Nasıl Kendiliğinden Olunur


Kendini her gün gibi hissediyor musun, kendini tekrar ediyor, geleceğe mi gidiyor? Eğer bir dümende sıkışmış hissediyorsanız, kendinizi bundan kurtarmayı öğrenebilirsiniz. Zamanınızı katı programınızdan nasıl ayıracağınızı öğrenin ve hayatınıza biraz daha fazla kendiliğindenlik katın.

Her dakika hayatınızı planlamayı bırakın. Kendiliğindenlik, önceden tasarlanmış bir hedefiniz olmadığında veya belirli bir deneyim için akılda kaldığınızda elde edilir. Daha spontane olmak istiyorsanız, kendinize daha az betik vererek kendinizi daha kolay hale getirin. Hayatını yaşamanın hiçbir kuralı yok. Arkadaşlarınızla eğlenceli bir gün için sahile gidiyorsunuz? Dakikada planlamaya gerek yok. Ne yiyeceksin? Kimler sürecek? Ne giyeceksin? Her şey hakkında endişeleniyor. Bir deneyimin her detayını planlama konusunda endişelenmeyin.
Hayatınızdan gereksiz sorumlulukları ortadan kaldırın. Daha kendiliğinden olabilmek için, bir şeyleri yapabilmek için elinizde zamanınızın olması gerekir. Günlük rutininize bakmaya ve ihtiyacınız olmayan şeyleri kestirmeye başlayabilirsin. Hayatınızdaki insanlar, sorumluluklar ve aktiviteler önemli değil mi? Onları kes. Normalde yaptığınız her şeyi düşünmeye çalışın, hatta onu rutininizden kesemezseniz bile. Hepsini yazmak, çok meşgulse, takviminizi hatırlamanıza ve görselleştirmenize yardımcı olabilir.
Açıkçası, gerçekten keyif aldığınız bir hobi, aktivite veya kulüp varsa, muhtemelen onu bırakmak için iyi bir fikir değildir. Neyin kesileceğine karar vermek için sağduyuyu kullanın. Ne seveceğinizi ve neye benzediğini anlamaya çalışın. İdeal gününüzü, istediğiniz her şeyi yapmanız gereken tamamen ücretsiz bir gün düşünün. Ne içermeli? Plaja gidip dalmak mı? Arkadaşlarınla ​​basketbol oynamak mı? Sundurmada iyi bir kitap ve serin bir içecekle rahatlamak mı? Sahne Alanı’nda gitar çalmak mı? İdeal hayatınızı hayal edin. Dünyada size mutluluğu getiren nedir? Hayatınızda, tamamen mutlu ya da tamamen rahatlamış olduğunuzu hatırladığınız zamanlar nelerdi? Bu hatıraları zihninizin önünde tutmaya çalışın ve onları hayatınızda bir öncelik haline getirin. Kendi yolunda neler olduğunu anlayın. Seni yaşamak isteyebileceğiniz kendiliğinden yaşamaktan uzak tutmak nedir? Kendini oraya koymaktan korkuyor musun? Seni bir bilgisayara ya da ofise kilitli tutan bir işte çalışıyor ve istediğin boş zamanı vermiyor mu? Ölü bir ilişkide mi kaldın? Seni yaşamak istediğin şekilde yaşamanın ne olduğunu anladığında, bir değişiklik yapmaya çalış. Her ne olursa olsun, sizi kendiliğinden olmaktan kurtarır, hayatınızdan keser. Boş zamanınızı ve çalışma sürenizi ayrı tutun. Zamanınızı etkili bir şekilde organize ederseniz, çalışma zamanınıza ayırdığınız zamandaki işinizi tamamlayıp bitirirsiniz. Randevunuz veya taahhütleriniz olmadan haftada en az bir gün geçirmeniz için rutininizi yeniden oluşturmaya çalışın. Bu, sabah uyandığınız ve bir kaprisin temelinde gün için yapmak istediğiniz bir şeye karar verebildiğiniz için kendiliğinden olduğu için harikadır. Çoğu insanın günlerinde bir çeşit takvimi olmalı. Kendiliğinden olmak isteseniz bile, uyandığınızda ne yapacağınıza dair bir fikir sahibi olmak önemlidir, ya da sadece kararsızlık çekebilirsiniz. ”,“ Kendi kararlarınızı verin. Kendi hayatından kim sorumlu? Sık sık, arkadaşlarımızın aramayı yapmasına ve karar verenler olmasına izin veririz. Planlarınızı sizin yapmak için her zaman gruba dönüştürüyorsanız, bunun nedeni sizin

” kolay gitme ” olmasından kaynaklanıyor olabilir, fakat aynı zamanda diğerlerinin sizin kararlarınızı vermesini sağlamanız olabilir. Kendinize fikir verin ve onlara katılın. Deneme yapmayı dene.

Akışa devam etmek yerine bir dahaki sefere grup olarak bir karara varmaya çalışmak için güçlü bir görüş bildir. Akşam yemeği için arkadaşlarla nerede buluştuğunuzu umursanız bile, bir yer seçip ayakta durmayı deneyin. İyi hissettirebilir.
Aynı zamanda, akışla gitmek kendiliğinden olmanın önemli bir parçasıdır. Küçük kararlara fazla kapılmamaya çalışın. Yeni insanlarla tanışın. Normal eski ekibinden bıktınız mı? Bir değişikliğe ihtiyacınız varsa, birçok farklı türde insanla takılmayı ve mümkün olduğunca çok sayıda toplantı yapmayı deneyin. İlişkilendirmek için yalnızca bir sosyal grup bulmayın, ancak kendinize geniş bir sosyal ağ vermek için birçok farklı grup arasında hareket edin. Okula giderseniz, sadece sınıflarınızdaki insanlarla takılmayın. Her gün yeni insanlarla öğle yemeğinde oturmayı deneyin. Bazı sporcular, bazı geeky çocuklar ve bazı küçük çocuklar ile arkadaş olun. Çok arkadaşın var.
Her gittiğinizde, insanlarla tanışmak ve potansiyel olarak hayatı değiştiren arkadaşlar edinmek için bir fırsat olarak düşünün. DMV’de sadece

çizgide durmayın

, komşularınızla sohbet et ve onların hayatlarının nasıl olduğunu öğren. Uzan. Hoşunuza gitmeyeceğini düşündüğün bir şeyi dene. Gizem korkutucu olabilir. Belirli bir yemeği denemediyseniz veya belirli bir yeri hiç ziyaret etmediyseniz, bu şeyler korkutucu görünebilir. Ama keşfettikten sonra, daha fazla ve daha yeni aktiviteler için açlığa bile başlayabilirsin. Haftada bir kez yeni bir yemek deneyin. Daha önce hiç duymadığınız malzemeler gerektiren bir yemek kitabından yemek pişirin ya da daha önce hiç yediğiniz bir restorana gidin. Sadece dene.
Çılgın olduğunuzdan emin olmadığınız bir etkinlik, hobi, kitap veya film deneyin. Eğlenmek için garip veya karmaşık bir şey keşfedin. Hatta hoşunuza gidebilir. Sadece

evet” deyin

daha fazla. Suşi denemek ister misin? Beyzbol maçına gitmek ister misin? Yüzme dersi almak ister misin? Neden olmasın! Emin! Kesinlikle! Bir fırsatla karşılaşırsanız, sık sık

hayır

demek için nedenler buluruz.” Bir şey harika veya eğlenceli bir şans gibi gözüküyorsa, çalışmamanız için bile işe yarayacak bir yol bulmaya çalışın. Programınıza veya planlarınıza uyacağından emin olabilirsiniz. Yapmak istemediğiniz ya da sevmediğiniz şeyleri kabul etmek zorunda değilsiniz, ama bir şey denemek için yeterince açık fikirli olmak iyi bir fikir. Telefonunuzu uzağa koyun . Kendinizi daha fazla spontan deneyime açmak ister misiniz? Kafanı cepten dışarı çekin ve etrafına bakın. Çok sık, bir yürüyüşe çıktığımızda e-postamızı kilitliyoruz ya da giderken biraz podcastin derinliklerinde kalıyoruz. Sadece olduğun yerde ol ve yaptığın şeyi yap. Çoklu görevleri durdurun ve telefonunuzu kapatın. Telefonunuza gerçekten bağlı olduğunuzu düşünüyorsanız, bunu sessiz yapmaya çalışın. Sesli mesajınız var ve insanlar acil bir durum olduğunda mesaj bırakabilir.
Tüm önemli uyarılarınızı kapatın. Eğer birisi Facebook’ta mesajlaşırsa, telefonunuzun bip sesine ihtiyacı var mı? Ya da birisi sizi retweet ediyorsa?

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.