Nasıl Çağrı Merkezi Temsilcisi OlunurBir çağrı merkezinde çalışmak disiplin ve iletişim becerilerini gerektirir. Bir müşteri hizmetleri temsilcisi olarak, çalıştığınız şirketle ilgili soruların yanı sıra şikayetlerle de karşılaşırsınız. Bir çağrı merkezi hızlı tempolu bir ortamdır, bu sayede becerilerinizi o kadar çok artırırsanız, o kadar iyi donanımlı olursunuz.

Bir özgeçmiş hazırlayın. Yazılı ve sözlü iletişim becerilerinizi vurgulayın. Profesyonel olduğunuzu ve ekipte iyi çalıştığınızı iletin. Bir çağrı merkezinde faydalı olabilecek diğer güçlü yönlerinizi aktarın. Çağrı merkezleri, çok görevli, hızlı tempolu bir ortamda çalışan, hızlı öğrenen ve hedefleri karşılayan çalışanlar arar.

Örneğin, önceki bir iş, gönüllü çalışma veya okuldaki bir meydan okuma yoluyla ölçülebilir bir hedefle nasıl tanıştığınızı açıklayabilirsiniz.

Giriş seviyesi bir çağrı merkezi temsilcisi için tipik eğitim gereksinimi bir lise diplomasıdır (veya eşdeğeri).

Etkileyici bir röportaj ver. Erken ortaya çıkın ve uygun şekilde giyin. Rolünüz ve programınızla esnek olmaya istekli olun. Örneğin, potansiyel işvereniniz, gelen satışlar, giden satışlar veya müşteri hizmetleri gibi farklı roller üstlenmek isteyip istemediğinizi sorabilir. Özel deneyimlerinizin, çeşitli sorumlulukları yerine getirdiğiniz için nasıl hazırlandığını açıklayın.

Şirketin web sitesinde veya sosyal medya sayfanızda bulduğunuz bir şey hakkında soru sormayı deneyin. Bu, araştırmanızı yaptığınızı ve potansiyel işverenle ilgilendiğinizi gösterir. Eğitim tipik olarak bir ila dört hafta sürer.

Eğitimden sonra, bir denetçi muhtemelen sizin de dahil olmak üzere bir grup çalışana atanacaktır. Bilgisayar becerilerinizi geliştirin. Gerekirse bir ders alın. Çevrimiçi veya kişisel olmayan sınıfları arayın. Yazma ve bilgisayar navigasyon becerilerinizi geliştirin. Yazarken konuşmayı da pratik et. Çağrı merkezi temsilcilerinin bilgileri hızlı bir şekilde yanıtlayabilmesi ve bulması gerekir.

Bilgisayar navigasyonuna alışmak, gerektiğinde yeni yazılımları öğrenmenize yardımcı olabilir.

Bilgisayar becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak ücretsiz çevrimiçi programlar ve video eğitimleri mevcuttur. Dakik olun. Her gün işe erken gelmesi planlanıyor. İşe gidip yerleşmek için zaman ayırın. Programınıza izin verirken mola verin. Çoğu çağrı merkezi, aramaları yapabilmek için sisteminize giriş yapmanızı gerektirecektir.

Trafik raporunu sabah işten ayrılmadan önce kontrol etmek iyi bir fikirdir. Bu şekilde bir trafik sorunu varsa, daha erken ayrılabilirsiniz. Yöneticilerinden öğrenin. Belirli durumlarda veya işinizde genel olarak nasıl iyileştirilebileceği konusunda tavsiye isteyin. İşteyken birden fazla aracıyla meşgulse, aralarında molalar vermeyi deneyin. Alternatif olarak, işten önce veya sonra onlarla konuşabilirsiniz. Denetçiler genellikle aynı işinizle başladı. İçeride ve dışarıda yerini bilecekler ve ne kadar zorlanabileceğini takdir edecekler. Şirketinizin faaliyetlerini güncel tutun. İşvereniniz hakkında olabildiğince fazla bilgi ezberleyin. Şirketinizin internet ve intranetini sık sık kontrol edin. E-postanızı ihmal etmeyin, önemli dahili notlar sizi bekliyor olabilir. Firmanızın sunduğu ürün ve hizmetlerin ayrıntılarını bilmelisiniz.

Yeteneklerine güvenen çağrı merkezi temsilcileri işlerinde daha etkilidir.

Örneğin, sarı yapışkan notlar, kalemler veya ataç kullanın.

Olumlu bir olumlama örneği, “Kendimi nasıl hissettiğimi ve pozitif kalmayı seçmekteyim.” İletişim becerilerinizi geliştirin. Yavaşça ve açıkça konuş. Canlandırma. Söylemeden önce ne söyleyeceğinizi düşünün (hızlıca). Çağrıların izlenebileceğini ve kaydedilebileceğini unutmayın. İngilizce ikinci dilinizse ve müşterilerin sizi anlamasını zorlaştırıyorsanız, İngilizce’yi İkinci Dil dersleri olarak kabul etmeyi düşünün. Şahsen ve online dersler bulabilirsiniz. Bazı çevrimiçi kaynaklar kullanmakta serbesttir. Kibar olun. Her zaman dostça kalın. Müşterinin söylediklerine bakılmaksızın olumsuz, küçümseme ya da karşı karşıya gelme. Formaliteleri ve sıradan bir ses tonu kullanın. “Lütfen,” “Teşekkür ederim,” “Rica ederim” ve “Bunu duyduğuma üzüldüm” demeyi deneyin.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.