Öğleden Sonra Enerji Seviyenizi Nasıl Artırırsınız?

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.İş günleri, öğleden sonra durgunluk ile uğraşmak zorunda kalmadan yeterince uzun. Çoğu zaman 2 ya da 3pm etrafında dönerken, esniyor ve bizi uyandırmak için kısa bir ertelemeyi düşünüyoruz. Bunun nedeni, glikoz, kortizol ve insülin seviyenizin dibe batmaya başlaması, sizi halsiz ve uykulu hissetmenizdir. Çoğu ofisin öğlen uyuklamasına izin vermemesi nedeniyle, enerji düzeyinizi yükseltmek için yapabileceğiniz birkaç yol vardır. Ayrıca, gün boyunca o öğleden sonra yorgunluğunu önlemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Biraz müzik koy. Bazen tek ihtiyacınız olan, biraz daha enerji dolu hissetmenize yardımcı olacak küçük bir motivasyon. Sevdiğin en iyi müziklerden bazılarını giy. Daha hızlı bir vuruş, biraz daha enerjik hissetmenize yardımcı olabilir. Eğer yapabiliyorsanız, müziğinizi biraz yüksek sesle dinleyin. Bu, gündüz sisi dışında sizi sarsmaya yardımcı olabilir. Eğer yapamıyorsanız, kulaklıkları müzik dinlemeyi deneyin, böylece iş arkadaşlarınızı rahatsız etmeyin.

Ayrıca şarkıya şarkı söylemeyi veya şarkı söylemeyi deneyin. Bu, beyninizin zonlama yerine yoğunlaşmasına ve odaklanmasına yardımcı olabilir.

Öğleden sonra atıştırmalısın. Küçük bir öğleden sonra atıştırmalık, vücudunuza az miktarda beslenme ve enerji sağlayabilir. Enerjinizi günün geri kalanında yükseltmek için doğru tipte çerezleri seçtiğinizden emin olun. Aperatifler için protein ve karmaşık karbonhidrat seçin. Protein enerjiyi artırmaya ve sizi tatmin etmenize yardımcı olabilir. Karmaşık karbonhidratlar lifte daha yüksektir ve kan şekerinizde hızlı bir artış olmasını engeller. Birlikte mükemmel öğleden sonra atıştırmalık kombinasyonunu yaparlar.

Atıştırmalıklar gibi deneyin: havuç ve humus, az yağlı bir Yunan yoğurdu, bir parça meyve ve bir peynir çubuğu ya da yulaf ezmesi küçük bir kase bile.

Kafein içeren ve odağı artırabilecek bir bitter çikolata parçasını deneyin. En az% 60 kakaolu çikolataya bakın.

Şekerler, şekerli içecekler veya tatlılar gibi yüksek şekerli aperatiflerden kaçının. Bunlar kan şekerinizin hızla yükselmesine neden olur ve daha sonra kazara ek yorgunluğa neden olur.

Ayrıca yağda daha yüksek olan yiyecekleri atlayın. Çok fazla yağ, sindirilmesi uzun zaman aldığından, yorgun ve yorgun hissetmenize neden olabilir. Uyanmanıza yardım etmek için bir fincan kahve veya çay hazırlayın. Kullandığınız tatlandırıcıya dikkat edin – çok fazla şeker daha sonra bir çökmeye neden olabilir. Çok az şekerli, doğal kalorisiz bir şeker veya hiç kullanmayın.

Kafein alımını ılımlı tutun. Çok uzun süre tahriş edici olabilir. Ancak, çoğu çalışma gün boyunca iki ila üç fincan kahvenin çoğu sağlıklı yetişkin için güvenli olduğunu göstermektedir.

Kafein, bunun tersi bir etkiye de sahip olabileceğine dikkat edin – özellikle de zaten bir miktar büyük miktarda içecek tüketenlere. Eğer zaten bir kafein bağımlısıysanız, yorgunluğunuza yardım edip edemeyeceğini görmek için birkaç hafta boyunca bunu bırakın. Biraz uykulu hissetmeye başladığınızda, banyoya bir yürüyüş yapın ve soğuğu soğutarak açın. Biraz daha uyanık oluncaya kadar birkaç dakikalığına kendinize dikkat edin.

Aynı çalışma, sabahları soğuk bir duşun, ilk başta rahatsızlık verici olsa da, tipik bir sıcak duştan daha fazlasını uyandırmanıza ve stres atmanıza yardımcı olabileceğini gösterdi. Germek ve nefes almak için bir dakikanızı ayırın. Sadece birkaç saniye sürüyor ve bir gerginlik hissi şaşırtıcı bir şekilde yeniden canlanıyor olabilir. Uyanmak, stres atmak ve rahatlamak için biraz uzatın. İş yerinde sert olmak çok kolay – özellikle tüm gün bir masada oturuyorsanız. Perdeye bakmadan kendinizi çıldırmış hissedebilirsiniz, ya da boynunuz tüm gün öne eğilmek için zorlanır. Vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olmak için ayağa kalk ve uzat.

Bazı uzanmak denemek için şunları içerir: boyun rulolar, gökyüzüne doğru uzanıyor ve geriye doğru, ayak parmaklarınız, yan uzanıyor ve oturmuş kıvrımlara dokunuyor. Sosyal bir mola verin. Bir an için işten ayrıl ve arkadaşlarla gülme, bir kahve al ya da haftasonu planlarından bahsetme. Sosyalleşme, sadece bir an için bile yenilenmiş hissetmenin harika bir yoludur. Zihninizi strese sokar ve gülmek ruh halinizi alır.

Arkadaşlarınız veya iş arkadaşlarınızla 3 veya 16:00 kahve arası bir mola vermek isteyip istemediklerini sorun. Kalkabilir, hareket edebilir ve sosyalleşebilirsiniz (hepsi daha uyanık ve tazelenmiş hissetmenize yardımcı olabilir).

Hatta iş arkadaşlarınızdan günde 10 dakikalık bir yoga molası, gergin mola veya öğleden sonra yürüyüşü ile size katılmalarını isteyebilirsiniz. Muhtemelen öğleden sonraları biraz uykulu olan tek kişi değilsiniz. Yürüyüşe çık. Birden fazla çalışma, hızlı bir yürüyüşe çıkmanın, sizi uyandırmanıza ve öğleden sonra geçmeniz için size bir enerji patlaması yapmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Yapabilirsen dışarı çık. Temiz hava size büyük bir enerji ve motivasyon artışı sağlayacaktır. Yürüme dolu bir yürüyüş kalbinizi pompalayacak ve vücudunuz ve zihniniz artık halsizleşecektir.

Gün boyunca size daha fazla enerji vermek için sabahları spor salonuna gitmeyi düşünün. Bir kardiyo egzersiz ya da sakinleştirici yoga seansı, stresinizi azaltırken, dayanıklılığınızı ve dayanıklılığınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. Mini bir şekerleme yapın. Öğle yemeği yedikten hemen sonra biraz kapalı bir gözle kaçmak için fırsatınız varsa (muhtemelen kullanılmayan bir konferans odası bulmak, arabanıza gitmek veya bir ofiste iseniz kapıyı kapatmak), 15 Günün geri kalanı için sizi yeniden canlandırmak, uyanıklığı ve motor becerileri geliştirmek için 20 dakikalık şekerleme yeterli olabilir. 30 ila 60 dakika arasında daha uzun süreler, karar verme becerilerinizi ve belleğinizi geliştirebilir.

Gün ortası kestirmeden en fazla faydayı elde etmek için zamanlama konusunda tutarlı olmaya çalışın. 1 ila 3 pm arası bir şekerleme hedefleyin. Herhangi bir ışığı engellemek için bir uyku maskesi kullanın ve mümkünse kendinizi sıcak bir battaniyeye veya ceketinize sarın.

Düzenli egzersiz. Birçok çalışma, düzenli ve tutarlı fiziksel aktivitenin yorgunlukla savaşmanın ve enerjinizi arttırmanın en iyi yolu olduğunu göstermiştir.

Ayrıca, sağlık profesyonelleri her gün en az 150 dakika aerobik aktivitesi yapılmasını önermektedir.

Aerobik aktiviteye ek olarak, egzersizlerinizi dengelemek için bir veya iki kuvvet antrenmanı da içerir. Dengeli bir diyet yiyin. İyi dengelenmiş bir diyet, genel sağlık için çok önemlidir, ancak gün boyunca nasıl hissettiğinizi de belirleyebilir. Dengeli bir diyet, her gün her yiyecek grubundan yiyecekleri tüketeceğiniz bir beslenme şeklidir. Ayrıca, gün boyunca çok çeşitli yiyecekler yemelisiniz.

Yorgunluğun önlenmesine yardımcı olmak için tüm öğünlerin de dengeli olduğundan emin olmalısınız.

Örneğin, büyük karbonhidrat açısından zengin yemekler (krep kahvaltı veya öğle yemeği için spagetti gibi) sizi yorgun ve halsiz hissetmenize neden olabilir.

Enerji seviyenizi dengelemek için yağsız protein, meyve veya sebze ve yüksek lifli karbonhidrat kaynağı ekleyin.

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.