Sosyal Güvenlik İdaresi ile nasıl irtibat kurulur?Sosyal Güvenlik İdaresi veya SSA, Sosyal Güvenlikle ilgili tüm sorularınızda, emeklilik, engellilik, Medicare veya adresinizi değiştirmeniz gerekip gerekmediğini sormanıza yardımcı olabilir. Onlara ulaşmanın en hızlı yolu, ana telefon numaralarını aramaktır, ancak onlara postada bir e-posta veya mektup da gönderebilirsiniz. Daha fazla doğrudan iletişim için bölgenizdeki bir Sosyal Güvenlik Ofisini ziyaret edin.

Çoğu sorgu için SSA’nın ana numarasını 1-800-772-1213 numaralı telefondan arayın. Bu, yerel ofisinizin numarasını bilseniz bile, başlatmanızın önerildiği otomatik sistemlerin sayısıdır. Otomatik telefon sistemi 24 saat hizmetinizdedir veya Pazartesi-Cuma günleri saat 07:00 ile 19:00 arasında canlı bir temsilci ile görüşebilirsiniz. Çarşamba, perşembe ve cuma günleri en kısa bekleme sürelerine sahiptir.

SSA, yerel ofisler için telefon numaralarını yayınlamıyor.

SSA’nın telefon sistemi hakkında daha fazla bilgiyi https://www.ssa.gov/agency/contact/phone.html adresinde bulabilirsiniz.

Daha az zaman duyarlı konular için Sosyal Güvenlik İdaresi’ne e-posta gönderin. Onlara bir mesaj göndermek için https://faq.ssa.gov/ics/support/ticketnewwizard.asp?style=classic adresini ziyaret edin. “Son” u tıklamadan önce e-posta adresinizi, mesajın konusunu ve mesajınızı yazın. Güvenlik nedeniyle Sosyal Güvenlik numaranızı mesaja koymadığınızdan emin olun.

Hemen yanıt vermeyebileceklerini unutmayın, bu yüzden bir yanıt beklerken sabırlı olun.

Doğrudan para yatırma ya da Ek Güvenlik Geliri (SSI) hakkında bilgi isteyen bir e-posta gönderebilirsiniz. SSA’ya son çare olarak bir mektup gönderin. Sosyal Güvenlik İdaresi, telefon numarasını arayıp yerel ofisinizi ziyaret ettikten sonra hala yardıma ihtiyacınız varsa sadece bir mektup göndermenizi ister. Mektubunuzu Kamu Soruşturma Ofisi, 1100 West High Rise, 6401 Güvenlik Blvd., Baltimore, MD 21235’e gönderin. Mektubu “Sosyal Güvenlik İdaresi” ne yönlendirin.

Sosyal Güvenlik numaranızı veya talep numaranızı mektubunuza ekleyin. Yakında bir Sosyal Güvenlik İdaresi ofisini bulun. Bunu, https://secure.ssa.gov/ICON/main.jsp adresindeki ofis konumlarını ziyaret ederek yapabilirsiniz. Yerel posta kodunuzu yazın ve ardından “Bul” u tıklayın. Size en yakın Sosyal Güvenlik Ofisi’nin adresi ve saatleri de açılır. Randevuyu zamanlamak için SSA’nın ana telefon numarasını aramanız gerekir.

Değiştirilecek bir Sosyal Güvenlik numarası kartına başvurmak için randevu alabilirsiniz. Randevu almazsanız mümkün olan her yerde ofisi ziyaret edin. Sosyal Güvenlik ofisleri her zaman meşgul ve muhtemelen yardım için uzun bir süre beklemek zorunda kalacaksınız. Önceden plan yapın ve ya açtıklarında hemen oraya gidin ya da ofisin kapanması için birkaç saat önce geldiğinizden emin olun. Doğru zamanda geldiğinizden emin olmak için ofisin çalışma saatlerini kontrol edin.

Hak talebinde bulunmak ya da engelli bir karara itiraz etmek gibi konuları ele almanız gerekiyorsa, doğruca ofise gidebilirsin.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.