Moda Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?


Bir moda fotoğrafçısı olmak hayalinizdeyse, çok fazla zor iş, yetenek ve sebat ile bunu başarmak mümkündür. Sahaya girmek zor bir şeydir, ancak her şey mümkündür ve başarı şansınızı arttırmanın yolları vardır.

Bir portföy oluşturun. Moda fotoğrafçısı olmak istiyorsanız bu şarttır. Profesyonel çalışmalarınızı sergileyen bir portföy oluşturmanız gerekecektir. Bugünlerde birçok fotoğrafçı en iyi çalışmalarını sergilemek için web siteleri oluşturuyor. Bunu WordPress gibi siteler aracılığıyla ücretsiz olarak yapabilir veya profesyonelce yapılmış bir web sitesi alabilirsiniz.
Web sitenizin en yeni çalışmalarınızla güncellendiğinden emin olun ve yapabileceğiniz çeşitli şeyleri gösterin. Moda fotoğraflarını göstermek istiyorsun. Henüz görüntülenecek bir videonuz yoksa, bir çekim yapmadan önce fotoğraf çekmeye çalışmalısınız.
Bir fotoğraf kitabı yap. Pek çok kişi kitap denilen şeyi görmek isteyecektir. Bu fotoğraf kitapta, ajanlara ve dergilere göstermek için en iyi fotoğraflarınızı yeniden basacaksınız. Bu kitap genellikle çalışmayı göstermek için 4 X 5 inç asetat içerir. Genel olarak, kitabınızda yaptığınız 20 fotoğrafı dahil etmek istersiniz. Kişiliğinizi bir fotoğrafçı olarak gösteren resimleri seçin. Eğer işin aslında bir dergide olsaydı, bunu göster.
Aradığınız işi eşleştirmek için görüntüleri seçin. Seçimleri özelleştirmek ve farklı işler için kitap isteyeceksiniz. Yine de, aralığınızın olduğunu gösteren her kitaba bir kaç resim atın. İlk başta ücretsiz çalışın. Bu bir portföy oluşturmanın harika bir yoludur. Bir süreliğine bedavaya birkaç çekim yapmanız gerekebilir. Bu sadece çalıştığı yoldur. Çok hevesli modeller, fotoğraflarını çekmeyi çok ister çünkü onlar da kendi alanlarında yapmaya çalışıyorlar. Bunu sonsuza kadar yapmayın ya da kendinizden sürekli yararlanılmanıza izin verin. Ancak, yeni başladığınızda portföyünüzü ücretsiz olarak uygulamaya ve oluşturmaya çalışmalısınız. Ağa bağlı ve çok yetenekli insanlarla birlikte çalışmayı deneyin.
Ücretsiz çalışmak için yerler nasıl bulunur? Modelleme ajanslarına ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara başvurun ve hizmetlerinizi sunun. İnternetten çekilen fotoğraflara ihtiyaç duyan ya da çevrimiçi olarak reklam vermeyi isteyen adayları bulmak için ağızdan kelime kullanın (bazı kişiler bu tür tekliflere karşı dikkatli olabilir, ancak mevcut portföyünüzü sunmaya ve eğitiminizi kolejde vb. Açıklamaya hazır olun). Fotoğraf çekebilmeniz için kolej moda tasarım programı veya güzellik okuluna da başvurabilirsiniz.
Ödeme almasanız bile, çok şey öğrenecek ve ücretli işlere yol açabilecek değerli bağlantılar kuracaksınız. Moda fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız ağ iletişimi son derece önemlidir. Eğer özgürce çalışıyorsanız, yaratıcı kontrolün korunmasının faydasını elde edersiniz ve bu, bazen en iyi işinizi yapmanıza olanak sağlar. Moda fotoğrafçılığında staj kazanın. Yeni başladığınızda portföyünüzü kurmanın bir başka yolu da staj elde etmektir. Online fotoğrafçılığa online olarak listelenen birçok site bulabilirsiniz. Sadece Google

moda fotoğrafçılığı staj” terimiyle

ve birçokları ortaya çıkacak. Moda fotoğrafçılığında derhal bir şey bulamazsanız fotoğrafçılıkla ilgili bir staj yapmanız gerekebilir.
Moda fotoğrafçılığına yönelik tipik mesajlar bazı portfolyo örneklerine sahip olmanızı gerektirebilir (bunlar ücretsiz olarak veya bir üniversite sınıfında yapmış olduğunuz şeyler olsa bile) ve genellikle kendi ekipmanınızı almanızı isteyecektir. En iyi stajlar için New York’a veya denizaşırı ülkelere taşınmanız gerekebilir. Araştırmanı yap. Çalışmaya çalışmak için bir fotoğraf editörü çağırmadan önce, ödevinizi yapmalısınız. Örneğin, derginin ne yaptığını anlayın. Gerçek bir fotoğraf editörünün adını, sadece kendisine ya da genel olarak kendisine atıfta bulunmak yerine bilin. Dergiyi arayın ve ismi ve başlığı isteyin. Tarzınıza uyan bir dergi seçin.
Her şeyi etiketle. İşinize gönderirken adınızı ve telefon numaranızı eklediğinizden emin olmak istersiniz. Orijinal fotoğraflarda göndermeyin. Çalışmanın size geri gönderilmesini istiyorsanız damgalanmış, kendinden adresli bir zarf ekleyin. Fotoğraf ajansı alın. Fotoğrafçıların çalışmalarını müşterilere satmaya yardımcı olacak ajanslar var. Size iş bulmanıza yardımcı olabilirler. Hedef, çekimler için ayrılacak, ancak bazı dergiler de stok fotoğraflarınızı satın alacak. Bazı ajanslar yeni başlayan kişileri temsil edecek. Bir aracı almak size zaman kazandırabilir, böylece aracınıza odaklanabilirsiniz ve müzakereleri gerçekleştirmelerine izin verebilirsiniz.
Acenteler, çalışmalarınızı farklı pazarlarda da tekrar satmaya çalışacak ve piyasaları sizden daha iyi tanıyacaklar. Aracıyı araştırın ve tam olarak aynı türden işi yapan fotoğrafçıları temsil etmeyen birini bulun. Aksi takdirde diğer fotoğrafçılar çok rekabetçi olabilirler. Temsilciyle ilk bağlantınız gibi hareket eden bir iş görüşmesi. Kendinizi pazarlayın. Bu günlerde, iyi fotoğrafçılar işlerini geleneksel medyaların yanı sıra sosyal medyayı kullanarak da görüyor ve işlerini yapıyorlar. Kendiniz için bir marka yaratmaya odaklandığınız ve en iyi çalışmalarınızdan bazılarını sunduğunuz profesyonel bir sosyal medya varlığına sahip olun.
Sosyal medyada ya da bir portfolyo kitabında olsun, en iyi çalışmalarınızı dünyanın her yerine bırakın. Moda fotoğrafçısı yapmak için kendinizi sürekli pazarlamalısınız. Moda blogu başlatın. Bir moda blogu, işinizi sergilemek ve kendiniz için bir çevrimiçi itibar oluşturarak markalaşmaya başlamak için harika bir yoldur.
WordPress gibi ücretsiz bir hizmet aracılığıyla bir blog oluşturabilirsiniz. Blogu güncel tuttuğunuzdan emin olun. Kullanıcılar anahtar kelimeleri aradığında size yardımcı olabilir. Blog fotoğraflarının uygun aydınlatma ve zemini kullanarak tutarlı bir şekilde profesyonel olduğundan emin olun. Resmi portföyünüzün bir uzantısı olarak düşünün. Tipik olarak fotoğrafçı, fotoğraf satışlarının yüzde 50’sini alır.
Galeriyi arayın ve başvuru politikalarını sorun. Galerilerin farklı kuralları vardır. Bazıları sadece yılda birkaç kez gönderileri inceleyecektir. İlgileniyorlarsa, bir portföy görmek isteyeceklerdir. İşe başladığınızda, çalışmalarınız kendi şovunu elde etmek için envanter olarak yayınlanabilir. Kaliteye odaklanın. İşinizin tutarlı olması önemlidir. Bu çok önemli. Her fotoğrafınızı, özellikle portföyünüzdekileri, en yüksek kaliteyi yapmaya odaklanmalısınız. Gerçi yaratıcı ol. Trendler yapın, onları takip etmeyin. Kendinize uygun kendi imza stilinizi oluşturun. Çekimlerinizde öznelerinizin duygularını ve kişiliklerini yakaladığınızdan emin olun. Kendi tarzınız tutarlı bir stiliniz varsa, işiniz daha fazla öne çıkacaktır. İnsanların fotoğraflarını bilmelerini istersiniz, çünkü kendi görünümünüz vardır.
Kaliteyi sağlamak için iyi ekipmana yatırım yapın. İyi bir kameranız yoksa, profesyonel kalitede fotoğraflar çekmeyeceksiniz. Birkaç kaliteli lens satın alın ve doğal ışıkla çalışmayı öğrenin. Ayrıntılara dikkat et. Kıyafetler buruşmamalıdır. Zemin kirli ve benzeri olmamalı.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.