Pasaport için nasıl başvurulur

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.Ulusal pasaportlar denizaşırı seyahatler için gereklidir. Vatandaşlık ve kimliğinizi kanıtlayabilirseniz, o zaman vatandaşlığınızdaki ülkenizde bir pasaport için başvurabilirsiniz. Bu talimatlar ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya pasaport uygulamaları için yönergeleri içerir. Devam et! Pasaportlar çok fazla dokümantasyon gerektirir.

Uygunluğunuzu belirleyin. Bunu ABD Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla çevrimiçi bir sihirbaz kullanarak yapabilirsiniz. Sihirbaz mevcut ikametinizi, doğum tarihinizi ve daha önce bir ABD pasaportunuz olup olmadığını sorarak başlayacaktır. ABD vatandaşları denizaşırı seyahat için pasaport almalıdır.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD pasaportlarının verilmesini ve onaylanmasını ele alır. Devam et. Hızlandırılmış bir pasaport siparişi verilebilmesine rağmen, çeşitli belgeleri toplamanız gerekecek, bu nedenle son dakikaya kadar beklememek iyi bir fikirdir. Size daha az mal olacak.

Pasaport için şahsen başvurmanız gerekip gerekmediğini belirleyin. Kurallar, belirli başvuru kategorileri için farklıdır. Örneğin, ABD hükümeti, kişilerin pasaport için birkaç kategoriye girmesi durumunda başvurmasını gerektirir: Eğer ilk ABD pasaportunuzsa veya 16 yaşın altındaysanız veya 16 yaşın altındayken önceki pasaportunuz verilmişse.

Eğer önceki pasaportunuz 15 yıl önce hasar görmüş, kaybolmuş veya çalınmış veya çalınmışsa.

Son pasaportunuzu aldıktan sonra adınız değiştiyse ve ad değişikliğini yasal olarak belgelemediyseniz. İlk kez pasaport için başvuruda bulunun. ABD pasaportunun başvuru formunu doldurun. Bu form DS-11 olarak adlandırılır. İnternetten yazdırabilir ve çevrimdışı tamamlayabilirsiniz. Formu birçok postanede de alabilirsiniz. Ancak, bunu şahsen göndermeniz gerekecektir. Kabul acentesi bunu yapabileceğinizi söyleyene kadar uygulamayı imzalamayın.

Sosyal güvenlik numaranızı vermeniz gerekecektir. Formu terk ederseniz veya başka bir formdan istifade ederseniz, talebinizi geciktirebilirsiniz. Formu göndermek için yetkili bir pasaport başvurusu kabul etme tesisi veya pasaport ajansı bulun. DS-11 başvuru formunu acentelerden birine bizzat göndermelisiniz. Her eyalette birçoğu var. Bölgenizdeki en yakın pasaport kabul tesisi için ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan çevrimiçi arama yapabilirsiniz. Form posta kodu ile arama yapmanızı sağlar. Bu konumların çoğu postaneler, mahkeme katipleri, halk kütüphaneleri ve diğer devlet daireleridir.

Bunun yerine bir pasaport ajansına başvurursanız, hızlandırılmış bir ücret ödemeniz gerekecektir ve iki hafta içinde uluslararası seyahat kanıtı göstermeniz gerekebilir. Bir randevuya da ihtiyacınız olacak. İnsanlar genellikle bu seçeneği pasaporta çok hızlı ihtiyaç duyduklarında seçerler. Vatandaşlık delillerini toplayın. Pasaport için şahsen başvurduğunuzda, DS-11 başvuru formu ile ABD vatandaşlığı kanıtı sunmanız gerekecektir. Belgeler size iade edilecektir. ABD vatandaşlığını kanıtlamanın yolları: Hasar görmemiş bir önceki ABD pasaportu (küçükler için 5 yıl ve yetişkinler için 10 yıl)

İlçe ya da doğum devleti tarafından verilen sertifikalı ABD doğum belgesi; Ebeveynlerin tam adları ile birlikte hamilin tam adını, doğum tarihini ve doğum yerini listeler; Doğumdan bir yıl içinde kayıt ofisi ile yapılan bir tarih var; bir kayıt şirketinin imzası var; ve kayıt memurunun kabartmalı, etkilenmiş veya çok renkli bir mührü vardır. Fotokopiler ve noter onaylı kopyalar çalışmayacak.

Yurtdışında doğum ya da doğum sertifikasyonu için konsolosluk raporu.

Bir vatandaşlık belgesi veya vatandaşlık belgesi. Amerikan pasaportu için başvurduğunuzda mevcut kimlik. Pasaportunuza başvurmak için şahsen başvurduğunuzda, fotoğrafınızı içeren bir kimlik sunmanız istenecektir. İşe yarayan tanımlama: Önceden ihraç edilmiş bir ABD pasaportu veya vatandaşlığa kabul veya vatandaşlık belgesi veya geçerli bir sürücü belgesi veya mevcut bir hükümet kimliği (şehir, eyalet veya federal) veya mevcut bir askeri kimlik (askeri ve bağımlılar) belgesi.

Ayrıca, başvuru üzerine sunacağınız her bir kimlik belgesinin ön ve arka fotokopisini getirmeniz gerekecektir. Düz beyaz 8.5 x 11 inç standart kağıt stoğu üzerinde olmalıdır. Fotokopi, gönderilen her sayfanın yalnızca bir tarafında görüntü içermelidir. Her kimlik için ön ve arka iki ayrı sayfa sunun. Kağıt başka işaretler içeremez. Görüntünün boyutunu azaltamazsınız.

Birincil kimlik bilgisi gönderemezseniz, ikincil kimlik bilgileri gönderebilirsiniz. Yapabildiğin kadar sunmalısın. Sosyal güvenlik kartı, kredi kartı, çalışan kimliği ve kütüphane kartı gibi ikincil dokümanların bir kombinasyonunu (tek başlarına değil) gönderebilirsiniz. Kimliğinizi onaylayabileceğini düşündüğünüz her şeyi sunun.

Ayrıca, sizin söylediğiniz kişi olduğunuza dair yemin edecek bir tanık da getirebilirsiniz. En az 2 yılını tanıyan, geçerli bir kimliğine sahip, bir beyanname doldurmaya istekli ve pasaport başvurusu sırasında hazır bulunan bir ABD vatandaşı olmak zorundalar. Bir vesikalık fotoğraf sağlayın. Başvurunuzla birlikte bir adet vesikalık fotoğraf vermeniz gerekecektir. Bölgenizdeki pasaport kabulü olanaklarının bir ücret karşılığında pasaportunuz için fotoğrafınızı çekmesi olasıdır. Bu fotoğrafı kendiniz almak harika bir fikir değil çünkü çok hassas gereksinimleri karşılaması gerekiyor. Bazı ilaç depoları pasaport fotoğraf hizmetleri sunmaktadır. Fotoğrafınızın renkli olması, mat veya parlak fotoğraf kalitesinde kağıda basılması ve 2X2 inç (51X51 mm boyutunda) olması gerekir. Baş, çenenin altından başın tepesine kadar 1 inç ile 1 3/8 inç arasında olmalıdır.

Mevcut görünümünüzü temsil etmeli ve son 6 ay içinde alınmalıdır. Fotoğraf aynı zamanda düz beyaz veya beyaz olmayan bir arka planın önünde de çekilmelidir. Tam yüzünüz kameraya dönük olmalıdır. Ve yüz ifadeniz nötr ya da doğal bir gülümseme olmalı, her iki göz de açık olmalıdır. Gerekli ücretleri ödeyin. Pasaport almak ucuz değildir ve gerekli ücretleri ödemezseniz işlemi yavaşlatabilir. Dışişleri Bakanlığı, güncel bir başvuru ve yürütme ücretleri listesini çevrimiçi yayınlar.

Ücretleri kredi kartları, banka kartı veya çek kartları, “Devlet Bakanlığı”, “para emirleri” ya da tam olarak değiştirilebilen para ile ödenebilir. Çekler veya para emirleri ABD finans kurumlarında çekilmeli ve ABD doları cinsinden ödenmelidir. Bir çocuk için pasaport için başvuruyorsanız, reşit olmayan çocuklar için kuralları belirleyin. Her çocuğun ülkeyi terk etmek için pasaportu olmalı. Çocuk pasaportları 5 yıl için geçerlidir. Çocuk 16 yaşın altındaysa ve daha önce pasaport sahibi değilse, başvuruyu şahsen bir pasaport bürosuna veya yetkili bir siteye göndermelisiniz. Çocuk ve ebeveynler veya veliler bulunmalıdır. Hem ebeveynler hem de veliler mevcut değilse, ebeveyn izni formunu doldurabilirsiniz. Bu formda, ebeveyn veya vasi, çocuğun yurtdışına seyahat etmesine izin verdiği gerçeğini doğrular. Diğer vasi merhumun öldürülmesi veya haklarının sona ermesi durumunda prosedürler mevcuttur.

Reşit olmayan bir pasaporta başvurmak için, ABD vatandaşlığını, ebeveyn ilişkisinin kanıtlarını, fotoğraflı kimlik belgesini, veli onayını, vesikalık fotoğrafını, başvuru formlarını ve pasaport ücretlerini kanıtlamanız gerekir.

ABD vatandaşlığının kanıtı, doğum belgeleri için yukarıdaki kuralların aynısını karşılayan ABD sertifikalı bir sertifikayı içerebilir. ABD vatandaşlığının diğer kanıtları, zarar görmediği, yurtdışında doğumun konsolide bir raporu, vatandaşlığa kabul belgesi veya vatandaşlık belgesi gibi bir önceki ABD pasaportunu içerir. Hızlandırılmış hizmet talep et. Pasaportunuzun daha hızlı bir şekilde gönderilmesini isteyebilirsiniz, ancak daha pahalıya mal olur. Başvuruyu gönderirken gece boyunca teslimatı kullanabilirsiniz. Hızlandırılmış hizmet sadece ABD’de kullanılabilir.

Zarfın dışına açıkça “EXPEDITED” yazın.

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.