Müzik Gazetecisi Nasıl Olunur?


Müzik gazeteciliği, yemek yiyen, uyuyan ve nefes alanlara içeride yer alma şansı veren hızlı tempolu ve heyecan verici bir meslek. Ancak, içine girmesi kolay bir iş değil. Rekabet şiddetlidir ve nereden başlayacağını bilmek zor olabilir. Müzik için bir tutkunuz olmalı, en son haberler ve yayınlardan haberdar olun ve yazma becerilerinizi geliştirmek için zamanınızı ve enerjinizi ayırmaya istekli olmalısınız. Sabırla, olumlu bir tavırla ve çok sıkı çalışarak, müzik takdirini kariyerinize dönüştürme hayalini gerçekleştirebilirsiniz.

Müzik yorumları yazmaya başla. Müzik gazeteciliğine bir kariyer yapmaya karar verdikten sonra yapmanız gereken ilk şey, yapmak istediğiniz şeyi yaparak deneyim inşa etmeye başlamak: müzik hakkında yazmak. En sevdiğiniz albümlerin yorumlarını toplayın ve düşüncelerinizi canlı şovlara kaydedin. Sadece amatör düzeyde yapıyor olsanız bile, ayrıntıya bir göz atın ve kendi işinizi ciddiye alın. Erken değerlendirmelerinizi eğitim olarak düşünün. Fikirlerinizi net ve ilgi çekici bir şekilde ifade etmeyi hedefleyin. Kimse okuyamıyorsa, her parçayı bir şey söyleyin.
İncelemekte olduğunuz müzik hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız o kadar iyidir. Daha geniş bir bilgi kapsamı ile nesnel eleştiriler ve karşılaştırmalar yapıp, şarkı, albüm veya performans hakkında neyin iyi ve kötü olduğuna karar verebilirsiniz.
Müzikle ilgili haberlerde güncel kalın. Gazetecilik, gündelik bir iştir – aynı, müzik endüstrisindeki eleştirmenler için de geçerlidir. Müzik hakkında yazmıyorken, araştırıyor olmalısınız. Büyük sanatçıların etkinliklerine güncel kalın, büyük duyurular için dikkat edin ve çıktıklarında yeni sürümler alın. Müzik dünyasının haberlerini araştırırken, işinizde kullanmak için maddi madencisiniz. Etkili kaynaklarda yayınlanan makaleler türünün en iyisi olma eğilimindedir. Stilleri ve mesajları hakkında size neler var? Ortak olarak neye benziyorlar?
Okuduğunuz yayınlarla kariyer açılışlarına dikkat edin. Gazetecilik veya iletişim alanında bir derece kazanın. Yerel toplum kolej veya üniversitenizde yazma odaklı bir lisans programına kayıt olmayı düşünün. Bir müzik eleştirmeni olarak başarılı olmak için bir derece tutmaya kesinlikle gerek yokken, yalnızca kimlik bilgilerinize eklenecektir. Okulda yaptığınız işin türü de dil becerilerinizi geliştirecek ve hatta gelecekte size yardımcı olacak temaslarda bulunma fırsatları sunacaktır. Eğer işe alım seçeneği size veya başka birine düşerse, bir dereceye sahip olmak sadece kazanmanız gereken bir sınır olabilir.
Okula gitmenin zaman ve masraflarının size değip değmeyeceğine veya pratik deneyim kazanmak için enerjinizi kullanmanın daha iyi olup olmayacağına karar verin. Pek çok önemli müzik gazetesi, üniversite mezunu olmaksızın kendi alanlarında zirveye yükseldi. Prestijli web sitelerinde ve dergilerde okuduğunuz makaleler hakkında neleri beğendiğinizi gözlemleyin ve bu özellikleri kendi yazınıza dahil etmeye çalışın.
Yazmanız, müzikle ilgili benzersiz bir şey söylemelidir. Portföyünüzü oluşturun. Klip yazmaya başlar başlamaz, bunları ilgili taraflara gösterebileceğiniz bir portfolyoya derleyin. Tek bir yerde toplanan çalışma örneklerine sahip olmak, potansiyel işverenlerin tarzınızı değerlendirmesini ve yayınlarına uygun olup olmayacağınızı belirlemenizi kolaylaştırır. Portfolyonunuza gitmek için en güçlü çalışmanızı seçin. İş başvurusu yapmaya başladığınızda, iş deneyiminizle birlikte ilerlemek için seçimlere gönderebilirsiniz.
Yazınızın çoğu çevrimiçi yayınlanıyorsa, ancak işinizin fiziksel kopyalarını dağıtabilmeniz kesin bir avantajdır. Yerel müzik sahnesine katılın. Kendinizi yerel müzik sahnesinin ön cephelerine koyarak, şehrinizde bir itibar oluşturun. Yapabileceğin her şovda bulun ve düşüncelerinizi not ettiğinizden emin olun. Bu, diğer gazetecilerle, müzik yöneticileriyle ve hatta sanatçılarla buluşmaya başlamak için harika bir yol. Bazı şehirlerde, yerel müzisyenleri ve mekanları kapsayacak şekilde uzmanlaşmış küçük süreli yayınlar bile var. Süreli yayınlardan biri ile veya bunlarla çalışmak, işe girmenin harika bir yolu olabilir.
Çalışmak istediğiniz bir yayına soğuk çağrı yapmaktan korkmayın ya da sadece görünün. Hedefinizi vurgulayacak ve nerede olmak istediğinize ulaşmak için ne yapmak istediğinizi açıkça belirtebilecektir. Endüstri ile iletişim kurun. Başlarken alırken iletişim kurduğunuz insanlarla dostane profesyonel ilişkiler kurun. Her bir ismi ve karşılaştığınız yüzü hatırlamaya çalışın, çünkü birisinin size yardımcı olabileceğinden asla haberiniz olmayacaktır. Nazik, nazik ve çalışmak kolay olun. İnsanlar müziğe olan ilginizin ne kadar ciddi olduğuna şahit olduklarında, yapılması gereken önemli işler olduğunda sizi akılda tutacaklardır. Başarı, bildiğiniz kişilerle ilgili değildir, ancak kesinlikle iyi bir şekilde bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Çok fazla arkadaşa sahip olmak asla acıtmaz.
Şansınız olduğunda, insanlar için iyilik yapmaya hevesli olun. Size bir bacak sağlayarak iyilik yapabilirler.
İyi bir izlenim yaratmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. İnsanlar kimi sevdiklerini hatırlar… ve kimi sevmezler. ”,“ Hizmetlerinizi serbest bırakın. Saygın bir yayınla hemen işe alınamazsınız, ancak bu hala bir müzik gazetecisi olarak yaşayamayacağınız anlamına gelmez. Klip üretmeye devam edin ve serbest çalışma bulabileceğiniz yerler arayın. Birçok web sitesi ve daha küçük yayıncı, konuk katkılarını kabul eder. Serbest çalışan bir ajans olarak tutarlı bir iş bulmak zor olabilir ve fazla ödeme alamayabilirsiniz, ancak cesaret kırılmasın. Önemli olan, isminizi orada tutmak ve mümkün olduğunca fazla pozlama elde etmektir. Serbest yazma, gelirinizi bir gazeteci olarak desteklemenin harika bir yolu olabilir. Onu tam zamanlı bir çalgıya dönüştürmek için yeterince iş bulabilirsin bile.
Yazma becerilerinizi, kendi müzisyenlerinin kendileri için bios ve basın materyalleri ile gelmek için kullanabilecekleri fırsatlar da olabilir. Seni kullanıp kullanamayacaklarını görmek için bir sanatçıya veya temsillerine doğrudan başvurun.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.