Montessori Öğretmeni Nasıl Olunur?


İtalyan doktor ve öğretmen Dr. Maria Montessori tarafından geliştirilen bir öğretim tarzı olan Montessori, geleneksel bir eğitimle karşılaştırıldığında hem öğrenci hem de öğretmen için çok farklı bir deneyim sunuyor. Ancak, geleneksel öğretmenler gibi, Montessori öğretmenleri hala kendilerini gerçek Montessori profesyonelleri olarak faturalandırabilmek için sertifikalandırılmalıdır. Bir lisans eğitimini saymamakla birlikte, bir Montessori öğretmeninin eğitimi, tam bir sertifikalı olmak için ek bir denetlenen pratik tarafından takip edilen bir yıllık bir çalışmayı içerebilir. İlk Montessori işinizin yolunu başlatmak için aşağıdaki Adım 1’e bakınız!

En iyi fırsatlar için bir üniversite eğitimini tamamlayın. İstekli Montessori öğretmenleri için, bir üniversite eğitimi çok akıllı bir fikirdir. Her bir Montessori ile ilgili işin bir üniversite eğitimi gerektirmemesine rağmen, ABD’deki birçok ülke (ve ABD dışındaki birçok ülkede), Montessori öğretmenleri için bir gerekliliktir.
Akredite bir eğitim merkezi seçin. Montessori sertifikasyon eğitimi ciddi bir yatırımdır – size değerli beceriler ve referanslar vermesine rağmen, binlerce dolara mal olabilir ve tamamlanması için bir yıl veya daha fazla süre gerekir. Bu nedenle, kayıt olduğunuz eğitim merkezinin tanınmış bir Montessori akreditasyon kurumu tarafından tam olarak akredite olduğundan emin olmak çok önemlidir. En meşru eğitim merkezleri, akreditasyon durumlarını sizinle paylaşmaktan mutluluk duyacaktır. Eğer kayıt yaptığını düşündüğünüz eğitim merkezi uygun kimlik bilgisine sahip değilse, kayıt yaptırmayın – bu zaman ve paranızın büyük bir kaybı olabilir. Neyse ki, küresel Montessori derneği olan Association Montessori Internationale (AMI), web sitesinde mevcut bir sertifikalı eğitim merkezleri dizisine sahiptir. Ayrıca, Montessori Vakfı’nın daha kapsamlı bir eğitim yerleri listesi var.
Ayrıca, Amerikan Montessori Derneği ücretsiz bir çevrimiçi eğitim merkezi bulucu sunuyor.
Amerika Birleşik Devletleri’nde, Montessori Eğitim Akreditasyon Konseyi’nden (MACTE) akreditasyonun genellikle bir eğitim programının meşruluğunun kesin işareti olarak görüldüğünü unutmayın. Bebek ve Yürüyor: (0 – 3 yıl)
Erken Çocukluk: (2,5 – 6 yıl)
İlköğretim I (6 – 9 yıl)
İlköğretim II (9 – 12 yaş)
İlköğretim I ve II (6 – 12 yaş)
Montessori yönetimi
Bazı özel programların 18 yaşına kadar olan çocuklara öğretme becerileri sunduğunu unutmayın. Bir eğitim programına kayıt olun. Yakınınızda tam olarak yetkilendirilmiş bir eğitim merkezi bulunduğunuzda, bir sonraki uygun eğitim oturumuna kayıt olmak isteyeceksiniz. Eğitim döneminizin kesin başlangıç ​​ve bitiş tarihleri, eğitim kurumunuza göre değişecektir – örneğin, bazı kurslar yıl boyunca sürülürken, diğerleri bir, iki veya daha fazla yaz boyunca gerçekleştirilir. Toplamda yaklaşık 1.200 saat eğitim tamamlayın.
Tüm konular için Montessori öğretim materyalleri oluşturma becerisi gösterir.
Yaklaşık 90 saatlik sınıf gözlemlerine ve denetimli öğretime katılın.
Yerinde bir öğretim pratiği yapın. Size yakın bir Montessori sınıfını bulun. Tebrik ederiz! Montessori eğitimini tamamladınız ve şimdi bir Montessori sınıfına liderlik etmek için tam olarak sertifikalısınız. Birçok Montessori öğretmeni, ilk işlerini yerinde eğitim ve staj süresince yaptıkları bağlantılardan alırlar. Ancak, eğer yapmazsanız, bu tamamdır – bazı durumlarda (uzaktan eğitim yoluyla kazanılan sertifikalar gibi), Montessori eğitiminin ana ilkeleri (aşağıdaki bölüme bakınız)
Sınıfınızı ve kursunuzu organize etme planınız
Uygulamanız sırasında geliştirdiğiniz benzersiz öğretim materyalleri ve fırsatları
Pratik öğrenme sırasında yavaş öğrenen bir çocuğun ilerlemesine yardımcı olmak için çalıştığınız zamanlar
Öğrencilerinize, kamuya ve mesleğinize olan bağlılığınız (Montessori etik kurallarında öğretmenin üç ana taahhüdü), “İş fırsatlarınız açısından pazarlık edilebilir olun. İlk öğretmen olarak, ideal öğretim pozisyonunuzu hemen almamanız ihtimali var. Bu tamam – başka herhangi bir iş gibi, değerlerin öğretilmesi mesleği ve kıdemlilik gibi. Sizin için ideal olmayabilecek pozisyonlar öğretirken, size daha iyi bir öğretmen yapmanın yanı sıra, gelecekte daha çekici bir iş adayı haline getirecek değerli beceri ve deneyim kazanacaksınız. Bununla uğraşın – tercih ettiğiniz işleri aldığınızda, daha fazla deneyim her zaman iyi bir şeydir. Çocuklarınıza özgürlük verin. Geleneksel sınıfların aksine, Montessori sınıfları büyük ölçüde öğrenci tarafından yönetilmektedir. Diğer bir deyişle, öğrenciler ödevlerini ne zaman ve nasıl tamamladıklarını seçmede büyük bir özgürlüğe sahiptir (ve bazı durumlarda, hangi ödevleri tamamladıklarını bile). Bu ilke Montessori öğretim tarzı için temeldir. Kendi eğitsel deneyimlerini yöneten çocuklar bağımsızlıklarını öğrenirler ve verdikleri özgürlüklerden dolayı öğrenmeye daha fazla motive olurlar. Örneğin, Montessori sınıfında, öğretmenin bir öğretmenden ziyade bir “rehber” olarak hareket etmesi alışılmamış bir durum değildir. Çocuklara uyguladıkları aktivitelere rehberlik eder (ve oturur ve gerekirse onlara yardım eder), ancak çevreleriyle özgürce etkileşim kurmalarına izin verir. Onları katı sıralara göre oturtmaya ve katı kurallara göre tam atamaları yapmaya zorlamaz. ”

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.