Kuş Gözlemcisi Nasıl Olunur?


Kuş gözlemciliği hem fiziksel hem de zihinsel aktiviteyi destekleyen eğlenceli bir eğlencedir. Kuşları bulmak için etrafta dolaşmanızı ve vücudunuzun aktif kalmasını sağlamanızı gerektirir. Ayrıca, gördüğünüz kuşların özelliklerini, alan rehberinizde listelenen karakterlerle karşılaştırmanız ve her zaman beyninizi konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için zorlamak zorundasınız. Bir kuş gözlemcisi olmakla ilgileniyorsanız, yolculuğunuza başlamadan önce dikkate almanız gereken birkaç şey vardır.

Bazı özel araştırmalar yapın. Evinizden ayrılmadan önce, bölgenizdeki kuşlar hakkında biraz ön araştırma yaparak biraz zaman geçirin. Vahşi doğada görmeyi umduğunuz şey hakkında bir fikre sahip olmak, kuş gözlemciliğiniz için kendinizi hazırlamaya başlamak için harika bir yoldur. Kuş gözlemciliği ile ilgili kitapları okuyabilir veya çevrimiçi bilgilere bakabilirsiniz.
Koyu veya nötr renkler giyin. İyi bir kuş gözlemcisinin parçası kuşlara zarar vermemek için çevrenize karışıyor. Bu şekilde, onları doğal yaşam alanlarında gözlemleyerek daha fazla zaman harcayabilirsiniz. Bazı karanlık ya da kamufle edilmiş kıyafetleri giyiniz, böylece kuşlar sizi kolayca fark etmeyecektir. Su geçirmez ve en az 8 kat büyüten dürbünlere bakın.
İyi bir çift muhtemelen 100 $ ile 300 $ arasında mal olacak.
Teleskop da kullanabilirsiniz, ancak bunlar dürbünden çok daha az portatiftir. Bir kuş alan rehberi satın alın. Saha rehberi önemlidir, çünkü doğada gördüğünüz şeyleri doğru türlere eşleştirmenize izin verir. Bilginize ince ayar yapmaya ve çeşitli kuş türlerini öğrenmeye nasıl başlıyorsunuz. İyi bir saha rehberi 15 ila 40 dolar arasında size mal olacak.
Bazı rehberler farklı kuş türlerinin fotoğraflarını kullanır, diğerleri ise resim ve illüstrasyonları kullanır. Hangisini daha çok sevdiğine karar verin.
Coğrafi bölgenize özgü bir alan rehberi ile başlamaya çalışın. Bu, hala öğrenirken başlangıçta bunalmış olmanıza yardımcı olacaktır. Bir kuş gözlem paketi oluşturun. Kuş gözlemciliği ve evden ne kadar uzakta kaldığınıza bağlı olarak, bazı önemli eşyaları yanınızda getirmeniz gerekebilir. Aşağıdaki öğelerle küçük bir çanta veya sırt çantasıyla paketleyin: Birkaç şişe su
Bazı gıda
Ceket ve / veya kıyafet değişimi
Fener
Çakı
Böcek İlacı
Notlarınızı kaydetmek için not defteri
Uyku tulumu ve çadır (geceleme için) Bir yer seçin. Bir sürü kuş olacağından kuşkulandığınız bir parka veya yere gidin. Bu, kuşların genellikle yaşadığı yerleri bulmak anlamına gelir – suya, ağaçlara veya beslenme yerlerine yakın. Birdwatching maceranıza başlamak için yerler hakkında öneriler için internet veya yerel alan rehberinizi kontrol edin. Kuşun nasıl davrandığını, tavırlarını ve izlediği sesleri dinleyin.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.