Sağlık Eğitimi Nasıl Olunur?


Bir sağlık eğitimcisi olarak, bireylere ya da gruplara, daha sağlıklı bir yaşam tarzı ve tıbbi durumların önlenmesi hakkında eğitim vermekten siz sorumlusunuz. Örneğin, gençlere cinsel yolla bulaşan hastalıkların (CYBE) veya toplumda daha sağlıklı beslenmenin nasıl önleneceğini öğretebilirsiniz. Bir sağlık eğitimcisi olarak çalışmak, iyi iletişim becerileri ve broşürler ve broşürler gibi belgeler oluşturma yeteneğini gerektirir. Ancak, ders vermeye, sağlık taramasına ya da sunum yapmaya başlamadan önce sağlık eğitimcisi olmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Sağlık eğitiminde lisans derecesi ile mezun. Bu minimum eğitim gereksinimi. Derecesi kolej ve üniversitelerde sunulmaktadır. Dereceyi kazanmak, psikoloji, sağlık eğitimi teorisi ve insani gelişim derslerini tamamlamanızı gerektirir. Ayrıca seçmeli ve matematik gibi genel eğitim kursları da almak zorunda kalabilirsiniz.
Pratik deneyim kazanın. İşverenler, alanında bazı tecrübeleri olan bir sağlık eğitimcisini işe almayı tercih etmektedir. Staj tamamlayın. Staj, lisans dereceniz ile mezun olmak için bir gereklilik olabilir.
Gönüllü işyerinde, tıbbi bakım ortamlarında ve kar amacı gütmeyen kuruluşlarda çalışan sağlık çalışanlarını istihdam ediyor. Yüksek lisans derecesi kazanın. Sağlığı geliştirme, okul sağlığı eğitimi veya toplum sağlığı eğitimi gibi alanlarda büyük seçim yapabilirsiniz.
Belirli sağlık eğitimi kursları alacaksınız, ancak herhangi bir seçmeli veya genel eğitim dersi almak zorunda değilsiniz. Sertifikalı Sağlık Eğitimi Uzmanı (CHES) atama kazanın. CHES, Ulusal Sağlık Eğitimi Sertifikalandırma Kurumu tarafından sunulmaktadır. Sınav almaya hak kazanmak için bir lisans derecesine sahip olmanız veya mezun olmanızın 3 ayı dolmuş olmanız gerekir.
Sınav, sağlık eğitimi ile ilgili konularda ve bir sağlık eğitimcisinin sorumluluklarını test eder. Sağlık eğitimcisi olarak çalışın. Ağ üzerinden diğer sağlık eğitimcileri ile bir iş bulabilirsiniz. Ayrıca, çevrimdışı ve çevrimiçi istihdam listelerini inceleyebilirsiniz.
İşvereninizin sağlayabileceği herhangi bir işbaşı eğitimini tamamlayın.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.