Topluluk Organizatörü Nasıl Olunur?


Topluluk organizasyonu zorlu ama yine de inanılmaz bir kariyer olabilir. Topluluğunuzu ve içindeki insanları olumlu etkileme fırsatına sahip olacaksınız. Topluluk düzenlemenin sizin için olduğunu düşünüyorsanız, nasıl başlayacağınızı ve bir fark yaratacağınızı öğrenin.

Bir topluluk düzenleyicisinin ne olduğunu anlayın. Topluluk düzenleyicisi olmaya başlamadan önce, işin neyi gerektirdiğini anlamalısınız. Topluluğunuzdaki sorunları belirlemeniz, çözümleri düşünmeniz ve bunları hayata geçirmek için yeterli desteği toplamanız gerekecektir. Bu, bazen, mevcut otoriteyi halkın protesto etmesi ya da toplanmasıyla itiraz etmek anlamına gelecektir. Bir kalabalığa konuşmaktan korkmamanız, kapıdan kapıya gitmeniz, soğuk aramalar yapmanız ve nedeninize dikkat çekmek için ne gerekiyorsa onu yapmamanız gerekir. Kendinizi politik olarak eğitin. Hükümeti değiştirmek için nasıl çalıştığını anlamalısınız. Seçim sürecini, yasaların nasıl geçtiğini ve yerel politikacıların kim olduğunu öğrenin. Kendinizi yerel ve ulusal yasalara alıştırın. Değişim için kampanya yapmaya başladığınızda, bu her şeyden önemli olacaktır. Topluluğunuzdaki politik veya sosyal konular hakkında bilgi edinin. Bunlar, bir köşede bir durma işaretine ihtiyaç duymak gibi basit ve haksız bir yasa gibi ciddi olabilir. Durum ne olursa olsun, harekete geçmeden önce konuyla ilgili her şeyi öğrenmelisiniz. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Yerel haberleri izleyin. Bu ağlar genellikle yerel konuları ele alacak ve nasıl harekete geçeceğiniz konusunda size fikir verecektir.
Yerel gazeteleri okuyun. Özellikle editör veya fikir bölümlerine bakın. Yerel vatandaşlar genellikle toplumdaki sorunlardan şikayet ederek yazacaklar.
İnsanlarla konuş. Bu bir topluluk organizatörü için çok önemli bir beceridir. Komşulardan toplumdaki bir şeyden memnun olmadıklarını ve cevaplarını dikkatlice dinlediklerini sorun. Bölgenizde benzer gruplar olup olmadığını araştırın. Bir sorunu belirledikten ve üzerinde kendinizi eğittikten sonra, başka birinin zaten harekete geçip geçmediğini görmelisiniz. Genellikle internet araması bölgenizdeki grupları ortaya çıkaracaktır. El ilanları için kütüphaneler ve hükümet binaları gibi yerel toplantı yerlerini de kontrol edebilirsiniz. Sizinle aynı işlemleri yapan bir grup bulursanız, kendi başınıza başlamak yerine katılmak isteyebilirsiniz. Ancak, bu grubun sizden farklı hedefleri veya yöntemleri olduğunu düşünüyorsanız, devam edip kendi başınıza başlayabilirsiniz. Halen kurulmuş olan bu gruba yaklaşmayı ve fikirlerinizi sunmayı ve sizi destekleyip desteklemeyeceklerini görmeyi isteyebilirsiniz.

İlk önce gönüllü olmayı deneyin. Topluluk düzenlemenin sizin için uygun olup olmadığından emin değilseniz, benzer bir grupla gönüllü olmayı deneyin. Bu size işin nasıl bir şey olduğunu gösterecektir. Gönüllü olarak kendi grubunuzu oluştururken önemli olacak önemli kişileri de yapabilirsiniz. Küçük bir toplantı düzenleyin. Bir sorunu araştırırken, muhtemelen düşüncelerinizi paylaşan birkaç kişiyle karşılaşırsınız. Bunlar arkadaşlarınız, aileniz veya okuldan veya toplumdan tanıdığınız kişiler olabilir. Topluluğunuzda fark ettiğiniz bir sorunla tanışmak ve tartışmak istediğinizi varsayalım. Sadece birkaç kişi olsa bile, bu ilk toplantı grubunuz için bir plan geliştirmek için çok önemlidir. Konuyu tartışın. Şimdi bir sorun belirlediniz ve araştırdınız, nasıl çözeceğinizi anlamanız gerekiyor. Bu ilk toplantıda, hangi eylemde bulunacağınız konusunda grubunuzla beyin fırtınası yapmalısınız. Herkesi buraya getiren konu hakkında konuşun. Onları neyin ilgilendirdiğini ve neden bunun önemli bir sorun olduğunu düşündüklerini sorun.
Sorunun ne olduğu konusunda net olduğunuzda, düzeltmek için ne yapmayı umduğunuz konusunda beyin fırtınası yapın. Bu grup için açık hedefler bulmak, bir eylem planı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, amacınız yerel meclise yeni bir üye seçmekse, işinizin çoğu, bu aday için farkındalığı ve desteği artırmak etrafında dönecektir.
Herkesin çözüm önerisinde bulunsun. Herkese konuşma şansı vermeniz önemlidir. Topluluk organizasyonu, grup katılımına dayanır. Grubun kurucusu ve lideri olsanız da, tüm üyelerinizi eşit şekilde dinlemekten siz sorumlusunuz.
Hedeflerinize ulaşmak için kullanmak istediğiniz yöntemleri tartışın. Sadece mektup yazmayı ve medyayla konuşmayı mı planlıyorsunuz yoksa protestolar gibi doğrudan eylemler mi yapacaksınız? Gruptaki herkesin kullanmayı planladığınız yöntemlerle birlikte olup olmadığına bakın. Bazıları mitinglerde ve protesto gösterilerinde rahat olmayacak. Değilse, sorun değil – hala sahnelerin arkasında bolca yardım etmek için yapabileceğiniz işler var. Grubunuzu adlandırın. İdeal olarak grubunuzun adı, grubun hedeflerinin ne olduğu hakkında bir ipucu verirken söyleyecek ve hatırlayacak kadar kolay olacaktır. Bir kısaltma kullanmayı planlıyorsanız, bu kısaltmayı kullanan diğer belirgin gruplar varsa araştırın. Eğer öyleyse, isminizi değiştirmeyi düşünün. İnternet’te arama yaparken tüm potansiyel üyelerinizin grubunuzu bulamaması riskiyle karşı karşıyasınız. Bir görev beyanında bulunun. İlk toplantıda, katılımcılarınızla bir eylem planı hazırlayın. Görev bildirimi, grubunuzun ne hakkında olduğunu tanımlamak için çok önemlidir. Görev bildiriminizi yazarken aşağıdakileri aklınızda bulundurun: Grup ismiyle başlayın. Bu, tüm okuyucuların görev misyonu olanları bilmesini sağlayacaktır.
Grubun amacını belirtin. Hangi sorunu düzeltmeyi umuyorsunuz yoksa hangi hizmeti vermeyi umuyorsunuz?
Hedeflerinizi belirtin. Grubun genel planı nedir ve hangi yöntemleri kullanmayı düşünüyorsunuz?
İfadenizi grubun niyetlerini gösterecek kadar spesifik hale getirin, ancak bunu değiştirmeye gerek kalmayacak kadar genişleyin. Örneğin, grubunuz bir okulun durmasını istiyorsa, amacınızın mahalle güvenliğini arttırmak olduğunu söyleyin.
Kısa tut. Birkaç cümle iyi iş çıkarır. Doğru üyelere ulaşmak istediğinizde, potansiyel üyeler tam olarak neyle ilgili olduğunuzu ve ne zaman katılmak istediklerini anlayacaktır.
Bir görev beyanına karar verdiğinizde, bunu grupların ürettiği diğer reklamlara ve diğer ortamlara yazdırdığınızdan emin olun.
Örnek olarak, bu misyona üst düzey bir sivil toplum kuruluşundan bakın: Greenpeace, küresel çevre sorunlarını ortaya çıkarmak ve yeşil ve barışçıl bir gelecek için gerekli olan çözümleri teşvik etmek için barışçıl protesto ve yaratıcı iletişimi kullanan lider bağımsız kampanya kuruluşudur. Grubun nasıl çalıştırılacağına karar verin. Grup demokrasidir? Bir seçim olacak mı? Kararlar nasıl verilecek? Her üyenin belirli bir görevi olacak mı? Tüm bu soruları ilk görüşmede en iyi şekilde değerlendirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu şekilde grup, asıl konuyu örgütsel sorularla uğraşmadan çözmeye odaklanabilir.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.