unutmayın ki, spagetti sosu gibi yiyecekler bile iyi bir sebze porsiyonuna sahiptir. E vitamini takviyesi için fındık ve tohum yiyin. Yer fıstığı, fındık, ayçiçeği çekirdeği ve badem tümüyle E vitamini için mükemmel bir kaynaktır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için her gün küçük bir avuç yiyorsunuz. Gündüzleri atlayın, gece sizi daha az uykulu hale getirebilir. Yorgunsanız, ayağa kalkın ve şekerleme isteğinden kaçınmak için işlerinizi yapın ya da hareket edin. Ayrıca, uykunuzu iyileştirmek için egzersiz yapabilirsiniz. Yatmadan önce 5-6 saat uyumak, yatmaya çok yakın egzersiz yapmaktan sizi koruyabilir.

Standart bir uyku programı hazırlayın. Vücudunuz bir programa alışık olarak büyür ve her gece aynı saatte yatarsanız uykuyu bekler. Yatmayı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız, yatmadan önce bir saat önce bir alarm ayarlamayı deneyin.

Vücudunuzu yatağa gitme zamanını hatırlatmak için her gece tekrarladığınız bir yatma ritüeli başlatın. Örneğin, yüzünüzü yıkayın, dişlerinizi fırçalayın ve her gece yatmadan önce toplayın.

Yatağa kapanma alarmı söndüğünde, elektriği kapatın, yatağa yakın bir yerde uyku döngüsünü etkileyebilir. Daha iyi bir uyku ortamı için yatak odanızda gürültü ve ışık engelleyin.

Evinizin herhangi bir yerinde elektronik eşyalarınızı koruyarak yatak odanızı karanlık ve sessiz tutun.

Çok aç ya da çok uyumaya gitme.

Kemoterapi size uykusuzluk veriyorsa, uyku yardımcısının iyi bir fikir olup olmadığını doktorunuza sorun. Haftada 30 dakika egzersiz yapabilirsiniz. Egzersiz, sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumanıza yardımcı olur. Elbette, kemoterapi egzersiz yapmak istemeyebilir, ama birazcık bile faydalı olabilir ve enerjinizi artırabilir. Bir egzersiz rejimine başlamadan önce, özellikle kemoterapi gibi bir tedavi görüyorsanız her zaman doktorunuzla konuşun. Ne kadar yapabileceğiniz konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler. Doktorunuz bir fizyoterapist önerebilir.

Düşük yoğunluklu egzersizlere tutun ve gerektiğinde dinlenin.

Örneğin, gün boyunca yol boyunca birkaç kısa yürüyüşe çıkmayı deneyin.

Yüzmenin uygun bir seçenek olup olmadığını doktorunuza danışın. Eğer öyleyse, daha sonra kendinizi iyice kuruduğundan emin olun, böylece soğuk algınlığa yakalanmazsınız. Bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmak için stres azaltıcı aktiviteler yapın. Stres, bağışıklık sisteminizin işini yapma yeteneğini azaltabilir. Tabii ki, kemoterapiye devam ederken hayatınızın diğer yönleriyle uğraşmaya çalışmak çok stresli olabilir. Bununla birlikte, yoga yapmak, meditasyon yapmak ve masaj yaptırmak stres seviyenize yardımcı olabilir. Kanser hastaları için bir destek grubuna katılmayı deneyin, böylece yolculuğunuzda kendinizi yalnız hissetmiyorsunuz. Ayrıca, bu stresli zamanda destek sağlamak için arkadaşlarınıza ve ailenize yaslanın.

Yapabildiğiniz kadarıyla, iyi bir kitap okumak, film izlemek veya tığ işi yapmak gibi zevk aldığınız şeyleri yapmaya devam edin. Bu ilaçlar $ 4,000 USD’ye mal olabilir. Tipik olarak, doktor kemoterapi aldıktan sonra size bir şans verir.

Ana BOS’lar, Neupogen (filgrastim), Neulasta (pegfilgrastim) ve Leukine ve Prokine (sargramostim) ‘dir.

Doktorunuz genellikle, ancak daha yaşlıysanız veya kemoterapiden önce bir bağışıklık sisteminiz varsa bunları reçete edecektir. B12 ve folat ile multivitamin almayı isteyin. Diyetinizden vitamin almak her zaman en iyisi olur, iştahınızı azaltabileceği için kemoterapi geçirirken daha zor olabilir. Bu durumda, diyetinizi bir multivitamin ile takviye etmek isteyebilirsiniz. Vücudunuzun beyaz kan hücrelerini yeniden inşa etmek için ihtiyaç duyduğu için B12 ve folat ile bir tane arayın.

Özellikle kemoterapi gibi bir tedavi görüyorsanız, bir eke başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. Onlar da size dozajlarda tavsiyelerde bulunabilir. Gecikmeli tedavinin uygun olup olmadığını tartışınız. Beyaz kan hücreleriniz özellikle düşükse, bağışıklık sisteminiz iyileşene kadar tedaviyi geciktirmek uygun olabilir. Ancak, doktorunuz genellikle sadece ciddi vakalarda bunu önerecektir.

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.